Sklep
Zakłady pracy znajdujące się na terenach powodziowych muszą podejmować działania mające ograniczyć ewentualne skutki powodzi. Pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom w związku z powodzią. Poznaj zasadnicze działania, spoczywające na pracodawcy.
Lesław Zieliński
W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, największy w Polsce niezależny operator pocztowy, będzie bardziej rygorystycznie podchodził do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego pracowników. Skala działalności Speedmail i miliony doręczanych miesięcznie listów, wymagają zastosowania szczególnej ostrożności.
Hałas stanowi podstawowe zagrożenie występujące w środowisku życia i pracy człowieka. Na uciążliwe działanie hałasu w Polsce narażona jest grupa ponad 10 milionów osób. Z przeprowadzanych w przemyśle badań wynika, że na 1000 zatrudnionych osób 45 jest narażonych na hałas mogący powodować trwałe ubytki słuchu, co potwierdzane jest liczbą przypadków zawodowego uszkodzenia słuchu. Szacuje się, że najwięcej przypadków uszkodzenia słuchu, wywołanego działaniem hałasu, występuje w :
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS Konsultant merytoryczny Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
Trwają prace nad zmianami do rozporządzenia w sprawie bhp przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych. Przygotowywane zmiany z całą pewnością wejdą w życie. Konieczne jest bowiem dostosowanie oznaczenia klas wyrobów pirotechnicznych widowiskowych do znowelizowanych przepisów ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.
Pracodawca zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie posiłki wydawane ze względów profilaktycznych w formie jednego dania gorącego. Od 2 lipca 2019 r. obowiązuje zmiana w przepisach rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, która ułatwia życie pracodawcom, którzy zatrudniają pracowników pracujących w terenie, gdzie zapewnianie posiłków jest bardziej problematyczne niż ma to miejsce w stosunku do pracowników wykonujących pracę w stacjonarnym miejscu pracy.
Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W myśl przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.) potwierdzeniem ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia okresowego bhp oraz szkolenia bhp dla pracodawcy, który samodzielnie wykonuje zadania bhp w swoim zakładzie, jest zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia. Wzór takiego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp, jest określony w załączniku nr 3 do tego rozporządzenia.Od 28 czerwca 2019 r., obowiązuje nowy wzór zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp, zaś dotychczasowy wzór zaświadczenia (druk) może być nadal stosowany bez obowiązku stawiania na nich pieczęci/pieczątek, nie dłużej jednak niż do końca dnia 31 grudnia 2019 r. Natomiast zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp wydane przed wejściem w życie zmian do rozporządzenia zachowują moc – nie trzeba wydawać ich od nowa. Odpis zaświadczenia jest przechowywany w aktach osobowych uczestnika szkolenia.
Czy nauczyciel w szkole podstawowej ma obowiązek posiadania badania sanitarno-epidemiologicznego?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Europejscy pracownicy nie są zainteresowani problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak wynika z badania Europejskiej Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Dane pokazują, że obecnie spada udział i zaangażowanie europejskich przedstawicieli pracowników w kwestie związane z bhp. Odwrotna zaś tendencja dotyczy uczestnictwa osób kierujących pracownikami w działaniach na rzecz BHP.
Każdego pracownika przed dopuszczeniem do pracy należy poddać szkoleniu bhp – wstępnemu szkoleniu ogólnemu (tzw. instruktażowi ogólnemu). Szkolenie takie składa się z kilku zasadniczych tematów – zgodnie z ramowym programem tego szkolenia zamieszczonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860) – które muszą zostać omówione w czasie jego trwania. Jednym z takich tematów jest zagadnienie „Istota bezpieczeństwa i higieny pracy”. Jednak, co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem? Aby ułatwić Wam to zadanie przygotowaliśmy prezentację, gotową do wykorzystania w trakcie szkolenia wstępnego ogólnego, przy pomocy której z łatwością zaprezentujecie problematykę tego zagadnienia pracownikom.
3 grudnia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby (Dz.U. z 2016 r., poz. 1955). W myśl wprowadzonych zmian przepisy dotyczące bezpiecznych i higienicznych warunków pracy funkcjonariuszy służb mundurowych zawarte zostają w ustawie, a nie w zarządzeniach i wewnętrznych regulaminach tych służb.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący w prawie pracy i bhp
O ludzkim obliczu pracy, konieczności kreowania i utrzymywania dobrych relacji między pracownikami i kierownictwem, opartych na szacunku i życzliwości, wreszcie – o działaniach, podejmowanych na rzecz tworzenia bezpiecznych miejsc pracy mówili organizatorzy i goście Gali Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. 25 listopada, odbyła się Gala wieńcząca działalność promocyjno-prewencyjną OIP, w 2016 r.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Wśród wielu prac budowlanych możemy wyróżnić prace impregnacyjne i odgrzybieniowe. Wymagają one zachowania szczególnych środków ostrożności. Dlatego też podczas organizowania i wykonywania tych prac pamiętać należy o kilku ważnych zasadach bhp. Ich przestrzeganie pozwoli zapewnić bezpieczeństwo podczas tego typu prac zarówno pracownikom, jak i innym osobom. Przypomnijmy sobie i pracownikom te zasady.
Waldemar Klucha specjalista ds. bhp
Ten tekst przypomni Ci:
Europejska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa w Pracy realizuje projekt, którego celem jest opracowanie modelu kalkulacji ekonomicznej, który pozwoli wiarygodnie szacować koszty związanych z bhp. Wszystko po to by pokazać, że właściwe zarządzanie BHP w przedsiębiorstwach pozwala zwiększyć ich wydajność i rentowność. Zobacz na jakie jeszcze korzyści EU-OSHA chce zwrócić uwagę i co pozwoli osiągnąć projekt.
Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy przez kolejne 5 lat będzie Guy Ryder. 7 listopada 2016 r. prawie jednogłośnie został wybrany przez członków Rady Administracyjnej MBP na II kadencję. „Zaprzeczenie sprawiedliwości społecznej na niepokojącą skalę stanowi realne zagrożenie dla stabilności i ostatecznie dla pokoju w naszych społeczeństwach" – ostrzega Ryder.
Czy wiesz, jak prawidłowo przygotować się do postępowania powypadkowego? Jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe zgodnie z zasadami?Praktyka pokazuje, że proces postępowania powypadkowego w wielu zakładach napotyka na różne trudności skutkujące nieprawidłowościami. Weź udział w praktycznym szkoleniu warsztatowym „Postępowanie powypadkowe w praktyce” i podnieś swoje kwalifikacje.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone