Działania prewencyjne PIP to również kontrole

20 września 2016 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Ochrony Pracy. Jednym z tematów spotkania były działania PIP w zakresie programów prewencyjnych. Podczas prezentacji szef PIP zadeklarował podjęcie działań w zakresie zmiany przepisów w odniesieniu do działań kontrolnych PIP. Marzy mu się ograniczenie nakładania sankcji karnych podczas kontroli do 10% w stosunku do przeprowadzanych kontroli.
Podczas prezentacji działań prewencji PIP Główny Inspektor Pracy w dużej mierze zwrócił uwagę na mikro i małe przedsiębiorstwa, które są głównym adresatem owych działań. Jak podkreślał Roman Giedrojć – „w mikro i małych zakładach prawa pracownicze łamane są najczęściej, nie działają w nich bowiem związki zawodowe, a sami pracownicy nie upominają się o swoje prawa w obawie o utratę pracy. Z analizy danych PIP wynika, że ujawniane nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów bhp wynikają nie tyle w braków finansowych, ale z braku nadzoru, wiedzy oraz niedostatecznej znajomości zagadnień, bądź wręcz z lekceważenia występujących w zakładzie zagrożeń.” – podkreślał szef PIP.
PIP w 2015 r. przeprowadził ogółem 88,3 tys. kontroli z tego 57,1% w zakładach mikro, 26,1% w małych zakładach. Łącznie w zakładach mikro i małych przedsiębiorstwach ujawniono 75,576 wykroczeń, tj. 87% wykroczeń ujawnionych podczas wszystkich kontroli przeprowadzonych w 2015 r. Mikro i małych przedsiębiorstw dotyczyło:
- 80% wszystkich nałożonych przez inspektorów pracy mandatów,
- 89% wniosków do sądu,
- 87% zasądzonych środków odziaływania wychowawczego,
- 89% decyzji wstrzymania prac,
- 89% skierowań pracowników do innej pracy oraz
- 84% nakazów wypłacenia świadczeń pracowniczych i
- 50% decyzji zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.
PIP wprowadza na coraz większą skalę poza kontrolne formy działań. Działania te są ukierunkowane w różnych wymiarze i na różny sposób, jednak głównym ich celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców – pracodawców.
Roman Giedrojć w swoim wystąpieniu przed ROP zauważył że - „Pomimo iż informowanie, przekazywanie wiedzy, przekonywanie, tłumaczenie przez inspektora pracy podczas wizyty w zakładzie nie mają takiej samej mocy sprawczej jak kontrola skutek przekonywania bywa często znacznie trwalszy niż efekty przymusu.” Jego zdaniem perswazja, informacja, edukacja i będąca ich wynikiem współpraca może być bardziej skuteczna zwłaszcza w dłuższych okresach czasu pracy.
Z programów prewencyjnych prowadzonych przez PIP mogą skorzystać wszyscy pracodawcy
Wśród programów prewencyjnych prowadzonych przez PIP w ciągu 4 lat skierowane były do pracodawców prowadzących mikro i małe przedsiębiorstwa programy :
- „Zdobądź dyplom PIP – program dla mikro przedsiębiorców (do 9 pracowników )
- „Zarządzenie bezpieczeństwem pracy”
- „Prewencja wypadkowa” – dla małych przedsiębiorstw
- program dla zakładów budowlanych - „Budowa. STOP wypadkom!”
Oraz programy dla wszystkich pracodawców bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników np. programy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy czy przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu oraz innym czynnikom psychospołecznym.
W trakcie realizacji programów prewencyjnych pracodawcy w procesie naprawczym najczęściej przeprowadzili:
- aktualizację oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy,
- dodatkowe szkolenia pracowników,
zwiększyli nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy oraz prowadzili przeglądy ochron indywidualnych, analizowali prawidłowe rozmieszczenie stanowisk pracy, poprawili oświetlenie stanowisk pracy.
Program pierwszych kontroli – to również działania prewencyjne
Prewencji zagrożeń służą również ukierunkowane kontrole PIP, które mają na celu ociągnięcie trwałej poprawy warunków pracy oraz stanu bhp w zakładach pracy. Roman Giedrojć w swoim wystąpieniu w temacie prewencyjnych kontroli wskazał na program ”Pierwsza kontrola”, który ruszył w marcu br. i obejmował zakłady dotychczas niekontrolowane.
Program zakłada, że pierwsza kontrola ma na celu wskazanie pracodawcy nieprawidłowości w jego zakładzie oraz analizę tych nieprawidłowości. Wizyta inspektora PIP wiąże się z zastosowaniem środków prawnych jednak postępowanie wykroczeniowe podejmowane jest wyłącznie w sytuacji najpoważniejszych rażących naruszeń bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników ciężkiego lub śmiertelnego lub zbiorowego wypadku przy pracy, a także nielegalnego zatrudnienia i niewypłacania należnego wynagrodzenia.
PIP będzie dążył do zmiany przepisów w zakresie swoich uprawnień kontrolnych
Szef PIP zapowiedział, że jeżeli będzie możliwość wprowadzenia zmian w ustawie o PIP będzie wnioskować, aby tam gdzie to możliwe pierwsza kontrola niemalże we wszystkich możliwych sytuacjach była kontrolą instruktażową.
Pierwszą kontrolą do 9 sierpnia br. zostało objętych ponad 5 tys. mikro, małych i średnich zakładów pracy. Niestety u większości skontrolowanych pracodawców wykryto nieprawidłowości w zakresie:
- szkoleń bhp,
- oceny ryzyka zawodowego,
- braku wstępnych badań lekarskich.
W skontrolowanych podmiotach udzielono łącznie ponad 16 tys. porad technicznych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednocześnie inspektorzy pouczali i dawali czas na poprawę warunków pracy do wymagań bhp.
Główny Inspektor Pracy zadeklarował, że PIP daje rękojmię pracodawcy utrzymania zadowalającego stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy uczestniczących w programach prewencyjnych.
„Poprawę warunków pracy widać w rekontrach – mówił - wypadaj one dużo lepiej u tych pracodawców, którzy biorą udział w programach.”
Źródło: http://www.sejm.gov.pl/
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.