Sklep
Czy pracownik służby BHP, będący sam na kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, może prowadzić zdalnie szkolenia wstępne BHP (instruktaż ogólny) nowo zatrudnianym osobom w firmie, w której sam pracuje?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracownik służby bhp, który uległ wypadkowi w pracy, może sam sobie sporządzić protokół powypadkowy i go podpisać?
Halina Góralska
Czy pracownik służby bhp, zatrudniony na umowę o pracę, może pracować w zadaniowym czasie pracy?
Sebastian Kryczka,
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownicy wyznaczeni się do obsługi punktów pierwszej pomocy i udzielenia pierwszej pomocy skarżą, że stan wyposażenia apteczek powinien sprawdzać pracownik służby bhp, bo on odpowiada za stan bhp, a co za tym idzie za wyposażenie apteczek na hali. Czy mają rację? Jak im to wytłumaczyć?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Z okazji Dnia Pracownika Służby BHP warto porozmawiać o trudach codziennej pracy. Zdajemy sobie sprawę, że praca w służbie bhp to wyzwanie, któremu czasami nie łatwo podołać. Jak zatem wpływać na zmianę postawy wobec służby bhp? Jak poprawić warunki pracy samych pracowników tej służby? Jak wpłynąć na pracodawców, pracowników, ale i samych pracowników służby bhp, aby zmienić postrzeganie tej grupy przez otoczenie.
19 września swoje święto mają pracownicy służby BHP, osoby dbające w firmie o bezpieczeństwo, zdrowie i komfort na stanowisku pracy. Z okazji Dnia Pracowników Służby BHP Koalicja BHP przygotowała specjalny prezent dla wszystkich pracowników służb BHP, szczególnie z branży komunalnej, w postaci filmu o środkach ochrony indywidualnej.
Czy szkolenie okresowe dla pracowników służby bhp przeprowadzone on-line jest respektowane przez PIP?
Pracodawca, który nie ma obowiązku prawnego powołania służby bhp może taką służbę we własnym zakresie utworzyć. Zwykle będzie to jednoosobowa komórka bhp z pracownikiem świadczącym pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Co jednak gdy komórka bhp nie zostanie formalnie utworzona, a zadania służby bhp zostaną powierzone pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, zaś nazwa jego stanowiska pracy będzie pokrywała się z nazwą stanowisk w służbie bhp? Czy będzie to równoznaczne z utworzeniem służby bhp, a staż pracy takiej osoby będzie zaliczany do stażu pracy w służbie bhp?
W przypadku obsady stanowisk służby bhp pracodawca ma ograniczone przez przepisy pole manewru, w szczególności przy przekroczeniu liczby 600 zatrudnionych pracowników. Zastanówmy się, czy zatrudnienie 601-szego pracownika na podstawie krótkiej umowy terminowej (np. na okres próbny) oznacza konieczność natychmiastowego zatrudnienia, na pełen etat, przynajmniej jednego pracownika służby bhp?
Firma zatrudnia około 550 pracowników. Na stanowiskach specjalistów ds. bhp, na umowę o pracę, są zatrudnione dwie osoby: jedna na 3/4 etatu, druga na 1/4 etatu. Czy po przekroczeniu zatrudnienia 600 pracowników jedna z tych osób musi przejść na pełny etat? Czy można uznać, że suma tych etatów spełnia wymagania przepisów?
W czasie analizy treści zadań służby bhp określonych w rozporządzeniu w sprawie służby bhp można dojść do wniosku, że pracownik służby bhp jest osobą odpowiedzialną za współtworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na obszarze danej organizacji. Jednak co tak naprawdę należy do zadań służby bhp, za co jest bezpośrednio odpowiedzialna służba bhp w zakładzie pracy? Odpowiedzi znajdziecie w najnowszym wydaniu książki „Wszystko o służbie bhp”.
Czy pracownik służby bhp zawsze powinien być pod telefonem służbowym, nawet w święta i weekendy?
W większości przypadków piastowanie określonych stanowisk w służbie bhp wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania formalnego kierunkowego wykształcenia, ale również z wymaganym przepisami stażem w służbie bhp. Problemu z ustaleniem takiego stażu nie ma w przypadku zatrudnienia w komórce bhp w zakładzie gdzie pracodawca ma obowiązek powołania takiej komórki służby bhp. Kłopot w zakresie stażu pracy w służbie bhp może powstać w przypadku mniejszych pracodawców, którzy formalnie nie mają obowiązku tworzenia służby, jednak zdecydowali się na jej utworzenie. Zastanówmy się więc, czy okres pracy w komórce bhp utworzonej przez pracodawcę, który nie ma ustawowego obowiązku jej tworzenia będzie zaliczany do stażu pracy w służbie bhp?
Choć zmiany w Kodeksie pracy dotyczące zwolnienia ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych oraz wykonywania zadań służby bhp przez pracodawców weszły w życie już jakiś czas temu nadal budzą wiele wątpliwości. A jak wynika z kontroli PIP niestety zmienione przepisy są błędnie stosowane, szczególnie w odniesieniu do zwolnień ze szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych. Dlatego warto zapoznać się przygotowanym przez Portal BHP video-szkoleniem, na którym ekspert wyjaśnia jak w praktyce prawidłowo stosować zmienione przepisy, aby inspektor PIP nie ukarał pracodawcy np. za brak szkoleń okresowych bhp pracowników.
Jak wiemy ochrona pracy pracowników jest istotną częścią zarządzania ryzykiem. Natomiast efektywność działania służby bhp zależy od współdziałania służby z kierownictwem. Zatem działania służby bhp muszą być wprowadzane przez zarząd. Zaś nieuwzględnienie bhp jako kluczowego ryzyka biznesowego w decyzjach zarządu może mieć katastrofalne skutki dla firmy. O tym jakie jest zaangażowanie zarządu w kwestie bhp możesz się przekonać korzystając z poniższej listy kontrolnej.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone