Dokumentowanie działań służby bhp
Oprócz dokumentacji wynikającej z przepisów dotyczących zadań i uprawnień służby bhp, inspektorzy, specjaliści ds. bhp powinni sporządzać i prowadzić dokumentację zawiązaną z czynnościami dodatkowymi, mieszczącymi się w ramach szeroko pojętej działalności służby bhp, z obowiązkami pracodawcy cedowanymi na służbę bhp, a także z potrzebami i przydatnością dla zakładu pracy i samej służby bhp.
Zadania służby bhp związane z prowadzeniem dokumentacji to:
-
Przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk pracy, na których są zatrudnione kobiety w ciąży lub karmiące dziecko piersią, młodociani, niepełnosprawni, pracownicy wykonujący pracę zmianową, w tym pracujący w nocy, oraz osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Samo zwrócenie uwagi na nieprawidłowości w wielu sytuacjach nie wystarczy. Należy więc sporządzać protokół pokontrolny, który jest podstawą podejmowania ewentualnych dalszych działań i dokumentem pokazującym działania dla poprawy warunków bhp.
-
Bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, wraz z wnioskami zmierzającymi do ich usuwania. Informowanie pracodawcy jest konsekwencją przeprowadzania kontroli warunków pracy i w większości powinno mieć formę pisemną.
-
Zgłaszanie wniosków dotyczących wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w stosowanych oraz nowo wprowadzanych procesach produkcyjnych – również w formie pisemnej.
-
Przedstawianie pracodawcy wniosków dotyczących zachowania wymagań ergonomii na stanowiskach pracy. Każdy taki wniosek wymaga ustosunkowania się do zawartych w nim propozycji strony, która będzie go realizowała, więc forma pisemna jest jak najbardziej wskazana.
-
Udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz w opracowywaniu wniosków wynikających z badania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz zachorowań na choroby zawodowe, a także kontrola realizacji tych wniosków. Jest rzeczą oczywistą, że sporządzenie, wydawanie i archiwizowanie dokumentacji powypadkowej i dokumentacji związanej z zachorowaniem czy podejrzeniem o zachorowanie na chorobę zawodową pozostaje w zakresie zadań służby bhp.
-
Udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaną pracą. Cała dokumentacja oceny ryzyka zawodowego – od identyfikacji zagrożeń do wniosków z wyników powinna znajdować się w jednym miejscu zakładu i ktoś ocenę powinien okresowo weryfikować. Jedynie służba bhp jest komórką, która może sprostać temu zadaniu.
-
Współdziałanie z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, a w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich pracowników. Organizowanie okresowych badań lekarskich to nie tylko ustalenie, kto i kiedy zostanie na badanie skierowany, ale to w szczególności przekazanie szczegółowych informacji lekarzowi o warunkach środowiska pracy na danym stanowisku, o wymaganiach zdrowotnych w stosunku do pracowników zatrudnionych na poszczególnych stanowiskach i miejscach pracy. Informacje te, na bieżąco aktualizowane, lekarz powinien mieć na piśmie.
-
Uczestniczenie w konsultacjach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także w pracach komisji bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych zakładowych komisji zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym zapobieganiem chorobom zawodowym i wypadkom przy pracy. Uczestniczenie – to zorganizowanie konsultacji, spisanie protokołu z ich przebiegu i nadzorowanie realizacji wniosków. Wszystko powinno mieć formę pisemną.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Słowa kluczowe:
dokumentowanie działań służby bhpprowadzenie dokumentacjisłużba bhpsłużba bhp w zakładzie pracyZadania służby bhp
Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.