Propozycja działań zapobiegających wypadkom przy pracy pracowników 50+

Umożliwienie pracodawcom zwiększenia finansowania ochrony zdrowia pracowników, przez włączenie tych wydatków w koszt uzyskania przychodu. To jeden z postulatów ROP przyjęty na posiedzeniu 9 czerwca br., odnośnie problematyki przebiegu i okoliczności wypadków przy pracy w grupie pracowników 50 +. Zobacz, jakie jeszcze wnioski i zalecenia, ROP przedstawi w tej kwestii odpowiednim ministrom.
Podczas czerwcowego posiedzenia Rada Ochrony Pracy podsumowała rozpoczętą 19 maja br. dyskusję dotyczącą przyczyn przebiegu i okoliczności wypadków przy pracy w grupie pracowników 50 +. Przyjęła również stanowisko w tej sprawie oraz sformułowała zalecenia w tej kwestii, które zostaną przesłane do właściwych instytucji.
Wypadki przy pracy pracowników 50+
Jak wynika z informacji o wypadkach przy pracy pracowników 50 +, wskaźnik częstości wypadków przy pracy jest znacznie wyższy wśród tych pracowników. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że wypadki przy pracy osób starszych mają poważniejsze konsekwencje, a wskaźnik wypadków śmiertelnych osiąga najwyższą wartość w grupie 55- 59 lat.
Do grup zawodowy, wśród których pracownicy 50+ ulegają najczęściej śmiertelnym wypadkom należą:
- kierowcy,
- robotnicy,
- operatorzy pojazdów wolnobieżnych,
- maszyniści.
Ponadto jak zauważono w raporcie wraz z wiekiem wzrasta średni czas jakiego poszkodowany potrzebuje aby dojść do siebie po wypadku – wydłuża się czas potrzebny na odzyskanie sprawność po wypadku przy pracy. Pracownik 50 + potrzebuje znacznie więcej czasu na rekonwalescencję.
Natomiast wśród przyczyn wypadków przy pracy w tej grupie wiekowej, znacznie częściej niż w innych grupach, występują:
- nagłe zachorowania,
- niedyspozycje fizyczne czy
- zdenerwowanie, zmęczenie związane ze stanem psychofizycznym poszkodowanego.
Ochrona zdrowia a przedłużenie wieku emerytalnego
„W informacji w zakresie nowych wyzwań w ochronie zdrowia pracowników, w kontekście wydłużania wieku pracowników i profilaktyki chorób przewlekłych, zwrócono uwagę na konieczność wzmocnienia działań chroniących zdrowie zatrudnionych. Wymaga to odpowiednio wczesnej profilaktyki chorób przewlekłych oraz związano z tym potrzebę dokładnej identyfikacji występujących na stanowiskach czynników szkodliwych i uciążliwych, a także uwzględnienia poza zawodowych czynników ryzyka wpływających na pogorszenie się stanu zdrowia.” – jak zauważa przedstawiając stanowisko ROP prof. Danuta Koradecka. Dalej referując mówiła: „W opracowaniu wskazano na niedostosowanie świadczeń w ramach medycznej opieki profilaktycznej nad pracownikami do potrzeb wynikających z konieczności wsparcia na rynku pracy osób 50 +. Niezbędne jest więc podejmowanie działań dla zachowania przez nich zdolności do pracy.”
Podczas posiedzenia ROP 19 maja br. w czasie dyskusji zarzucono systemowi medycyny pracy złe funkcjonowanie, poprzez brak realizacji celów do jakich został stworzony. Przełożeniem tego ma być w szczególności braku udziału lekarzy medycyny pracy w ocenie ryzyka zawodowego i wynikających z niej zaleceń profilaktyki medycznej. Taki brak realizacji celów, brak profilaktyki chorób związanych z warunkami pracy skutkuje negatywnymi konsekwencjami i przyczynia się do skrócenia okresu aktywności zawodowej.
Propozycje ROP w zakresie ochrony zdrowia i wypadków przy pracy pracowników 50+
Zastępca przewodniczącej Rady Ochrony Pracy, prof. Danuta Kordecka przedstawiła proponowane przez ROP działania w związku z wyzwaniami w zakresie profilaktyki wypadkowej i ochrony zdrowia pracujących w kontekście wydłużania wieku emerytalnego. Zdaniem Rady Ochrony Pracy należy uwzględnić:
- Dostosowanie zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej do potrzeb pracujących przez zapewnienie bezpośrednich związków służby medycyny pracy z zakładami pracy oraz odpowiednie rozszerzenie zakresu i częstości badań profilaktycznych.
- Zmiany systemu profilaktyki ochrony zdrowia w kierunku nałożenia na lekarzy medycyny pracy obowiązku monitorowania stanu zdrowia pracowników, u których istnieje ryzyko powstania chorób związanych z warunkami pracy – Oznaczałoby to również konieczność zmian w zasadach finansowania lekarzy medycyny pracy
- Analizy stanu zdrowia i zdolności do pracy w różnych grupach wieku i wykonujących różne zawody celem właściwego ukierunkowania działań profilaktycznych.
- Wdrażanie w zakładach pracy działań skierowanych na utrzymywanie zdolności do pracy, które powinny obejmować wszystkich pracowników niezależnie od wieku i dotyczyć w szczególności poprawy warunków pracy oraz monitorowania stanu środowiska pracy. Związana z tym potrzeba rozwoju i popularyzacji dobrych praktyk w tym zakresie.
- Umożliwienie pracodawcom zwiększenia finansowania ochrony zdrowia pracowników, przez włączenie tych wydatków w koszt uzyskania przychodu.
Określone przez ROP postulaty zostaną odpowiednio przekazane Ministrom:
- Zdrowia – w zakresie postulatów określonych w pkt 1, 2 i 3;
- Pracy i Polityki Społecznej – w zakresie postulatów określonych w pkt 3 i 4
- Finansów – w zakresie postulatów określonych w pkt 5
Ponadto ROP zwraca uwagę na konieczność uwzględnienia wymienionych zadań zarówno w obecnie realizowanych, jak i nowo opracowywanych strategiach, politykach i programach odnoszących się do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia osób pracujących.
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.