Nowy wzór skierowania na badania profilaktyczne i orzeczenia lekarskiego

Od 1 kwietnia 2015 r. szykują się zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Zmiany warunkowane są zmianą art. 229 Kodeksu pracy obowiązującą od 1 kwietnia br.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ze zm.). Zmiany rozporządzenia wynikają ze zmiany art. 229 Kodeksu Pracy, która obowiązuje od 1 kwietnia br.
Dlaczego zmiana rozporządzenia?
Zmiana rozporządzenia w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników jest konieczna dla funkcjonowania nowych regulacji wprowadzonych w art. 229 § 1 i § 11 Kodeku pracy, dotyczących zasad podlegania badaniom profilaktycznym oraz skierowania na te badania.
Co się zmieni?
Zmianie na mocy projektowanego rozporządzenia ulegnie zakres informacji objętych skierowaniem na badania lekarskie oraz wzór samego skierowania. Ma to na celu umożliwienie zwolnienia ze wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy, jeżeli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę, stwierdzającego brak przeciwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadającym warunkom występującym na nowym stanowisku pracy.
Jakie korzyści ze zmiany?
Czyli zmiana ta pozwoli nowemu pracodawcy, zaoszczędzić koszty badania wstępnego nowego pracownika, gdyż nie będzie musiał kierować go na wstępne badania lekarskie. Zastrzeżenie jest tu jednak takie, że nowo przyjmowany pracownik przedstawi orzeczenie lekarskie odnoszące się do stanowiska pracy u poprzedniego pracodawcy i na stanowisku tym występowały czynniki środowiska pracy takie same jak u nowego pracodawcy, a poziom tych czynników w środowisku pracy był co najmniej taki jak na nowym stanowisku pracy.
Jakie nowe wzory?
Za zatem nowelizacja rozporządzenia wprowadza nowe wzory orzeczeń lekarskich dotyczący badań pracowników wstępnych/okresowych/kontrolnych stosownie do przepisów:
Wprowadza również nowy wzór skierowania na badania wstępne, okresowe, kontrolne a także nowy wzór rejestru wydanych orzeczeń.
Dodatkowo nowe rozporządzenie wprowadza również zmiany o charakterze redakcyjnym.
Obecnie jeszcze prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia trwają. Jednak niebawem zapewne Minister Zdrowia złoży podpis pod zmianami aby mogły one wejść w życie 1 kwietnia 2015 r.
Kinga Grodzicka-Lisek
Słowa kluczowe:
orzeczenie lekarskieskierowanie na badania lekarskiewzór skierowania na badania profilaktyczne
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.