Sklep
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży i obuwa roboczego w określonych przypadkach. Pracodawca może zwolnić się z tego obowiązku jeżeli dopuścić używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego. Wiąże się to jednak z koniecznością wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego. Rodzi się wówczas pytanie: jak prawidłowo wskazać kwoty ekwiwalentu za zakup odzieży i obuwia w formie refundacji? Oto wskazówki, które pomogą Ci w określeniu jego wysokości.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Pracodawca ponosi odpowiedzialność za szkodę doznaną przez pracownika wskutek wypadku przy pracy, gdy można uznać, że do zdarzenia doszło w wyniku niedopełnienia ciążących na pracodawcy obowiązków, np. w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 21 września 1997 r., sygn. akt. I PK 272/16.
Anna Słowińska
Czy wiesz, że pracownik którego odzież własna uległa zabrudzeniu lub zniszczeniu podczas pracy może pozwać pracodawcę do sądu? Jeżeli nie wyposażysz pracownika w odzież i obuwie robocze, a zachodzi taka potrzeba, świadomy pracownik może także odmówić wykonywania pracy i będzie miał do tego prawo. Na pytania związane z przydziałem takiej odzieży i obuwa odpowiada Rafał Krawczyk sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu.
Rafał Krawczyk
sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu
Z tego wywiadu dowiesz się:
W Twojej firmie pracownicy korzystają z odzieży i obuwia roboczego? Sprawdź, jakie określone wymagania musi spełniać zapewniania przez pracodawcę odzież oraz obuwie robocze. Dowiedz się, komu ona przysługuje oraz czego dokładnie przepisy wymagają w zakresie obuwia i odzieży roboczego od pracodawcy.
Jakie obuwie powinien posiadać pracownik, który wchodzi na podest o wysokości 40 cm? A jakie obuwie powinien posiadać pracownik biurowy, który korzysta z taboretu dwustopniowego o wys. 60cm?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy operatora wózka widłowego należy wyposażyć w obuwie ochronne za kostkę?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracodawca może przekazać pracownikowi odzież i obuwie robocze oraz nieskażone środki ochrony indywidualnej po zakończonym okresie używalności przed wydaniem nowych? Czy to przekazanie może rodzić po stronie pracownika konsekwencji podatkowych i społecznych?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Zgodnie z Polskimi Normami, obuwie dzieli się na 3 podstawowe grupy, czyli na bezpieczne, ochronne i zawodowe. Podstawową różnicą pomiędzy wymienionymi typami obuwia jest zastosowanie w ich konstrukcji ochron palców stopy, czyli tzw. podnosków.
Czy w przypadku przedwczesnego zużycia obuwia roboczego pracodawca może obciążyć pracownika częściowym kosztem zakupu tego obuwia – wina pracownika?
Zapewnienie właściwie dobranych środków ochrony indywidualnej (śoi) oraz odzieży i obuwia roboczego dla nauczycieli oznacza dostosowanie ich do warunków i charakteru pracy tej grupy zawodowej. Jest to jeden z obowiązków dyrektora szkoły lub placówki oświatowej, w zakresie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy nauczycieli.
Małgorzata Mądra-Janedaspecjalista ds. Karty Nauczyciela i przepisów wykonawczych do niej, wykładowca w zakresie wymagań bhp wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej
Pracodawca zatrudnia na podstawie umów cywilno-prawnych (umów zleceń) osoby wykonujące czynności sprzątania klatek schodowych, terenów zielonych na osiedlach mieszkaniowych itp., a w okresie zimowym wykonujące czynności odśnieżania chodników. Czy w związku z powyższym pracodawca powinien zapewnić pracownikom zleceniobiorcom odzież/obuwie robocze a w okresie letnim/zimowym, napoje zimne/ciepłe i czy istnieją konkretne przepisy bhp regulujące w/w zagadnienie?
Jan Pióro
Czy pracodawca może wypłacać pracownikom administracyjnym ekwiwalent pieniężny za obuwie robocze? Stanowiska takie jak np. księgowa i kadrowa zostały ujęte w regulaminie organizacyjnym zakładu pracy jako takie, którym przysługuje obuwie robocze. Pracodawca wypłaca taki ekwiwalent, czy robi to zgodnie z prawem?{$zarejestruj}
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla jego zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. W myśl tych samych przepisów pracodawca powinien również dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w polskich normach. W tym miejscu możnaby zadać pytanie: Czy zawsze pracodawca i sam pracownik, a niekiedy też i producent obuwia roboczego i ochronnego właściwie rozróżniają obydwa wymienione rodzaje obuwia? Zdarza się też, że obuwie jest nazywane jednocześnie obuwiem ochronnym i roboczym.
Agnieszka StefkoCentralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Czy kolor różowy lub seledynowy obuwia medycznego jest dopuszczalny w służbie zdrowia ?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone