Dziś Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Dziś 28 kwietnia zapalimy świece ku czci pamięci wszystkich ofiary wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Związkowcy z NSZZ „Solidarność” o godzinie 14.00 złożą kwiaty pod pomnikiem poświęconym Ofiarom Wypadków przy Pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. Natomiast Rada Ochrony Pracy na dzisiejszej uroczystej sesji uczci pamięć ofiar wypadków śmiertelnych przy pracy minutą ciszy.
Dziś w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych wszyscy wspominamy i pamiętamy ofiary wypadków przy pracy. Jak podaje GUS w 2014 r. w wypadkach przy pracy ogółem poszkodowanych zostało 88.642 osoby, w tym:
- 262 osoby zmarły na skutek wypadku przy pracy
- 520 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy
- 87860 osób uległo lekkim wypadkom przy pracy.
Najbardziej wypadkowymi branżami są branża:
- przetwórstwa przemysłowego,
- budowlana,
- transportowa i
- górnicza.
Mając właśnie na uwadze te branże i statystyki wypadków ich dotyczące Rada Ochrony Pracy na dzisiejszej uroczystej sesji zajmie się problematyką przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz czasu pracy w dziedzinach gospodarki, w których występuje największa liczba wypadków przy pracy. Rada zastanowi się, czy obecnie obowiązujące zasady są wystarczające, czy też wymagają uzupełnienia w celu ograniczenia lub wyeliminowania zdarzeń wypadkowych występujących we wspomnianych wyżej branżach. Posiedzenie objął honorowym patronatem marszałek Sejmu Radosław Sikorski.
Przed uroczystą sesją członkowie ROP zbiorą się o godz. 9.30 w sali 106 w Sejmie, aby przyjąć stanowisko w sprawie realizacji III etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” w 2014 r. Kwestię tę ROP omawiała na posiedzeniu 24 marca br.
Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych
28 kwietnia jest przez ruch związkowy na świecie, od wielu lat (od 1996 r.), obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. ten ma uświadomić wszystkim jak wielkie są społeczne koszty wypadków przy pracy oraz zwrócić szczególną uwagę na konieczność prowadzenia stałych i kompleksowych działań w sferze poprawy warunków bezpieczeństwa osób pracujących i ochrony zdrowia w pracy.
Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych zaproponowanym przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC) jest „Eliminowanie narażenia na substancje niebezpieczne w miejscu pracy.”
Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
W Polsce uchwałą Sejmu RP z 9 lipca 2003 r. (Mon. Pol. nr 37, poz. 513) dzień 28 kwietnia został ustanowiony Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W tym samym roku święto to zostało proklamowane przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych (ITUC) jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (ang. World Day for Safety and Health at Work).
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy proponowane przez Międzynarodową Organizację Pracy brzmi: „Budujmy kulturę bezpieczeństwa pracy”. Ten dzień ma zwrócić uwagę na problematykę ogólnoświatowego bezpieczeństwa prewencyjnego i kultury zdrowia z udziałem wszystkich zainteresowanych stron.
Celem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest propagowanie wśród społeczności międzynarodowej problematyki BHP i najnowszych trendów z tym związanych. Ma również uświadomić wszystkim jak wielka jest skala zdarzeń skutkujących urazami, chorobami oraz śmiertelnością związanymi z aktywnością zawodową.
Symbolem dzisiejszego dnia jest zapalona świeca. Dziś zarówno wspominamy poszkodowanych, jak i zwracamy uwagę na bieżące problemy, zagrożenia występujące podczas pracy, na stanowiskach pracy oraz zastanawiamy się nad sposobami ich wyeliminowania. 28 kwietnia jest więc dniem zarówno zadumy i pamięci jak i dniem podejmowania zdecydowanych działań.
Kinga Grodzicka-Lisek
Słowa kluczowe:
bezpieczeństwo pracyMiędzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowychochrona zdrowiawypadki przy pracy
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.