Upały a bezpieczeństwo epidemiczne w związku z koronawirusem

Miesiące letnie dla pracowników administracji tradycyjnie stają się prawdziwym wyzwaniem. Obecny rok jest jednak wyjątkowy - tegoroczne lato upływa pod znakiem walki z epidemią, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie biur i urzędów. Dlatego służby bhp, nawet w lipcu i sierpniu powinny prowadzić wzmożone działania prewencyjne, w tym informacyjne, po to, by zapewnić pracownikom optymalny stan bezpieczeństwa.
W czasie upałów w budynkach biurowych, w których nie ma klimatyzacji, warto częściej niż dotychczas, prowadzić przeglądy wentylacji, by utrzymać prawidłową i efektywną wymianę powietrza. Ze względu na pandemię trzeba zachować środki ostrożności – najlepiej sprawdzać wentylację w czasie nieobecności pracowników biurowych, by ograniczyć do minimum kontakty osobiste.
Służby bhp powinny zachować wyjątkową czujność i reagować niezwłocznie na sygnały o możliwych nieprawidłowościach w działaniu wentylacji lub klimatyzacji.
Optymalnym rozwiązaniem jest jednak zachęcenie pracowników do wietrzenia pomieszczeń i nie dopuszczania jednocześnie do powstania przeciągów, które mogą być bezpośrednią przyczyną infekcji. Nawet niegroźne infekcje – zgodnie z rygorystycznymi zasadami bezpieczeństwa w czasie pandemii – są wskazaniem do skierowania pracownika na pracę zdalną.
Pamiętaj!
Pomieszczenia biurowe, w czasie upału, ale także ze względu na pandemię, należy często wietrzyć – najlepiej kilka razy w ciągu dnia. Pracujące cały dzień, w czasie upału, wiatraki, wydzielają dodatkowe ciepło, a poza tym – mieszają ogrzane powietrze, dlatego nie należą do najbardziej efektywnych sposobów chłodzenia pomieszczeń biurowego.
Polecamy także: 5 wskazówek dla wentylacji pomieszczeń w celu ograniczenia możliwości przenoszenia się koronawirusa>>>
Napoje chłodzące i/lub skrócenie godzin pracy, jako obowiązek pracodawcy ale także - obowiązkowa dezynfekcja stanowiska pracy, należąca do pracownika ( śródtytuł)
W czasie upałów pracodawca jest zobowiązany zapewnić napoje chłodzące. Ale istnieje także możliwość skrócenia godzin pracy – lub skierowania pracownika w tryb pracy zdalnej - w przypadku, gdy przez kilka kolejnych dni w pomieszczeniu biurowym utrzymuje się temperatura powyżej 28OC.
W czasie pandemii, zgodnie z zaleceniami lekarzy, należy pić więcej wody i napojów niegazowanych. Także częściej należy myć – i dodatkowo dezynfekować – dłonie. Dodatkowo warto przemywać – przynajmniej kilka razy dziennie – powierzchnie, które użytkuje pracownik w czasie wykonywania pracy biurowej.
Pamiętaj!
Do obowiązków osoby zajmującej stanowisko pracy należy dezynfekcja – z wykorzystaniem specjalnych środków, dostarczonych przez pracodawcę – blatu biurka, komputera (klawiatury i ekranu) oraz klamek i innych powierzchni (np. rączka czajnika). W czasie upałów dezynfekcja powinna być przeprowadzana częściej.
Do obowiązków pracownika może należeć – o ile pracodawca ureguluje tę zasadę w stosowym zarządzeniu lub komunikacie, regulaminie – również dezynfekcja miejsca spożywania posiłku, po przerwie śniadaniowej. Dotyczy to powierzchni dotykanych przez każdego z pracowników, korzystających z pomieszczenia socjalnego podczas posiłków. Konieczne jest również częste wietrzenie pokoju, zwłaszcza w czasie upałów. Posiłki powinny być spożywane w niewielkich grupach, z zachowaniem dystansu. W czasie upałów pracodawca może zwiększyć częstotliwość przerw regeneracyjnych, w tym możliwość korzystania z pokoju socjalnego i przygotowania przez pracowników lekkich posiłków nawet kilka razy w ciągu dnia.
Wysoka temperatura sprzyja omdleniom – jak udzielić pierwszej pomocy w warunkach epidemii
W każdej instytucji, ze względu na pandemię, powinno być wydzielone miejsce izolacji, które jest dedykowane dla osoby, u której podejrzewane jest wystąpienie objawów, wskazujących na COVID-19. Takie miejsce powinno być wykorzystywane także w przypadku konieczności udzielenia pomocy osobie, która omdleje wskutek wysokiej temperatury.
Zdarzały się dotąd sporadycznie przypadki omdleń – zwłaszcza wśród pracowników medycznych, pracujących przy pacjentach z COVID-19 – które wywołane były koronawirusem. Dlatego fakt omdlenia pracownika – choć nie świadczy bezpośrednio o zakażeniu – powinien być potraktowany nie tylko jako skutek zbyt wysokiej temperatury, ale również potencjalna możliwość transmisji koronawirusa.
Pamiętaj!
Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku zasłabnięcia pracownika powinno odbywać się – o ile to możliwe – w pomieszczeniu izolatorium. Jeżeli konieczne jest wykorzystanie sprzętu pierwszej pomocy, należy pominąć metodę usta-usta i skoncentrować się wyłącznie na właściwym uciskaniu klatki piersiowej. Głowę osoby, która wymaga specjalistycznej pomocy sprzętu ratującego życie, należy odchylić do tyłu – tak jak postępuje się w sytuacji, gdy nie ma epidemii.
Wszelkie czynności przy osobie omdlałej należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych i maseczce – dlatego środki ochrony osobistej powinny znajdować się nie tylko przy każdym pracowniku, ale również – w pokoju izolacji, a także – w miejscu, gdzie znajduje się apteczka.
Warto zapoznać wszystkich pracowników z procedurami na wypadek konieczności udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji pandemii, zwłaszcza w czasie upałów – gdy ryzyko sytuacji kryzysowej, ze względu na niekorzystne warunki psychofizyczne w środowisku pracy, spotęgowane wysoką temperaturą, wzrasta.
Pobierz plakat: Schemat podstawowego ratowania życia>>>
Magdalena Pokrzycka-Walczak

Ekonomistka, dziennikarka. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychotraumatologii. Zajmuje się problematyką właściwych relacji i zapewnieniem dobrostanu psychofizycznego w miejscu pracy. Posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę w obszarze przeciwdziałania mobbingowi i zarządzania stresem. Aktywistka na rzecz ochrony praw pracowniczych i praw człowieka w miejscu pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.