Poprawki Senatu do ustawy o sygnalistach.

Senat wprowadza istotne zmiany do procedowanej ustawy o sygnalistach. Wprowadzona poprawka ma duże znaczenie dla pracodawców i dotyczy przedmiotu zgłoszenia sygnalisty. Zobacz, co zostało usunięte z katalogu naruszeń prawa, podlegających zgłoszeniu lub ujawnieniu przez sygnalistów.
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
-
Poznasz kluczowe poprawki wprowadzone przez Senat do projektu ustawy o sygnalistach.
-
Dowiesz się, kiedy zostaną uchwalone polskie przepisy o sygnalistach.
Czytaj także: Sygnalista w Polsce jest już chroniony>>>
Choć do 17 grudnia 2021 r. powinna nastąpić implementacja przepisów dyrektywy UE sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UE do systemu polskiego, to nadal czekamy na krajowe przepisy w tym zakresie. Pozytywne jest to, że prace legislacyjne w zakresie polskiej ustawy o ochronie sygnalistów są zaawansowane.
Senackie poprawki do ustawy o sygnalistach
5 czerwca 2024 r. Senat z 5 poprawkami przyjął projekt ustawy o sygnalistach. Pierwsza i najistotniejsza z nich dla pracodawców, ma na celu usunięcie prawa pracy z katalogu naruszeń prawa, które mogą zostać zgłoszone lub ujawnione publicznie przez sygnalistę.
Jeżeli poprawka ta zostanie zaakceptowana przez Sejm naruszenie prawa – w rozumieniu przepisów o sygnalistach – będą stanowiły działania lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:
-
korupcji;
-
zamówień publicznych;
-
usług, produktów i rynków finansowych;
-
przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
-
bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
-
bezpieczeństwa transportu;
-
ochrony środowiska;
-
ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
-
bezpieczeństwa żywności i pasz;
-
zdrowia i dobrostanu zwierząt;
-
zdrowia publicznego;
-
ochrony konsumentów;
-
ochrony prywatności i danych osobowych;
-
bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
-
interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
-
rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
-
konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi wyżej.
Ponadto podmiot zatrudniający, w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych, będzie mógł także przewidzieć możliwość zgłaszania informacji o naruszeniach dotyczących obowiązujących w tym podmiocie regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych, które zostały ustanowione przez podmiot prawny na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i pozostają z nimi zgodne.
Ochrona sygnalistów – czy poprawi bezpieczeństwo w pracy?>>>
Kiedy zostaną uchwalone polskie przepisy o sygnalistach?
Natomiast kolejna z senackich poprawek przyznaje sygnaliście nieodpłatną pomoc prawną i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także wówczas, gdy jest on w stanie ponieść koszty odpłatnej pomocy prawnej. Pozostałe poprawki mają charakter legislacyjny.
Teraz ustawa wróci do Sejmu, który zdecyduje o ostatecznym kształcie nowych przepisów. Posłowie zajmą się uchwalonymi przez Senat poprawkami na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 12-14 czerwca br. Wówczas poznamy też ostateczny kształt ustawy o ochronie sygnalistów, który zostanie przedstawiony Prezydentowi do podpisu.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.