NIK i PIP o nieprawidłowościach w zapewnieniu pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej

NIK wraz z PIP sprawdzały jak realizowany jest przez jednostki służby medycyny pracy oraz pracodawców obowiązek dotyczący zapewniania pracownikom badań profilaktycznych i objęcia ich profilaktyczną opieką zdrowotną. Wyniki kontroli pozostawiają wiele do życzenia w tej kwestii, zarówno po stronie pracodawców, jak i służby medycyny pracy. Pracodawcy mają problem z identyfikacją zagrożeń na stanowiskach pracy, a lekarze medycyny pracy rzadko wizytują stanowiska pracy.
Orzeczenia o braku przeciwskazań do pracy wydane bez skierowań na badania profilaktyczne. Niepełna informacja w skierowaniach na badania profilaktyczne o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących na stanowiskach pracy. Barak wizytacji stanowisk pracy przez lekarzy medycyny pracy. Zawężanie zakresu badań profilaktycznych przez lekarzy medycyny pracy oraz nieprawidłowe wyznaczanie terminu kolejnych badań. To tylko kilka z wielu przewinień i nieprawidłowości, zarówno po stronie służby medycyny pracy jak i pracodawców, w zakresie wywiązywania się z obowiązków zapewnieni pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej, stwierdzone przez NIK i PIP podczas wspólnych kontroli.
Pracodawca musi przechowywać orzeczenie lekarskie pracownika ale nie musi przechowywać skierowania na badania.
Jak wiemy jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnieni pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej. Zgodnie z przepisami nie wolno dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Ponadto w myśl przepisów Kodeksu pracy pracodawca musi przechowywać orzeczenia wydane przez lekarza medycyny pracy w zakresie profilaktycznych badań lekarskich pracowników. Jednak pracodawca nie ma już obowiązku przechowywania w aktach osobowych pracownika kopii skierowania na badania. Zatem nie ma możliwości ustalenia czy wydane orzeczenie brało pod uwagę wszystkie zagrożenia i czynniki szkodliwe dla zdrowia jakie występują na danym stanowisku. Nie można bowiem – jak zauważa NIK – sprawdzić czy pracodawca zawarł w skierowaniu wyczerpujące informacje o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia, aktualnych wynikach ich badań i pomiarów oraz warunkach uciążliwych.
Jak wynika z danych NIK – inspektorzy pracy nie mogli sprawdzić 55 % skierowań na badania profilaktyczne z powodu nieposiadania ich kopii przez skontrolowanych pracodawców. Natomiast 22 % zbadanych przez inspektorów skierowań zawierało niepełne informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących na stanowiskach pracy.
W związku z tym NIK i PIP chcą zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Chodzi o wprowadzenia zapisu, który umożliwiłby Państwowej Inspekcji Pracy kontrolę skierowań na badania profilaktyczne przekazywanych lekarzom.
Ocena ryzyka zawodowego nadal stanowi trudność, co odzwierciedla się w skierowaniach na badania profilaktyczne
Jak się okazuje największy problem z wystawianiem skierowań na badania profilaktyczne i podaniem wyczerpujących informacji na temat zagrożeń dla zdrowia i życia występujących na stanowiskach pracy mają pracodawcy zatrudniający do 20 pracowników. Problem ten bezpośrednio wiąże się z brakiem oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku lub z jej niepoprawnością. Najczęściej chodzi wówczas o niezidentyfikowanie wszystkich zagrożeń wynikających z charakteru pracy i sposobu jej wykonywania.
Ocenę ryzyka zawodowego nierzetelnie sporządziła blisko połowa skontrolowanych pracodawców.
Lekarze medycyny pracy rzadko wizytują stanowiska pracy.
Kolejna kwestia, na którą NIK i PIP zwracają uwagę to nieprzeprowadzanie przez lekarzy profilaktyków wizytacji stanowisk pracy. Jak sami pracodawcy podają 77 % skontrolowanych stanowisk pracy nie było wizytowanych przez lekarzy medycyny pracy w celu uzupełnienia informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia zawartych w skierowaniach na badania profilaktyczne.
