Lato w pełni. Mamy wysokie temperatury za oknem. Niestety temperatura w pomieszczeniach pracy, miejscu wykonywania pracy również jest wysoka. Pojawia się w związku z tym pytanie, jaka jest górna granica temperatury, w jakiej mogą pracować pracownicy? Czy znasz odpowiedź na to pytanie? Czy wiesz, jak ją ustalić? Również resort pracy zastanawia się nad tą kwestią. Oto wskazówki, dzięki którym odpowiesz na pytania o maksymalną temperaturę w miejscu pracy. Zrobisz to, zanim ustalą ją odgórnie przepisy, nad którymi pracę rozpoczął resort pracy. Jednocześnie już dziś zapewnisz pracownikom odpowiednie warunki pracy latem.
W przypadku zimy mamy określoną minimalną temperaturę w pomieszczeniach pracy. Natomiast pytania i kłopoty rodzą się w naszym klimacie latem, w gorące upalne dni. Wysoka temperatura w miejscu pracy wiąże się z określonymi ograniczeniami dla organizmu pracowników. Odzwierciedla się to w obniżeniu wydajności i jakości świadczonej pracy. Pracownicy często wówczas pytają, czy jest określona przez przepisy maksymalna temperatura w miejscu pracy, po której przekroczeniu mogliby, np.: wstrzymać się od pracy, zostać zwolnieni od jej świadczenia? Bezpośrednia odpowiedź na takie pytanie brzmi – nie. Na chwilę obecną przepisy nie określają jednoznacznie górnej granicy temperatury maksymalnej w miejscu wykonywania prac. Mówią natomiast o mikroklimacie gorącym.
Resort pracy podjął działania mające uregulować prawnie pracę w wysokich temperaturach. Chodzi m.in. o ustalenie maksymalnej temperatury w miejscu pracy, której wystąpienie bezpośrednio pozwoli, np. zwolnić pracowników ze świadczenia pracy albo skrócić godziny pracy. Planowane jest jasne uregulowanie tej kwestii w przepisach. Pomysł godny pochwały. Apelowali o takie rozwiązania m.in. Rada Ochrony Pracy, przedstawiciele pracowników, jak i pracodawców.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS