Sklep
Nowa norma EN ISO 20347:2022 (dla obuwia zawodowego) zastąpiła wcześniejszą wersję PN-EN ISO 20347:2012. Choć wprowadzono 5-letni okres przejściowy, pracodawcy i specjaliści ds. BHP powinni dostosować swoje zamówienia do aktualnych wymogów. Jakie są kluczowe różnice i jak skutecznie wdrożyć nowe standardy w firmie?
Karolina Walas
Dekarze wykonują odpowiedzialną i niebezpieczną pracę na wysokościach. To sprawia, że nie ma w niej miejsca na żadne niedociągnięcia. Bardzo ważne jest stosowanie odzieży i obuwia roboczego, które spełnia wymogi BHP. Obuwie dekarskie dla profesjonalistów powinno powstawać ze starannie dobranych surowców. Ofertę w tym zakresie przygotowano w BHP Supply. Sprawdź, czym się ona charakteryzuje.
Środki ochrony indywidualnej niejednokrotnie stanowią jedyną możliwą formę ochrony pracownika przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w jego środowisku pracy. Każda ochrona powinna zapewniać wysoką skuteczność, a tym samym powinna stanowić możliwie jak najmniejsze źródło uciążliwości dla pracownika. Dotyczy to szczególnie obuwia, które oprócz określonych właściwości ochronnych powinno zapewniać prawidłowe funkcjonowanie stopy człowieka.
Odpowiednio dobrane buty to jeden z kluczowych czynników zapewnienia bezpieczeństwa i ograniczenia ryzyka wypadków w miejscu pracy. Ważne, aby wybrany przez nas model odpowiadał warunkom panującym w miejscu pracy, a jednocześnie zapewniał maksymalny komfort.
Domowe majsterkowanie i pielęgnacja ogrodu to prace, które przynoszą dużo satysfakcji. Często jednak zapominamy, że to ciężka fizyczna praca, która wymaga odpowiedniej odzieży roboczej i innych środków ochrony osobistej. Jak zadbać o własne bezpieczeństwo i BHP podczas pracy w domu i ogrodzie? Podpowiadamy.
Artykuł partnera
Jakiś czas temu, z uwagi na rozwój technologiczny, miejsca zautomatyzowane, firma zdecydowała się wprowadzić obuwie robocze dla wszystkich pracowników. Są osoby, które stwierdziły, że nie będą nosić tego obuwia, ponieważ jest niewygodne. Chcą podpisać oświadczenie, że nie będą nosić obuwia i w przypadku, kiedy zdarzy się wypadek przy pracy nie będą rościć żadnych pretensji. Czy firma może pójść na takie rozwiązanie?
Halina Góralska
„Żaden przepis prawa nie zakazuje wprost używania przez pracowników w pracy wrotek lub innego podobnego sprzętu służącego szybkiemu przemieszczaniu się – tak orzekał NSA w Katowicach w jednej ze spraw. Czy zatem pracownicy mogą używać wrotek jako obuwia roboczego? Sprawdź co wynika z orzecznictwa NSA.
Dzięki informacjom zawartym w tym omówieniu orzeczenia sądowego:
Anna Słowińska
„Jako bezpośrednią przyczynę wypadku wskazano poślizgnięcie się powoda na jednym ze stopni drabiny podczas schodzenia z niej. Pośrednią przyczyną wypadku przy pracy był natomiast brak obuwia roboczego oraz koncentracji podczas schodzenia z drabiny.” Tak orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Zobacz co to może oznaczać dla pracodawcy.
Pracownik pracuje na magazynie przy sortowaniu paczek. Przestał ubierać obuwie robocze, bo twierdził, że ma dolegliwości i nie może takich nosić. Dostarczył zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz napisał przeciwwskazania chodzenia w twardym, nieściskającym obuwiu. Jak należy się odnieść do takiej sytuacji? Czy można pracownikowi na to pozwolić? Co jeżeli ciężka paczka spadnie pracownikowi na nogę i będziemy mieli wypadek?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Decyzja zawierająca dla pracodawcy nakaz dotyczący podjęcia określonych czynności w zakresie bhp nie może być wynikiem dowolnych ustaleń organu inspekcyjnego. Obowiązkiem organu jest wyraźne wskazanie, która przesłanka zastosowanego w sprawie przepisu prawnego zaistniała i wyjaśnienie dlaczego pracodawca ma wykonać określone w tym przepisie obowiązki.
Michał Culepa
Czy pracownicy magazynowi, pracujący na magazynie niskiego składu, mający do dyspozycji wózki jezdniowe ręczne tzw. paleciaki oraz wózki jezdniowe podnośnikowe również ręczne, muszą mieć obuwie robocze z noskiem, czy mogą to być zwykłe buty tzw. adidasy?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jeżeli z ustaleń poczynionych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego na podstawie analizy stanu faktycznego oraz dokumentacji, w tym oceny ryzyka zawodowego, wynika, że ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne oraz bhp pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie obuwie robocze, może on wydać decyzję nakazującą wyposażenie pracowników w takie obuwie.
Jakie normy powinno spełniać obuwie robocze użytkowane przez pielęgniarkę, lekarza w placówkach służby zdrowia? Czy powinno mieć zakrytą piętę i palce, czy może być wsuwane? Czy powinno być łatwo dezynfekowalne? Czy może być na podwyższeniu?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Biegły Sądowy z zakresu bhp
Czy jest możliwe przekazanie obuwia roboczego po zwolnionym pracowniku nowemu pracownikowi? Jakie należy zastosować procedury aby wprowadzić takie rozwiązanie (dezynfekcja, zakup skarpet)?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy jest w przepisach, zasadach, normach ujęty wymóg jak należy chronić kostki stóp? Czy istnieje wymóg noszenia trzewików ochronnych o konstrukcji, która zakrywa i usztywnia kostkę przed skręceniem stopy? Czy wymienione są prace przy których wymagane jest noszenie trzewików ochronnych a nie półbutów ochronnych?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone