Górna granica temperatury w miejscu pracy – czyli nowe obowiązki dla pracodawców

20.03.2025AKTUALNE

Górna granica temperatury w miejscu pracy – czyli nowe obowiązki dla pracodawców

Określenie górnej granicy temperatury w miejscu pracy to temat, który od lat rozgrzewa atmosferę w środowisku BHP. Podczas gdy doskonale znamy minimalną możliwą temperaturę, przyszła pora również na maksymalną. Nad rozporządzeniem, którego celem jest uregulowanie przepisów w zakresie temperatur i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Korzyści 

Z informacji zawartych w tym artykule:

  • Przygotujesz się na nadchodzące zmiany – informacje o terminie wejścia w życie nowych przepisów (1 stycznia 2026 roku) umożliwią odpowiednie zaplanowanie działań i inwestycji w systemy chłodzenia czy organizację pracy.

  • Zwiększysz bezpieczeństwo pracowników – dowiesz się, jak wysokie temperatury wpływają na zdrowie pracowników i jakie działania profilaktyczne warto wdrożyć, aby minimalizować ryzyko zagrożeń.

  • Poznasz nowe obowiązki pracodawców – artykuł wyjaśnia, że pracodawcy będą zobowiązani do konsultowania działań związanych z utrzymaniem odpowiednich temperatur z przedstawicielami pracowników i lekarzem odpowiedzialnym za profilaktyczną opiekę zdrowotną.

Czytaj także: Nowe przepisy dotyczące temperatury w miejscu pracy>>>

Dotychczasowe zakresy dopuszczalnych temperatur w miejscu pracy

Chociaż obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i odpowiednich warunków zatrudnienia, dotychczas nie było precyzyjnych informacji na temat pracy w wysokich temperaturach. Kodeks pracy uwzględniał jedynie dozwoloną minimalną temperaturę w miejscu pracy, która wynosiła 14OC, a przy pracach lekkich i w biurze to 18OC.

– Przepisy określają obecnie maksymalną temperaturę pracy dla osób młodocianych. Nie mogą one wykonywać pracy w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30OC i wilgotność względna powietrza przekracza 65%. Wyjątkowo traktowane są również kobiety w ciąży i karmiące piersią – podkreśla Marta Tomaszewska, specjalistka ds. BHP w CWS Workwear.

Pracodawców obowiązuje również rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28OC, pracodawca zobowiązany jest zapewnić napoje dla pracowników.

– Pod znakiem zapytania była dotychczas górna granica temperatury w miejscu pracy. Pracodawcy mogli radzić sobie na własną rękę wprowadzając częstsze przerwy, pracę zmianową czy kupując klimatyzatory i rolety do okien. Jednocześnie brak ściśle określonych przepisów budził wiele wątpliwości i zarówno pracodawcy, jak i pracownicy oczekiwali zmian w tym obszarze. Tym bardziej, że praca w wysokich temperaturach może okazać się niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia pracownika – tłumaczy Ewa Gawrysiak, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy, Regional Manager CEE w TenCate Protective Fabrics.

Proponowane zmiany w zakresie określenia górnej granicy temperatury w miejscu pracy

Pierwszy projekt rozporządzenia resort pracy opublikował pod koniec 2024 roku. Od tego czasu dokument został zaktualizowany m.in. o usunięcie zaproponowanego wcześniej mierzenia tempa metabolizmu, które miało pomóc określać maksymalną temperaturę w miejscu pracy.

Przedstawione w lutym br. nowe przepisy określają górną granice temperatury w miejscu pracy dla pracy w pomieszczeniu na 35OC oraz 32OC na otwartej przestrzeni. W obu przypadkach nie dotyczy to sytuacji, w której względy technologiczne w danym miejscu nie pozwalają na obniżenie temperatury.

  W aktualizacji podstawą do określenia temperatury będzie wartość wydatku energetycznego pracownika dla wykonywanej przez niego pracy. Będzie to odpowiednio 1500 kcal dla mężczyzn i 1000 kcal dla kobiet. Takie rozwiązanie jest już praktykowane w innych przepisach BHP. Ustalono także nowy termin obowiązywania ustawy – od 1 stycznia 2026 roku.

Działania w zakresie utrzymania górnej granicy temperatury w miejscu pracy będą wymagać konsultacji.

Wszelkie podejmowane działania pracodawca będzie konsultować z przedstawicielami pracowników (na przykład z komisją BHP) oraz uwzględnia

opinię lekarza odpowiedzialnego za profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Poprzedni zapis mówił o konsultacji ze związkami zawodowymi.

– Biorąc pod uwagę art. 23711a Kodeksu Pracy, z którego wynika, że pracodawca ma obowiązek konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania BHP, obecny zapis wydaje się bardziej adekwatny. Pracodawca, który powołał Komisję BHP i tak minimum raz na kwartał organizuje spotkania i omawia wszystkie tematy związane z bezpieczeństwem. To tym samym odpowiednie miejsce, aby zaadresować i przedyskutować kwestie maksymalnych temperatur w firmie. Cykliczność spotkań Komisji BHP pozwoli również na monitorowanie, czy przyjęte rozwiązania są wystarczające. W przypadku poprzedniego rozporządzenia, w którym przewidywano konsultacje ze związkami zawodowymi, mogłoby to być znacznie utrudnione, ponieważ u jednego pracodawcy może funkcjonować kilka organizacji związkowych – twierdzi Anna Sikorska, ekspertka Koalicji Bezpieczni w Pracy oraz Dyrektor HR w PW Krystian.

Rozporządzenie zakłada także wsparcie dla pracodawców w procesie wdrażania zmian. W załączniku, które będzie dołączone do projektu, znajdzie się przykładowy wykaz rozwiązań technicznych i organizacyjnych pomocnych w zachowaniu właściwej, nie wyższej niż określona górna granica temperatury w miejscu pracy.

Źródło:

www.bezpieczniwpracy.pl.