Na zwolnienie ze szkolenia okresowego pracowników administracyjno-biurowych jeszcze trzeba poczekać

Pracodawcy, chcący zaoszczędzić na kosztach szkolenia okresowego bhp pracowników administracyjno-biurowych i na zewnętrznej obsłudze w zakresie bhp muszą uzbroić się w cierpliwość. Zmiana przepisów w tym zakresie raczej nieprędko wejdzie w życie. Prace nad ustawą mającą wprowadzić zmiany m.in. w kodeksie pracy nadal trwają, a ustawa raczej nie trafi pod obrady Sejmu przed wakacjami. Pocieszeniem może być jedynie fakt, że projekt nie trafił do szuflady.
Jakiś czas temu informowaliśmy o projektowanych rewolucyjnych zimnach dotyczących zwolnienia ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych (u pracodawców należących do pierwszych trzech kategorii ryzyka) oraz rozszerzenia grupy pracodawców mogących samodzielnie wykonywać zadania służby bhp w swoim zakładzie pracy. Zmiany w tym zakresie miały wejść w pierwotnej wersji od 1 stycznia 2018 r., a w kolejnej od czerwca 2018 r. Oba terminy są już nieaktualne, zatem zapylaliśmy u źródła kiedy projektowane zmiany mogą wejść w życie. Niestety nie uzyskaliśmy konkretnych informacji. Zatem sami wnioskujemy, na podstawie udzielonej odpowiedzi, że przed wakacjami, ani w trakcie wakacji zmiany te nie wejdą w życie. Naszym zdaniem, być może będzie to jeszcze pod koniec tego roku.
Przypomnijmy, że trwają prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Pierwotna wersja projektu była przygotowana przez obecne Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (dawniej: Ministerstwo Rozwoju i Finansów). Natomiast teraz sprawą zajmuje się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Mając powyższe na uwadze Portal BHP zwrócił się do resortu przedsiębiorczości z zapytaniem o przewidywany termin wejścia w życie projektowanych zmian oraz obecny etap prac nad tym projektem. Odpowiedź brzmiała następująco:
„MPiT uprzejmie informuje, że zakończyły się uzgodnienia i konsultacje projektu. Trwa jego opracowanie przed przedłożeniem go pod obrady Stałego Komitetu RM. Data wejścia w życie ustawy będzie zapewniała odpowiednie vacatio legis i zostanie ustalona z uwzględnieniem możliwych terminów zakończenia prac rządowych a następnie parlamentarnych.”
Z tak lakonicznej odpowiedzi można wywnioskować jedynie tyle, że jeszcze nie prędko pracodawcy będą mogli skorzystać z projektowanych zmian i zmniejszyć koszty związane ze szkoleniami czy obsługą w zakresie bhp swoich firm.
Pamiętajmy zatem o poddawaniu szkoleniom okresowym bhp pracowników administracyjno-biurowych, bowiem zwolnienie z tego rodzaju szkoleń tej grupy pracowników jest nadal tylko zapowiedzą.
Powtórzmy jakie są założenia projektowanych zmian.
W art. 1 projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym zakłada wprowadzenie zmian w art. 2373 i art. 23711 kodeksu pracy. Zgodnie z projektem:
- szkolenie okresowe bhp będą obowiązkowe dla pracowników na stanowisku administracyjno-biurowym, zatrudnionych u pracodawcy zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka. Kategorie te określa się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1005).
W przypadku zaś, gdy nastąpi zmiana kategorii ryzyka dla grupy działalności, w której znajduje się pracodawca w trakcie prowadzenia działalności – zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka – wówczas konieczne będzie (i w takim przypadku już obowiązkowe) przeprowadzenie szkolenia okresowego bhp pracownika administracyjno-biurowego, w ciągu 6 miesięcy od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka.
2. pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:
- zatrudnia do 10 pracowników albo
- zatrudnia do 50 pracowników i zakwalifikowany jest do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Obecnie zgodnie z przepisami art. 23711 kodeksu pracy. Pracodawca ma możliwość samodzielnej realizacji zadań służby bhp, jeżeli:
- zatrudnia do 10 pracowników albo
- zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Warunkiem niezbędnym do samodzielnego wykonywania przez pracodawcę zadań służby bhp, jest ukończenie przed przystąpieniem do tych zadań szkolenia przeprowadzonego w formie kursu lub seminarium zgodnie z programem opracowanym na podstawie ramowego program zawartego w dziale III załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W takim przypadku, na podstawie stosownych przepisów, nie jest wymagane przez pracodawcę posiadanie dodatkowych kwalifikacji dla służby bhp.
Na zakończenie zwróćmy uwagę, że projektowane zmiany nie otrzymały przychylnych opinii w czasie konsultacji od OPZZ, CIOP-u, czy PIP. Szczególnie krytyczne uwagi kierowane były pod pomysłem zwolnienia ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych. Większość obaw – wskazanych organizacji – zbiegała się do przypuszczeń, że po wejściu w życie tej zmiany pracodawcy chcąc oszczędzić na szkoleniach okresowych bhp, będą próbowali większość stanowisk w swoich zakładach zaliczyć do stanowisk administracyjno-biurowych. Czy tak będzie, czy wprowadzenie zmian odbije się na bezpieczeństwie pracowników administracyjno-biurowych i wzrośnie liczba wypadków przy pracy w tej grupie pracowników? Czas pokaże.
Na dzień dzisiejszy prace nadal trwają, jeszcze na etapie rządowym, w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.