Powraca temat uprawnień PIP w zakresie emerytur pomostowych

Minister pracy próbuje pogodzić pracodawców i PIP oraz przedstawicieli organizacji związkowych w kwestii emerytur pomostowych. Ostatnia dyskusja na ten temat na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego zaznaczyła wyraźny rozdźwięk w tym zakresie między wspomnianymi podmiotami. Czy PIP będzie w końcu decydował o tym kto pracuje w szczególnych warunkach?
9 maja 2016 r. na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego ponownie rozgorzała dyskusja na temat rozszerzenia kompetencji przysługujących Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie oceny procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych.
Choć 1 stycznia 2010 r. wszedł w życie przepisu art. 48 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, rozszerzający zakres zadań Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, to orzecznictwo NSA wskazuje, że inspektorzy PIP nie mają prawa do dokonywania wiążących ustaleń, czy określone stanowisko pracy spełnia wymogi przewidziane przez ustawę o emeryturach pomostowych, czy nie.
– To inspektor pracy powinien decydować o tym, czy dana osoba wykonuje pracę w szczególnych warunkach, i taka decyzja powinna być wiążąca dla ZUS – tłumaczyła Barbara Surdykowska, ekspertka NSZZ „Solidarność".
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chcąc załagodzić konflikt skierowała do Rady Dialogu Społecznego pismo z propozycją zmian w ustawie o emeryturach pomostowych.Być może pogodzi on zwaśnione strony i rozwiążetrwający od lat problem z wpisywaniem na listę uprawnionych do emerytury pomostowej osób zatrudnionych w warunkach szczególnych.
Pismo nie oznacza jednak zmian w przepisach. Projekt zmian w ustawie o emeryturach pomostowych jeszcze nie powstał. Resort czeka na pienne stanowiska partnerów społecznych – czyli zwaśnionych stron, na zawarte w ministerialnym piśmie propozycje rozwiązań.
Innymi słowy dyskusja na temat nowelizacji ustawy będzie kontynuowana.
Autor: Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.