Lekarz medycyny pracy opiekujący się danym zakładem pracy powinien znać warunki pracy i środowisko pracy na stanowiskach pracy. Powinien również służyć nam pomocą przy identyfikowaniu zagrożeń (mógłby wchodzić w skład zespołu oceniającego ryzyko zawodowe, powoływanego przez pracodawcę – to jednak wydaje się już niemal marzeniem).
Warto zauważyć, że w wystąpieniach pokontrolnych kierowanych do podstawowych jednostek służby medycyny pracy wojewódzkie ośrodki medycyny pracy zalecały przeprowadzanie wizytacji stanowisk pracy, zwracając lekarzom uwagę na powtarzające się przypadki niepełnego katalogu zagrożeń podanego w skierowaniach.
Trzeba jednak zaznaczyć, że przepisy nie nakazują wprost lekarzowi sprawującemu profilaktyczną opiekę nad pracownikami wizytowania stanowisk pracy, a jedynie zalecają ich wizytację. Niemniej jednak dokonanie rzetelnej oceny zagrożeń występujących na stanowiskach pracy wymaga zweryfikowania informacji pozyskanych od pracodawcy w skierowaniach na badania profilaktyczne.
Stąd też kolejny postulat zmian do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy powinny wyraźnie nakładać na lekarzy medycyny pracy, obowiązek wizytacji przynajmniej tych stanowisk pracy, które charakteryzują się wysokim ryzykiem zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika.
Badania profilaktyczne bez umowy z jednostką służby medycyny pracy.
Równie istotnym problemem jest kwestia obowiązku zawierania umów na przeprowadzenie badań profilaktycznych. W myśl przepisów ustawy o służbie medycyny pracy taki obowiązek spoczywa na pracodawcach i jednostkach służby medycyny pracy.
Tymczasem według informacji uzyskanych od skontrolowanych pracodawców 35 % z nich nie zawarło pisemnych umów z jednostkami służby medycyny pracy w celu przeprowadzenia badań profilaktycznych pracowników – podaje NIK. W tym przypadku problem również w dużej mierze (blisko połowa skontrolowanych pracodawców) dotyczy pracodawców zatrudniających do 20 pracowników.
Niestety, jak zwraca uwagę NIK i PIP nieprecyzyjne uregulowania dotyczące możliwości kontrolowania przez wojewódzkie ośrodki medycyny pracy prawidłowości umów, na podstawie których lekarze wykonują badania profilaktyczne, utrudniają weryfikację tego problemu.
Warto zaznaczyć, że bez pisemnej umowy z pracodawcą lekarz nie ma prawa wykonywać badań profilaktycznych jego pracowników, ani wydać mu orzeczeń lekarskich.
Aby poprawić ten stan Najwyższa Izba Kontroli i Państwowa Inspekcja Pracy wnioskują o podjęcie działań legislacyjnych w celu wprowadzenia do ustawy o służbie medycyny pracy zapisu wskazującego wprost, że kontrola wojewódzkich ośrodków medycyny pracy obejmuje także sprawdzenie prawidłowości umów, na podstawie których lekarze wykonują badania profilaktyczne.
Jednym z głównych wniosków ze wspólnie przeprowadzonych przez NIK i PIP kontroli jest brak rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby na skuteczną kontrolę lekarzy medycyny pracy i pracodawców w zakresie zapewnienia pracownikom odpowiednich badań profilaktycznych. Jak widzimy może to rodzić wiele patologii w tym zakresie. Jednak sytuacja ta przede wszystkim zwiększa ryzyko niezapewnienia pracownikom badań lekarskich adekwatnych do zagrożeń dla ich zdrowia i życia występujących w miejscu pracy – czytamy w informacji o wynikach kontroli.
Źródło: NIK
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
Słowa kluczowe:
kontrole PIPmedycyna pracyprofilaktyczne badania lekarskieskierowanie na badania lekarskie
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.