EU-OSHA stworzy model ekonomiczny do szacowania kosztów bhp

Europejska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa w Pracy realizuje projekt, którego celem jest opracowanie modelu kalkulacji ekonomicznej, który pozwoli wiarygodnie szacować koszty związanych z bhp. Wszystko po to by pokazać, że właściwe zarządzanie BHP w przedsiębiorstwach pozwala zwiększyć ich wydajność i rentowność. Zobacz na jakie jeszcze korzyści EU-OSHA chce zwrócić uwagę i co pozwoli osiągnąć projekt.
Nowy dwustopniowy projekt Europejska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa w Pracy (dalej: EU-OSHA) „Koszty i korzyści związane z bezpieczeństwem i higieną pracy”, ma uświadomić decydentom, naukowcom i pracodawcom, jakie są konsekwencje właściwego i niewłaściwego zarządzania BHP dla gospodarki. Celem projektu jest opracowanie modelu kalkulacji ekonomicznej pozwalającego na wiarygodne oszacowania kosztów bhp.
Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, co podkreśla EU-OSHA, że niedostateczne bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy kosztują.
Wszelkie badania wskazują, że właściwe zarządzanie BHP w przedsiębiorstwach pozwala zwiększyć ich wydajność i rentowność.
Na zaniedbaniach w obszarze BHP tracą wszyscy – od pracowników po krajowe systemy ochrony zdrowia. Oznacza to jednak, że również wszyscy mogą skorzystać na lepszej polityce i praktykach.
Jak wskazuje EU-OSHA kraje o niskich standardach bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy zużywają cenne zasoby na leczenie urazów i chorób, których można było uniknąć. Wdrożenie solidnej strategii krajowej może przynieść wiele korzyści, do których należą:
- zwiększenie wydajności dzięki zmniejszeniu poziomu absencji w wyniku choroby
- zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej
- utrzymanie aktywności zawodowej osób starszych
- stymulowanie rozwoju efektywniejszych metod pracy i technologii
- zmniejszenie liczby osób, które są zmuszone częściowo zrezygnować z pracy, by zaopiekować się członkiem rodziny.
Etapy projektu do szacowania kosztów bhp
Pierwsza faza programu obejmuje badanie na wielką skalę, służące identyfikacji i ocenie dostępnych danych z poszczególnych państw członkowskich, które mogą być wykorzystane do opracowania modelu kalkulacji kosztów.
Produkt: ogólne sprawozdanie na temat dostępności i jakości danych (2017).
Drugi etap programu w pierwszej części (2a) toopracowanie modelu szacunkowej kalkulacji kosztów w oparciu o dostępne, międzynarodowe źródła danych (we współpracy z MOP, Finlandią i Singapurem).
Produkt: sprawozdanie na temat opracowania modelu szacunkowego (2017).
W drugiej zaś części (2b) fazy drugiej programu nastąpiopracowanie zaawansowanego modelu kalkulacji kosztów gospodarczych na podstawie krajowych źródeł danych.
Produkt: sprawozdanie na temat opracowania zaawansowanego modelu (2018).
W ramach projektu odbędzie się również seminarium dla zainteresowanych stron służące omówieniu implikacji modelu dla polityki i praktyk w zakresie BHP w 2018 r. Natomiast rozpowszechnianie informacji i ocena planowane są na 2019 r.
Z badań wynika, że każde euro zainwestowane w BHP zwraca się w postaci 2,2 euro , a stosunek kosztów poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy do jego korzyści wypada pozytywnie.
EU-OSHA przekonuje że gospodarcze korzyści płynące z wysokiego poziomu BHP dla przedsiębiorstw, zarówno dużych, jak i małych, są znaczące. Jako przykład podaje:
- poprawię wydajność pracowników,
- ograniczenie poziomu absencji,
- zmniejszenie poziomu wypłacanych odszkodowań,
- zapewnienie zgodność z wymogami kontrahentów z sektora publicznego i prywatnego.
Zatem podjęcie odpowiednich działań może przynieść przedsiębiorstwu znaczące korzyści. Podjęty projekt pozwoli na wypracowanie kalkulacji ekonomicznej, która w wiarygodny sposób pozwoli wskazać te korzyści wraz kosztami związanych z bhp.
Źródło: https://osha.europa.eu
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.