Koniec z kontrolami PIP po znajomości

Już niebawem każdy inspektor PIP wykonujący czynności kontrolne będzie musiał złożyć pisemne oświadczenie o prowadzeniu albo nieprowadzeniu przez osoby mu najbliższe działalności w zakresie pokrywającym się z przedmiotem prowadzonych przez niego kontroli u pracodawców. Czyli kontroli z ramienia PIP nie przeprowadzi już rodzina specjalisty ds. bhp obsługującego firmę kontrolowaną.
Jak się okazuje zdarza się, że działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług z zakresu bhp prowadzi członek rodziny inspektora PIP lub jest w takiej firmie zatrudniany. Okazuje się również, że ku zbiegowi okoliczności, obsługuje on firmy kontrolowane przez spokrewnionego inspektora PIP. Jak wiemy w takiej sytuacji trudno mówić o niezależności inspektora PIP – który odwiedza firmę obsługiwaną przez członka własnej rodziny – od jakichkolwiek wpływów.
Jak powiedział Kierownik Sekcji Kontroli Wewnętrznej w Państwowej Inspekcji Pracy Robert Pietrzak na posiedzeniu na posiedzeniu Polityki Społecznej i Rodziny oraz do Spraw Kontroli Państwowej – „(…) z materiałów operacyjnych spoza inspekcji często dowiadujemy się, że prawie cała rodzina uczestniczy w działalności gospodarczej będącej przedmiotem zainteresowań Państwowej Inspekcji Pracy. Obecnie dowiadujemy się o tym z zewnątrz, gdyż nawet nie możemy zapytać danego pracownika, uprzedzając fakty, czy taka sytuacja jest możliwa.”.
Inspektorzy PIP będą musieli tłumaczyć się z dualności prowadzonej przez swoją rodzinę i krewnych
Podobna właśnie sytuacja zgłoszona w drodze petycji przez anonimową osobę prywatną skłoniła Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP do przedstawienia projektu (przygotowanego przez GIP) zmian do ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy w tym zakresie.
Chodzi o zobowiązanie inspektorów wykonujących czynności kontrolne do składa pisemnego oświadczenia o prowadzeniu albo nieprowadzeniu przez osobę najbliższą inspektorowi działalności gospodarczej, której przedmiot pokrywa się z przedmiotem kontroli prowadzonej przez tego inspektora.
Pod pojęciem owych osób najbliższych inspektorowi kryją się: małżonek, wstępny (dzieci), zstępny (rodzice), rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu (kuzyni), osoba pozostająca w stosunku przysposobienia (adoptowane dzieci) oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (konkubenci) - art. 115 § 11 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2017 r. poz. 2204).
Bardzo szeroki ujęcie kręgu osób najbliższych, co do których inspektor miałby składać takie oświadczenie powoduje pewne wątpliwości nawet w ministerstwie pracy. Resort w swoich uwagach do projektu zwraca uwagę, że przez tak szeroki krąg osób najbliższych obowiązek złożenia takiego oświadczenia może okazać się w praktyce niemożliwe.
„Przykładowo, inspektor nie ma wiedzy i nie utrzymuje kontaktów z określonym członkiem rodziny.” – powiedziała na posiedzeniu na posiedzeniu Polityki Społecznej i Rodziny oraz do Spraw Kontroli Państwowej Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Anita Gwarek.
Jednak zdaniem przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy taka zmiana przepisów ma zapewnić przejrzystości w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez członków rodziny inspektorów pracy, o ile ma ona związek z działalnością kontrolną prowadzoną przez tych inspektorów. Jak zauważ sama Inspekcja Pracy zbieżność przedmiotu kontroli prowadzonej przez inspektora pracy z działalnością gospodarczą członka jego rodziny może prowadzić do konfliktu interesów, jak również podejrzenia o stronniczość bądź interesowność.
Inspektor z powiązaniami rodzinnymi zostanie przesunięty do innych zadań
Wprowadzenie tej zmiany zapewni większa wiedzę przełożonym inspektorów i pozwoli im na taką organizację działań kontrolnych, aby nie dochodziło do owych konfliktów interesów.
„Co nam umożliwią przypadki, o których będziemy wiedzieli, że rodzina prowadzi działalność gospodarczą? Będziemy mogli zapobiec i spróbować rozgraniczyć pracę naszego inspektora od działalności gospodarczej osób bliskich. Mamy tego rodzaju możliwości, jeśli chodzi o zakres działania inspektów pracy – rozległe tereny i pole manewru. Obszary działalności PIP, w tym inspektorów pracy, są rozległe. Nie zawsze inspektor musi wykonywać jednorodny zakres, który mógłby się pokrywać z działalnością gospodarczą, możemy to wyeliminować, aby nie nachodziły na siebie zakresem.” – powiedział Kierownik Sekcji Kontroli Wewnętrznej w Państwowej Inspekcji Pracy.
Projektowana zmiana miła wejść w życie już od 1 października 2018 r. Jednak ta data okazała się nierealna z uwagi na proces legislacyjny, ale jest duża szansa że zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.