Jak prawidłowo określić kwoty ekwiwalentu za zakup odzieży i obuwia roboczego?

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży i obuwa roboczego w określonych przypadkach. Pracodawca może zwolnić się z tego obowiązku jeżeli dopuścić używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego. Wiąże się to jednak z koniecznością wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego. Rodzi się wówczas pytanie: jak prawidłowo wskazać kwoty ekwiwalentu za zakup odzieży i obuwia w formie refundacji? Oto wskazówki, które pomogą Ci w określeniu jego wysokości.
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
- Prawidłowo wywiązać się z obowiązku zapewnienia pracownikom odzieży i obuwia roboczego.
- We właściwy sposób określić wysokość ekwiwalentu za wykorzystywanie własnej odzieży roboczej i obuwa roboczego.
- Uniknąć problemów w przypadku kontroli PIP.
Na wstępie zauważmy, że przepisy nie określają konkretnego sposobu określania kwot czy wartości ekwiwalentu należnego pracownikowi z tytułu korzystania z własnej odzieży i obuwia. W braku szczegółowych unormowań omawianego zagadnienia można przyjąć, iż:
- w pierwszej kolejności niezbędna jest weryfikacja cen odzieży i obuwia, ustalonych w zakładzie pracy jako robocze, a następnie
- na podstawie takiej „analizy rynku” dokonuje się określenia wysokości ekwiwalentu.
Regulacje zakładowe powinny więc wskazywać konkretne kwoty odzieży i obuwia roboczego, korespondujące z cenami rynkowymi – a właściwie ich górne granice.
Zapewnienie odzieży i obuwia roboczego
Obowiązkiem każdego pracodawcy – niezależnie od wielkości zatrudnienia, w tym formy organizacyjnej i prawnej jest zapewnienie zatrudnionym bezpiecznych warunków pracy. Wiąże się z tym wiele obowiązków, w tym zorganizowanie właściwego wyposażenia, odpowiadającego wykonywanym obowiązkom oraz zagrożeniom występującym w środowisku pracy. Tam gdzie odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu pracodawca ma obowiązek dostarczyć nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania zawarte w Polskich Normach. Zasada powyższa dotyczy również przypadków, gdy odzież taka jest wymagana przez względy technologiczne, sanitarne lub bhp.
Zasadą jest, że zapewnienie odzieży i obuwia roboczego leży w gestii pracodawcy. Pracodawca może jednak ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ekwiwalent wypłacamy według aktualnych cen rynkowych
Używanie przez pracowników własnej odzieży i obuwia roboczego wiąże się z koniecznością wypłaty ekwiwalentu pracownikowi. W przeciwnym razie oznaczałoby to, iż pracownik w sposób niedopuszczalny partycypuje w ryzyku ekonomicznym pracodawcy.
Przepisy regulujące problematykę odzieży i obuwia roboczego wskazują, iż pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej aktualne ceny.
Tym samym w żadnym razie nie ma podstaw, aby pracownicy kupowali odzież i obuwie robocze w kwocie dowolnej.
Rolą pracodawcy jest w związku z tym określenie górnego limitu w zakresie kwoty jaką pracownik może wydać na odzież i obuwie, która to kwota będzie podlegała zwrotowi pracownikowi w ramach ekwiwalentu. Pracodawca może zatem w regulacjach zakładowych przyjąć konkretne górne granice kwot, w jakich powinni zmieścić się pracownicy kupując na własną rękę odzież i obuwie robocze.
W żadnym razie nie mogą to być kwoty zaniżone, nieodpowiadające realiom rynkowym. W takim przypadku zasada zapewnienia odzieży i obuwia byłaby fikcją.
Wskazanie konkretnych kwot, w jakich powinien zmieścić się pracownik dokonujący samodzielnego zakupu odzieży i obuwia, nie oznacza, iż pracownik nie ma prawa zakupić odzieży i obuwia droższego. W takim jednak przypadku, powinien mieć świadomość, że nie otrzyma od pracodawcy pełnego zwrotu poniesionych kosztów – tylko w granicach ustalonych na poziomie zakładu pracy.
Ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego powinien być ustalony zgodnie z tabelą przydziału, na danym stanowisku odzieży i obuwia roboczego, przy uwzględnieniu cen rynkowych danego asortymentu na dzień wypłaty ekwiwalentu.
Odzież i obuwie pod kontrolą PIP
Zaznaczmy że, problematyka wyposażania pracowników w odzież i obuwie robocze jest kontrolowana regularnie przez inspektorów pracy, w przypadku kontroli poświęconych zagadnieniom bhp.
Przyjęcie danego sposobu ustalenia (wskazania) ekwiwalentu w żadnym razie nie powinno sprawiać problemów w przypadku kontroli PIP – pod warunkiem, że jego wysokość nie jest zaniżona i odzwierciedla aktualne ceny rynkowe.
W takim przypadku – uwzględniając brak właściwych regulacji kodeksowych, z których wynikałby sposób wskazywania kwot ekwiwalentu – inspektor skoncentruje się raczej na tym:
- czy odpowiadają one realiom rynkowym oraz
- czy pracodawca faktycznie wywiązuje się z obowiązku wypłaty ekwiwalentów,
w przypadku gdy pracownicy użytkują zakupione przez siebie ubranie oraz obuwie robocze.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.