Pracownicy będą zwolnieni z podatku dochodowego od wartości szczepionek przeciw grypie zasponosorowanych przez pracodawcę - nowy projekt ministerstwa finansów

Ministerstwo finansów przygotowało projektem rozporządzenia zgodnie, z którym osoby fizyczne (pracownicy) zwolnione będą z podatku dochodowego od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie zafundowanych przez pracodawcę. Jest to szczególnie istotny projekt w obecnym czasie, kiedy to lekarze zalecają szczepienia ochronne przeciwko grypie, a wielu pracodawców zasponsorowało je swoim pracownikom. Zobacz, jak w praktyce wygląda sytuacja.
Jak jest teraz?
Do tej pory organy podatkowe stały na stanowisku, że finansowane przez pracodawcę szczepienia przeciwko grypie nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania. Stanowią przychód ze stosunku pracy. Szczepienia przeciwko grypie będą zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, tylko i wyłącznie jeżeli zostaną łącznie spełnione warunki wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o PIT, a mianowicie:
- świadczenia te muszą wynikać z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby),
- beneficjentami tych świadczeń są osoby pozostające w stosunku służbowym,
- świadczenia te muszą być przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Podsumowując, pracodawca który zakupił szczepionki przeciwko grypie i poniósł koszt ich iniekcji, jeżeli nie są spełnione wskazane warunki do zwolnienia, zobowiązany jest rozpoznać przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu.
Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 lutego 2015 r. IBPBII/1/415-906/14/BJ. Czytamy w niej: „Przepis ten dotyczy ściśle określonych świadczeń, tj. tych, które wynikają z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby) i przyznane są na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw”.
Jak będzie?
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie.
Polecamy też: Czy test na koronawirusa jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy podlegającym PIT?>>>
Przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania szczepień przeciwko grypie mają dotyczyć nie tylko pracowników, ale również zleceniobiorców. Zwolnieniu będzie objęta nie tylko sama szczepionka, ale także koszt badania kwalifikacyjnego, przeprowadzenia szczepienia i konsultacji specjalistycznej.
Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że (…) „zaniechanie będzie miało zastosowanie także wtedy, gdy szczepienia przeciw grypie są realizowane w ramach tzw. pakietów medycznych, jakie firmy wykupują w szczególności dla swoich pracowników. W tym przypadku zaniechaniem objęta będzie wartość świadczenia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł. Oznacza to, że opodatkowaniu będzie podlegać jedynie nadwyżka ponad kwotę 100 zł rocznie.”
Zaniechanie podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano ogłoszony na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z COVID-19.
Co to dla mnie oznacza
W przypadku przekazania szczepionek przeciwko grypie pracownikom pracodawca będzie mógł zaniechać poboru podatku dochodowego.
Polecamy też: Jak rozliczyć szczepienia ochronne dla pracowników - czy są one przychodem ze stosunku pracy>>>
Źródło: projekt rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie.
Monika M. Brzostowska doradca podatkowy
Słowa kluczowe:
podatek od szczepieniaszczepienia ochronne pracownikówszczepienia przeciw grypieszczepienie ochronneszczepienie pracownikówPowiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.