Jakie certyfikaty powinna mieć odzież zimowa dla pracowników?

Robi się coraz zimniej. Powinniśmy zatem zadbać o pracowników i zapewnić im odpowiednią odzież roboczą. Zastanówmy się zatem, czy czapka ciepłochronna lub kurtka przydzielona pracownikowi na okres zimowy powinna posiadać znak CE i PN? Sprawdź, jakie są wymagania w tym zakresie.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Kiedy ubranie zimowe, jakie zapewniasz pracownikowi, musi mieć certyfikat?
-
Jakie wymagania mus spełniać odzież robocza?
-
Jakie wymagania musi spełniać odzież ochrona?
Polecamy także: Wskazówki dla wszystkich pracowników zatrudnionych w zimnym mikroklimacie>>>
Obowiązek posiadania znaku CE i/lub spełnienia Polskich Norm zależy od tego, czy czapka ciepłochronna, kurtka – odzież zimowa dla pracownika pełni na danym stanowisku funkcję odzieży roboczej czy odzieży ochronnej.
Czytaj także: Odzież i obuwie ocieplane>>>
Można przyjąć, że czapka wykorzystywana w przeciętnych warunkach klimatycznych może zostać zdefiniowana jako odzież robocza. W takiej sytuacji wystarczy zapewnić jej zgodność z Polskimi Normami. W przypadku narażenia pracownika na pracę, np. w bardzo niskich temperaturach:
-
na otwartej przestrzeni,
-
w komorze chłodniczej,
gdzie panuje bardzo niska temperatura należałoby zdefiniować czapkę jako odzież ochronną/środek ochrony indywidualnej. Wtedy musi mieć ona wystawioną deklarację zgodności z wymaganiami odpowiednich norm i zostać oznakowana znakiem CE.
Zdefiniowanie czapki lub kurtki, jako odzież ochronna lub robocza powinno wynikać z przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego uwzględniającą:
-
warunki występujące w danym miejscu pracy,
-
wymagania ergonomii,
-
stan zdrowia pracownika.
Obowiązek posiadania znaku CE i/lub spełnienia Polskich Norm zależy od tego, czy czapka ciepłochronna, kurtka spełnia funkcję odzieży roboczej, czy odzieży ochronnej.
Kiedy mówimy o odzieży ochronnej?
Odzież ochronna to taka, która chroni pracownika przed jednym lub wieloma zagrożeniami. Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp odzież ochronną można zaliczyć do środków ochrony indywidualnej.
Tabela nr 1 załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp z wskazuje, że w przypadku zagrożeń fizycznych termicznych należy m.in. zabezpieczyć głowę, w celu zmniejszenia ryzyka związanego z tym zagrożeniem. Dodatkowo to zabezpieczenie wprost zostało nazwane środkiem ochrony indywidualnej.
Tabela nr 2 wskazanego rozporządzenia wskazuje natomiast przykłady prac, podczas wykonywania których może być wymagana ochrona głowy przed niską temperaturą. Są to prace:
-
na otwartej przestrzeni w bardzo niskich temperaturach
-
prace w pomieszczeniach o bardzo niskiej temperaturze.
Zgodnie z obowiązkiem pracodawca musi dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Oznacza to, że muszą mieć wystawioną deklarację zgodności z wymaganiami odpowiednich norm i zostać oznakowane znakiem CE.
Kiedy mówimy o odzieży roboczej?
Czapka ciepłochronna może zostać uznana w zakładzie jako odzież robocza, gdy pełni funkcje chroniące własną odzież pracownika przed zniszczeniem i zabrudzeniem lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przykładem czapki jako odzieży roboczej, jest jej wykorzystanie w celu przemieszczania się między budynkami firmy. Inny przykład to wykonywanie pracy za zewnątrz w przeciętnych warunkach klimatycznych, ale nie w bardzo niskich temperaturach – wtedy bezsprzecznie należy traktować ją jako ŚOI. Odzież robocza często pełni również funkcje reprezentatywne, reklamy – zawiera logo firmy, jest w kolorze charakterystycznym dla danej firmy itp.
Odzież robocza nie podlega certyfikacji, czyli nie wymaga oznakowania znakiem CE. Musi natomiast, spełniać wymagania określone w Polskich Normach zgodnie z art. 2377 §1 kp.
Należy pamiętać, że rodzaj przydzielonych środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej powinien być wynikiem przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego, która uwzględnić powinna:
-
warunki występujące w danym miejscu pracy,
-
wymagania ergonomii,
-
stan zdrowia pracownika.
Kiedy czapka będzie traktowana jako odzież robocza, a kiedy jako odzież ochronna?
W związku z powyższym należałoby przyjąć, że czapka wykorzystywana w przeciętnych warunkach klimatycznych może zostać zdefiniowana jako odzież robocza. W takiej sytuacji wystarczy zapewnić zgodność z Polskimi Normami.
W przypadku narażenia pracownika na pracę, np. w bardzo niskich temperaturach na otwartej przestrzeni, w komorze chłodniczej, gdzie panuje bardzo niska temperatura należałoby zdefiniować czapkę jako odzież ochronną/środek ochrony indywidualnej. Wtedy musi mieć ona wystawioną deklarację zgodności z wymaganiami odpowiednich norm i zostać oznakowana znakiem CE.
Polecamy także: Przechowywanie kart ewidencji przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej>>>
Natalia Sidor
Starszy Specjalista ds. BHP

Absolwentka poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Wyższej Szkoły Logistyki. Magister ochrony środowiska, ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Od ponad 5 lat zdobywa doświadczenie w służbie bhp w firmach produkcyjnych o wysokich standardach bhp i kulturze bezpieczeństwa (m.in. branża motoryzacyjna). Miała okazję skutecznie wdrożyć systemy zarządzania: ISO 14001:2015 (dot. ochrony środowiska) oraz ISO 45001:2018 (dot. bezpieczeństwa i higieny pracy) w firmach międzynarodowych.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.