służba bhp

BHP w korporacji a BHP w administracji publicznej

BHP w korporacji a BHP w administracji publicznej - czyli jak w praktyce różni się praca służby BHP w urzędzie od pracy u prywatnego międzynarodowego pracodawcy.

Praca w służbie BHP w administracji publicznej a BHP w korporacji to dwa zupełnie różne światy. W firmach międzynarodowych liczy się efektywność, zgodność z ISO 45001 i strategia ESG, a w urzędach – przestrzeganie przepisów krajowych i stabilność. Jak odnaleźć się i przystosować do pracy w dynamicznym środowisku korporacyjnym? Oto praktyczne wskazówki!

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w korporacji różni się od BHP w administracji publicznej, ze względu na specyfikę działalności, kulturę organizacyjną oraz podejście do zarządzania ryzykiem. W korporacjach, które często działają w dynamicznych i konkurencyjnych środowiskach, priorytetem jest efektywność operacyjna, co może prowadzić do większego nacisku na innowacje i szybkość realizacji zadań. W związku z tym, procedury BHP mogą być bardziej elastyczne. Muszą podążać za trendami i nowoczesnymi rozwiązaniami.
Natomiast w administracji publicznej, z uwagi na to, że instytucje publiczne są odpowiedzialne za realizację zadań na rzecz społeczeństwa, ich podejście do BHP koncentruje się na stabilności, zgodności z regulacjami oraz transparentności działań. Niestety działania te często są niedofinansowane i poruszają się w ramach utartych schematów.

Zarządzanie ryzykiem w korporacjach często polega na identyfikacji i minimalizacji skutków potencjalnych incydentów, a także na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych. W administracji publicznej podejście to może być bardziej konserwatywne, z naciskiem na prewencję i przestrzeganie norm, co wynika z konieczności ochrony interesu publicznego.

Kultura organizacyjna również odgrywa kluczową rolę w zróżnicowanym podejściu do BHP. W korporacjach, gdzie priorytetem mogą być wyniki finansowe, pracownicy mogą być mniej skłonni zgłaszać problemy związane z bezpieczeństwem, obawiając się negatywnych konsekwencji. Natomiast w administracji publicznej, gdzie wartości takie jak odpowiedzialność społeczna i działalność pro pracownicza (np. w postaci społecznych inspektorów pracy) są na czołowej pozycji, istnieje większa tendencja do promowania otwartej komunikacji na temat zagrożeń.

Jednak w obu przypadkach BHP jest regulowane przez szereg przepisów (np. przepisy kodeksu pracy, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy) i standardów, które mają na celu zapewnienie stałego poziomu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowi i życia pracowników. Zarówno w korporacjach, jak i w administracji publicznej, BHP odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu właściwych warunków pracy. Jednak różnice w specyfice działalności, kulturze organizacyjnej oraz podejściu do zarządzania ryzykiem prowadzą do odmiennych strategii i praktyk w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.  

Autor: 

Karolina Walas

Rola służby BHP w ESG

Jaką rolę w realizacji ESG powinna spełniać służba BHP?

Poznaj kluczową rolę służby BHP w realizacji standardów ESG podczas naszego webinaru. Dowiedz się, jak BHP wpisuje się w zrównoważony rozwój i jakie obowiązki wynikają z dyrektywy CSRD. Joanna Żurkiewicz, ekspertka w dziedzinie BHP, omówi, jak odpowiednie praktyki mogą wpływać na decyzje biznesowe i poprawiać sprawozdawczość przedsiębiorstw. Idealne dla profesjonalistów BHP zainteresowanych wdrażaniem ESG w swoich organizacjach.

Odkryj, jak służba BHP wpisuje się w ramy wymagań ESG podczas naszego eksperckiego webinaru z Joanną Żurkiewicz. Zrozumienie znaczenia BHP w zrównoważonym rozwoju oraz wdrażanie ESG w praktyce BHP to kluczowe tematy, które zostaną omówione. Dowiesz się, jakie obowiązki w zakresie środowiska, społeczeństwa i zarządzania spoczywają na współczesnych przedsiębiorstwach i jak służba BHP może wspierać realizację tych standardów zgodnie z dyrektywą CSRD.

Dyskusja rozpocznie się od wprowadzenia w fundamentalne pojęcia ESG, aby następnie przejść do konkretów – jak służba BHP może być nie tylko wsparciem, ale kluczowym elementem w realizacji tych standardów. Czy służba BHP może wpływać na decyzje biznesowe i jakie miejsce zajmuje w strukturze sprawozdawczości zgodnej z dyrektywą CSRD?

Dołącz do nas, aby zgłębić wiedzę, która może okazać się nieoceniona w kontekście nowych regulacji oraz rosnących oczekiwań społecznych i środowiskowych.

Webinar prowadzi:

Joanna Żurkiewicz główny specjalista ds. bhp.; ekspert zarządzania ochroną środowiska w przedsiębiorstwie; wykładowczyni przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy. Od 2013 r. wykonuje zadania służby bhp w międzynarodowych firmach o profilu przemysłowym. Dwukrotnie wdrożyła od podstaw systemy zarządzania środowiskiem (ISO 14001) oraz BHP (45001, dawniej OHSAS). Posiada doświadczenie w zakresie zarządzania ochroną środowiska w przedsiębiorstwie.

Praca służby BHP dziś i jutro – czyli zmień postrzeganie o pracy służby BHP

Praca służby BHP dziś i jutro – czyli zmień postrzeganie o pracy służby BHP

Na przestrzeni lat rola służby BHP w zakładach pacy i przedsiębiorstwach ewaluowała, mimo cały czas obowiązującego od lat rozporządzenia w sprawie służby BHP. Zobacz, jakie jest jej współczesne postrzeganie i rola. Poznaj codzienne zadania, przed którymi współcześnie staje służba BHP w odniesieniu do obecnego rozwoju, a także oczekiwań i wymagań pracodawców oraz pracowników. Zobacz, jakie jest współczesne wyobrażenie o pracy służby BHP, a jak to wygląda w praktyce? Z czym mierzy się współczesny Behapowiec? Zobacz webinar, który zaciekawi zarówno początkujących pracowników służby BHP, jak i tych z wieloletnim doświadczeniem. To doskonała okazja, aby skonfrontować swoją codzienną pracę z wieloletnim doświadczeniami eksperta z tej samej dziedziny.

Podczas webinaru „Praca służby BHP dziś i jutro – czyli zmień postrzeganie o pracy służby BHP” omówione zostaną zagadnienia dotyczące:

  • Rozpoczęcia pracy w służbie BHP

  • Obecnej roli służby BHP w zakładach pracy, przedsiębiorstwach, firmach.

  • Zadań i oczekiwań pracodawców wobec służby BHP

  • Codziennej pracy służby BHP

  • Form realizacji zadań spoczywających na służbie BHP

  • Dobrych praktyk w zakresie wypełniania obowiązków pracowników służby BHP

Video szkolenie poprowadzi:

Kamil Szyszkiewicz
inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, główny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp. Na co dzień zarządza działem bhp w firmie produkcyjnej z branży meblarskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach: wypadków przy pracy, szeroko pojętej oceny ryzyka, zgodności maszyn z wymaganiami minimalnymi, popularyzacji bezpiecznej pracy. Organizator dni bezpieczeństwa oraz uczestnik kilku edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel