Program działań PIP na rok 2016-2018 przyjęty przez ROP

Rada Ochrony Pracy na powiedzeniu 9 lutego 2016 r. przyjęła program działań PIP na rok 2016-2018. Zakłada on przeprowadzenie ponad 80 tyś kontroli. Ponadto PIP podejmie działania o charakterze prewencyjno-promocyjnym z udziałem 110 tys. podmiotów – pracodawców, przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, dyrektorów szkół, nauczycieli. Sprawdź, jakie kontrole i gdzie przeprowadzi PIP.
Sam program działań na rok 2016-2018 PIP Rada poznała na posiedzeniu 15 grudnia 2015 r., przedstawiła do wówczas, była już, Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz.
Wśród zadań bieżących na 2016 r. znalazły się w szczególności kontrole przestrzegania znowelizowanych przepisów o umowach terminowych, które wejdą w życie w pierwszej połowie 2016 r. Na takie kontrole sprawdzające prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych, w warunkach właściwych dla stosunku pracy może liczyć branża:
- budowlana w 2016 r.
- gastronomiczna i hotelarska w 2017 r.,
- agencje ochrony osób i mienia w 2018 r.,
czyli branże szczególnie zagrożone naruszeniami prawa w tym zakresie.
Przewidziane są również specjalistyczne kontrole w zakładach różnych branż, ukierunkowane na ochronę zdrowia osób świadczących pracę w warunkach przekroczenia NDS lub NDN czynników szkodliwych (z uwzględnieniem aspektu czasu pracy takich osób). Ze względu na złożoność problematyki kontrole te prowadzone będą przez dwuosobowe zespoły inspektorskie.
Takie 2-osobowe kompleksowe kontrole przestrzegania prawa pracy, w tym bhp, przeprowadzone będą również w zakładach produkcyjnych, które nie były sprawdzane przez PIP w ciągu ostatnich 5 lat.
Skontrolowane zostanie w 2016 r. również bezpieczeństwo pracy w zakładach usług leśnych oraz spełnianie wymagań zasadniczych dla maszyn poligraficznych, do przetwórstwa papierniczego.
Nadal kontrolowane będą w tym roku agencje zatrudnienia oraz legalność zatrudnienia obywateli polskich i cudzoziemców. Legalność zatrudnienia obywateli polskich inspektorzy sprawdzą w branżach o największej skali nieprawidłowości, czyli w branży:
- transportowej i magazynowej,
- hotelarskiej i gastronomicznej
- budowlanej
- rolniczej
Na kontrole inspektorów PIP w zakresie legalności zatrudnienia mogą liczyć, także sezonowe:
- placówki handlowe,
- punkty gastronomiczne i
- przedsiębiorstwa świadczące usługi hotelarskie
oraz w podmioty zatrudniające małą liczbę pracowników lub np. wyłącznie osoby na podstawie umów cywilnoprawnych.
Okręgowe inspektoraty pracy przewidują m.in. działania ukierunkowane na ograniczenie:
- zagrożeń zawodowych związanych z występowaniem pola elektromagnetycznego,
- zagrożeń w podmiotach skupu, przechowywania i przetwarzania produktów roślinnych.
Przewidywane są również kontrole przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bhp, przy robotach związanych z drążeniem wyrobisk korytarzowych w podziemnych zakładach górniczych oraz przepisów bhp w zakładach produkcji wyrobów ze szkła i/ lub porcelany.
Kontroli należy spodziewać się również, m.in. w:
- oczyszczalniach ścieków,
- zakładach produkujących wyroby metalowe,
- zakładach prowadzących plastyczną i cieplną obróbkę metali,
- samochodowych zakładach naprawczych,
- zakładowych bocznicach kolejowych,
- zakładach rolnych,
- zakładach produkujących prefabrykaty budowlane,
a także na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Będą one miały na celu ograniczaniu i eliminowaniu zagrożeń zawodowych
Kompleksowe kontrole zaplanowano również w:
- podmiotach gospodarczych świadczących usługi dla energetyki zawodowej,
- zakładach zajmujących się wydobyciem i przeróbką kopalin pospolitych,
- w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą w regionach turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem pasa nadmorskiego.
Warto zaznaczyć również, że podmioty organizujące wypoczynek dzieci i młodzieży, baseny i parki wodne zostaną sprawdzone pod kątem legalności zatrudnienia i bhp.
Wszelkie podejmowane przez PIP działania kontrolno-prewencyjne mają na celu wspieranie pracodawców w dążeniu do ograniczania zagrożeń skutkujących wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi.
Trzeba podkreślić że, przyjęty przez ROP, program PIP uwzględnia stanowiska i postulaty ROP, komisji sejmowych oraz propozycje związków zawodowych, a także organizacji pracodawców.
Źródło: http://rop.sejm.gov.pl/
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.