bhp latem

Wypadek przy pracy w sezonie urlopowym – jak prawidłowo zabezpieczyć proces postępowania powypadkowego?

Wypadek przy pracy w sezonie urlopowym – jak prawidłowo zabezpieczyć proces postępowania powypadkowego?

Pora letnia, która wiąże się ze wzmożonym wykorzystywaniem przez pracowników urlopów wypoczynkowych, w żadnym razie nie oznacza, iż w zakładach pracy nie dochodzi do wypadków przy pracy. Okres wzmożonego wykorzystywania urlopów może jednak komplikować postępowanie powypadkowe i mieć bezpośrednie przełożenie na sprawność jego prowadzenia. Może też przyczyniać się do wydłużenia dochodzeń powypadkowych. Oto kilka praktycznych wskazówek, dotyczących postępowania powypadkowego w okresie letnim, które pracodawca powinien mieć na uwadze, zanim zdarzy się wypadek lub po jego zaistnieniu.

Jeżeli dojdzie do wypadku w okresie letnim, w żadnym razie nie można sprawy zbagatelizować. Nie można przykładowo odwołując się do tego, że:

  • nie ma członków zespołu powypadkowego,

  • pracodawca ma trudności związane z właściwym skompletowaniem wspomnianego zespołu,

  • pracodawca ma trudności z uzyskanie opinii zewnętrznych specjalistów, którzy mogą również się urlopować,

opóźnić wszczęcia postępowania powypadkowego.

Sezon urlopowy, jak również prawo do urlopu wypoczynkowego, jak już wspomniano dotyczy nie tylko szeregowych pracowników, ale również osób kierujących pracownikami. Na czas urlopu, w gestii pracodawcy jest ustalenie, kto zastępuje osobę kierującą pracownikami, w której gestii będzie nie tylko bezpieczne organizowanie pracy, ale również przyjęcie ewentualnego zawiadomienia o wypadku.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania

Sprawdź, jak ustalić maksymalną temperaturę w miejscu pracy zanim zrobi to resort pracy.

Maksymalna temperatura w miejscu pracy. Jak ją ustalić, zanim ustali ją resort pracy?

Lato w pełni. Mamy wysokie temperatury za oknem. Niestety temperatura w pomieszczeniach pracy, miejscu wykonywania pracy również jest wysoka. Pojawia się w związku z tym pytanie, jaka jest górna granica temperatury, w jakiej mogą pracować pracownicy? Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Czy wiesz, jak ją ustalić? Również resort pracy zastanawia się nad tą kwestią. Oto wskazówki, dzięki którym odpowiesz na pytania o maksymalną temperaturę w miejscu pracy. Zrobisz to, zanim ustalą ją odgórnie przepisy, nad którymi pracę rozpoczął resort pracy. Jednocześnie już dziś zapewnisz pracownikom odpowiednie warunki pracy latem.

W przypadku zimy mamy określoną minimalną temperaturę w pomieszczeniach pracy. Natomiast pytania i kłopoty rodzą się w naszym klimacie latem, w gorące upalne dni. Wysoka temperatura w miejscu pracy wiąże się z określonymi ograniczeniami dla organizmu pracowników. Odzwierciedla się to w obniżeniu wydajności i jakości świadczonej pracy. Pracownicy często wówczas pytają, czy jest określona przez przepisy maksymalna temperatura w miejscu pracy, po której przekroczeniu mogliby, np.: wstrzymać się od pracy, zostać zwolnieni od jej świadczenia? Bezpośrednia odpowiedź na takie pytanie brzmi – nie. Na chwilę obecną przepisy nie określają jednoznacznie górnej granicy temperatury maksymalnej w miejscu wykonywania prac. Mówią natomiast o mikroklimacie gorącym.

Resort pracy podjął działania mające uregulować prawnie pracę w wysokich temperaturach. Chodzi m.in. o ustalenie maksymalnej temperatury w miejscu pracy, której wystąpienie bezpośrednio pozwoli, np. zwolnić pracowników ze świadczenia pracy albo skrócić godziny pracy. Planowane jest jasne uregulowanie tej kwestii w przepisach. Pomysł godny pochwały. Apelowali o takie rozwiązania m.in. Rada Ochrony Pracy, przedstawiciele pracowników, jak i pracodawców. 

Autor: 

Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel