Gdzie szukać wartości maksymalnych ciężarów jakie może ręcznie przenosić kobieta

Od 1 maja 2017 r. norm dotyczących dźwigania dla kobiet, nie będących w ciąży ani nie karmiących dziecka piersią, szukaj w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. z w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Również od maja br. zmienia się sam tytuł tego rozporządzenia. Poznaj zmiany związane z ręcznym transportem ciężarów.
Jeżeli chcesz ustalić jakie ciężary mogą ręcznie przemieszczać kobiety niebędące w ciąży ani nie karmiące dziecka piersią od maja 2017 r. musisz zajrzeć do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. z w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.
Dotychczas (czyli do 1 maja 2017 r.) przepisy dotyczące między innymi wysiłku fizycznego, w tym ręcznego transportu ciężarów obejmujące również kobiety nie będące w ciąży lub w okresie karmienia piersią znajdowały się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Rozporządzenie to jednak utraciło moc z chwilą wejścia w życie nowego rozporządzenia z 3 kwietnia 2017r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. nr 796). Natomiast w nowym wykazie znalazły się tylko normy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Dlatego też konieczne było umieszczenie norm dotyczących obciążenia fizycznego, w tym związanego z ręcznym transportem ciężarów, dla kobiet nie będących w ciąży lub w okresie karmienia piersią w innym akcie prawnym. Tym innym aktem prawnym jest rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. z 2000 r. nr 26, poz. 313 ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych).
Określając dopuszczalne dla kobiet normy przy ręcznym transporcie ciężarów (nie będących w ciąży i nie karmiących dziecka piersią) przyjęto założenie, że normy te powinny stanowić 40% norm określonych dla mężczyzn. W praktyce, niektórych przypadkach spowodowało to podniesienie dotychczas obowiązujących norm dla kobiet , a w niektórych – obniżenie tych norm.
Przewożenie ładunków na wózkach 2, 3- i więcej-kołowych – podniesienie norm. Dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej i gładkiej nawierzchni, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać:
- przy przemieszczaniu po terenie o nachyleniu nieprzekraczającym 5%,
a. w przypadku mężczyzn:
- na wózku 2-kołowym – 350 kg i
- ma wózku 3- i więcej kołowym– 450 kg;
b. w przypadku kobiet:
- na wózku 2-kołowym – 140 kg i
- ma wózku 3- i więcej kołowym– 180 kg;
2. przy przemieszczaniu po terenie o nachyleniu większym niż 5%,
a. w przypadku mężczyzn:
- na wózku 2-kołowym – 250 kg i
- ma wózku 3- i więcej kołowym– 350 kg;
b. w przypadku kobiet:
- na wózku 2-kołowym – 100 kg i
- ma wózku 3- i więcej kołowym– 140 kg.
Przewożenie na wózkach jednokołowych (taczkach) – obniżenie norm. Dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku jednokołowym (taczce), łącznie z masą taczki, nie może przekraczać przy przemieszczaniu:
1) po terenie płaskim o twardej i gładkiej nawierzchni o nachyleniu:
a) nieprzekraczającym 5% – 100 kg dla mężczyzn i 40 kg dla kobiet,
b) większym niż 5% – 75 kg dla mężczyzn i 30 kg dla kobiet;
2) po terenie o nierównej lub nieutwardzonej nawierzchni – 60% wartości określonych powyżej.
Trzeba zaznaczyć, że w wielu przypadkach normy dla kobiet przeniesiono z rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet – bez zmiany ich wielkości. Jednocześnie przy zmianie rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych normy te uzupełniono o dopuszczalne obciążenia przy określonych czynnościach, które zostały ustalone dla mężczyzn, a nie były dotychczas ustalone dla kobiet.
Więcej na ten temat znajdziesz w dziale Zmiany w prawie w tekście: Nowe normy obciążenia fizycznego, w tym związanego z ręcznym transportem ciężarów.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.