Sklep
Zgodnie z paragrafem 27 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. nr 40, poz. 470) prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo " Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książeczkę spawacza", wystawione w trybie określonym w odrębnych przepisach i Polskich Normach. Proszę o informację jakie to przepisy oraz PN? Czy w tym wypadku PN jest obligatoryjne do stosowania czy dobrowolne?
Jan Pióro
Jeżeli ustawodawca w rozporządzeniu zobowiązuje Pracodawcę do stosowania Polskich Norm a PKN zastępuje starą normę w języku polskim nową normą, która jest wyłącznie w języku angielskim to którą z tych norm ma stosować Pracodawca?
Lesław Zieliński
Przygotowywany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy zakłada, że nowe przepisy będą miały wpływ na lepszą ochronę zdrowia pracowników, zmniejszenie absencji chorobowej oraz wydłużenie aktywności zawodowej pracowników.
Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. Na ten cel z budżetu państwa przeznaczone zostanie 93,5 mln zł. Założono, że w ciągu 5 lat od zakończenia realizacji programu o 30% zostanie ograniczone ryzyko narażenia zatrudnionych na działanie czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych. Oczekuje się, że dzięki temu spadnie liczby wypadków przy pracy: śmiertelnych o 24%, ciężkich o 33% a chorób zawodowych o 29%.
13 września w Olsztynie odbędzie się konferencja, której celem jest kształtowanie właściwych postaw pracowników, studentów i uczniów wobec bezpieczeństwa pracy, przekazywanie informacji o roli służby bhp w zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia osobom pracującym w Polsce.
Czy w przypadku ustalenia protokołu powypadkowego na niekorzyść pracownika, w którym wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, należy wysłać protokół do ZUS-u oraz wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania?
Kto powinien sporządzić protokół powypadkowy z wypadku przy pracy któremu uległ dyrektor szkoły prowadzonej przez gminę - szkoła czy wójt gminy?
Mariusz Foremniak
Czy pracownik zatrudniony na 1/4 etatu wykorzystujący monitor ekranowy na stanowisku pracy biurowej, którego rozkład pracy obejmuje trzy dni pracy w tygodniu tzn. 2, 3 i 5 godzin dziennie, powinien otrzymać częściowy zwrot kosztów za zalecone przez lekarza medycyny pracy okulary do pracy przy monitorze ekranowym ?
Tomasz Zwolak
Ochrona ubezpieczeniowa wynikająca z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych obejmuje zdarzenia mające miejsce na terenie zakładu pracy, także przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Użyte w ustawie wypadkowej pojęcie „zwykłych czynności” należy rozumieć bardzo szeroko – chodzi tu zarówno o czynności należące do samego procesu pracy, jak i związane z przygotowaniem oraz zakończeniem pracy, które pośrednio służą wypełnieniu obowiązków pracowniczych (np. przebranie się w ubiór roboczy, ochronny, pozostawienie ubrań w szatni, spożycie posiłku, udanie się do biura celem załatwienia spraw administracyjnych itp.) – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka, dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy wykonywanie przez operatora wózka jezdniowego podnośnikowego (tzw. sztaplarki) czynności polegających na zdejmowaniu/wstawianiu (przy użyciu w/w wózka) palet z towarem na wysokość około 4 metrów zaliczane jest do prac na wysokości i czy w takim przypadku operator wózka powinien posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy powyżej 3 metrów. Czy w skierowaniu na badania należy zaznaczać: praca na wysokości powyżej 3 metrów?
Czy na stanowisku pracownika SPA i rekreacji oraz na stanowisku kosmetyczki zasadne jest opracowywanie instrukcji higienicznego mycia rąk, postępowania po ekspozycji na krew i inny potencjalnie zakaźny materiał, postępowania z odpadami oraz czyszczenia i dezynfekcji sprzętu?.
Bezpieczeństwo pracowników to niezmienny priorytet Kompanii Piwowarskiej. Dlatego firma postanowiła wzmocnić komunikację kwestii dotyczących bhp w browarach, organizując niebanalną kampanię informacyjną wykorzystującą między innymi… konsolę PlayStation.
Pracownicy służby bhp mieli czas do 1 lipca, aby uzupełnić swoje kwalifikacje. Niektórzy tego nie zrobili i nie będą już pracować w tej służbie. Chcieliby jednak nadal prowadzić szkolenia bhp. Czy brak odpowiedniego wykształcenia w zakresie bhp przeszkadza w prowadzeniu szkolenia okresowego bhp?
Czy zastosowanie tzw "akumulatorów żelowych" w wózkach akumulatorowych niweluje problem tworzenia specjalnie dostosowanych ładowni dla wózków (specjalna wentylacja, itp.)? Czy przy zastosowaniu tego typu baterii nie ma ryzyka ulatniania się wodoru i tym samym ryzyka wybuchu?
Jak powołać Społecznego Inspektora Pracy . W zakładzie działają trzy związki zawodowe?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone