Sklep
W uzgodnieniu z projektantem danego obiektu firma, która zajmuje się transportem gazu ziemnego, musi zaliczyć teren, gdzie będzie budowany stalowy gazociąg, do właściwej klasy lokalizacji. Powyższa konieczność wynika z wprowadzonych w życie nowych przepisów, które wchodzą w życie 5 września.
Od 24 października wejdą w życie nowe regulacje w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Zgodnie z nimi, niebezpieczne prace eksploatacyjne w energetyce mają być prowadzone według jednoznacznie określonej kolejności. Przepisy te porządkują i dookreślają więcej szczegółowych wymagań bhp odnoszących się do niebezpiecznych energetycznych prac eksploatacyjnych.
Od 17 do 18 września odbywać się będzie w Łodzi II Konferencja Naukowa z udziałem gości zagranicznych pt. „Współczesne standardy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Możliwości i zagrożenia”. Przedstawiony poniżej jest jedynie zarysem, który będzie uzupełniany w toku prac organizacyjnych.
Instrument, który najlepiej pokazuje zmiany w podejściu do bezpieczeństwa, to analiza powypadkowa. Jeśli przyjrzymy się jej wynikom możemy stwierdzić, że ciągle jeszcze w wielu przypadkach w pierwszej kolejności opracowuje się rozwiązania techniczne i organizacyjne. Jeśli jednak chcemy zmieniać zachowanie i świadomość pracowników, to należy opracowywać również rozwiązania, które można wprowadzić od razu, zanim wprowadzimy zmiany techniczne. Tutaj na pierwszym miejscu powinno znajdować się zachowanie.
Günther Kirschstein - psycholog pracy, właściciel firmy Kirschstein&Partner
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Pracodawca sporządził dokumentację powypadkową oraz sporządził statystyczną kartę wypadku. ZUS nie uznał zdarzenia gdyż uznał, że spowodowała ją choroba na którą pracownik leczył się od pewnego czasu a o czym nie wiedział pracodawca. Czy pracodawca ma sporządzić drugą część statystycznej karty wypadku czy też nie i czy powiadamiać o przyczynie urząd statystyczny.
Mariusz Foremniak
Czy osobie przyjmowanej do pracy a niepodejmującej pracy należy się zwrot kosztów wstępnych badań lekarskich mimo pozytywnej opinii lekarza ?
Lesław Zieliński
Pracodawca utworzył nowe stanowisko pracy odparowaczka. Pracownica nakłada na kształtkę czapkę która po 10 - 15 sekundach jest zdejmowana. Formowanie czapki odbywa się przy pomocy pary. Czy są przepisy - normy określające czas pracy w mikroklimacie gorącym lub nasyconym parą. To znaczy czy stosować przerwy w pracy i co ile minut. Lub czy są inne wymogi do stanowisk pracy gdzie wykorzystuje się podobne urządzenia parowe.
Jan Pióro
Organizatorzy 4. edycji Aktywnych Dni BHP przypominają, że już tylko do 30 sierpnia jest możliwość skorzystania z niezwykle wysokiego rabatu –aż 500 zł – na udział w tej konferencji.
W obwieszczeniu z 29 marca 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 878) ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia ws. różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Pojawiają się wątpliwości dotyczące roli i wymagań ustawodawcy narzuconych na służbę bhp w związku z tą ustawą oraz jaka jest stopa procentowa składki wypadków przy pracy poszczególnych grup.
Tomasz Zwolak
Od 15 sierpnia za naruszenie obowiązków dotyczących przewozu drogowego lub nawet niecelowe dopuszczenie do takiego naruszenia grozić ma grzywna do 2000 zł, którą może zostać ukarany na przykład prezes firmy lub kierownik transportu.
Czy po 1 lipca jest możliwe wykonywanie zadań nadzoru bhp w firmie w ramach wolontariatu przez technika bhp
3 sierpnia ogłoszone zostało obwieszczenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 marca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.
Rozmowa z Panią Anną Błażejczyk, specjalistą w Ministerstwie Zdrowia, na temat wprowadzonego ostatnio rozporządzenia ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 19 czerwca 2013 roku, pod pozycją 969.
Do końca czerwca trwała druga edycja konkursu K&P Safety Culture Award. Firmy biorące udział w konkursie musiały wypełnić specjalną ankietę dostępną na stronie www.kirschstein.org. Pytania dotyczyły organizacji bezpieczeństwa, szczególnie w takich obszarach jak ocena ryzyka, szkolenia, kontrole i analiza wypadków. Ankiety zostały ocenione i wyłoniono grupę finalistów.
Egzamin kończący szkolenie okresowe bhp pracowników, jak również szkolenie bhp pracodawców wykonujących zadania służby bhp, bez względu na sposób organizacji szkolenia powinien odbywać się bezpośrednio przed komisją egzaminacyjną, którą powołuje organizator szkolenia. Przepisy nie określają składu takiej komisji.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone