Nowe regulacje dotyczące pracy w wysokiej temperaturze – projekt w konsultacjach

17.01.2025AKTUALNE

Nowe regulacje dotyczące pracy w wysokiej temperaturze – projekt w konsultacjach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przedstawiło projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, który reguluje zasady dotyczące pracy w wysokich temperaturach. Obecnie dokument znajduje się w fazie konsultacji, a nad jego doskonaleniem pracują eksperci z MRPiPS, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), Głównego Inspektoratu Pracy (GIP) oraz Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera (IMP).

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Na jakim etapie są planowane zmiany w przepisach ogólnych BHP dotyczące pracy w wysokich temperaturach.

  2. Jakie pojęcia wzbudziły w procesie konsultacji pytania i wątpliwości.

  3. Na jakie wsparcie organów państwowych możesz liczyć w zakresie wdrożenia przepisów dotyczących pracy w wysokich temperaturach.

Czytaj także: Nowe zasady ochrony przed upałem – plany na przyszłość>>>

Konieczne nowe przepisy w zakresie ochrony pracowników przed stresem cieplnym w pracy

Zmiany klimatyczne i coraz częstsze fale upałów powodują konieczność podjęcia działań na rzecz ochrony zdrowia i życia pracowników. Eksperci oraz organizacje, takie jak np. Międzynarodowa Organizacja Pracy, podkreślają pilną potrzebę opracowania nowych strategii zapobiegania zagrożeniom związanym ze stresem cieplnym w miejscu pracy. W obecnie obowiązujących w Polsce przepisach można znaleźć odniesienie do temperatury wynikającej z czynników technologicznych, ale zagrożenia wynikające z narażenia na ekstremalne warunki pogodowe nie są tam ujęte. W rezultacie nie chronią one wszystkich pracowników, a jedynie tych pracujących w szkodliwych warunkach mikroklimatu gorącego.

„Praca w upalne dni stanowi ogromne wyzwanie dla pracowników, niosąc ze sobą nie tylko dyskomfort i spadek koncentracji, ale także poważne zagrożenia dla zdrowia i życia. Problemy z koncentracją mogą prowadzić do błędów i wypadków, które mają nie tylko wymiar ludzki, ale również przekładają się na straty ekonomiczne dla firm i całej gospodarki. Dlatego wprowadzenie nowych regulacji i strategii zapobiegających skutkom stresu cieplnego jest niezbędne” – podkreśla dyrektorka CIOP-PIB Agnieszka Szczygielska.

Prace nad nowymi regulacjami BHP w wysokich temperaturach w toku

Nowelizacja rozporządzenia, której podjęło się MRPiPS, ma na celu zmianę tego stanu rzeczy. Zespół złożony z ekspertów ww. Ministerstwa, CIOP-PIB, GIP i IMP pracuje nad uwzględnieniem uwag zgłoszonych w procesie konsultacyjnym oraz nad udoskonaleniem projektu. W ramach tej współpracy zaplanowano szereg spotkań, z których pierwsze w tym roku odbyło się 14 stycznia w siedzibie CIOP-PIB w Warszawie.

Konsultacje nad nowymi przepisami BHP: nowe pojęcia tempo metabolizmu i wsparcie dla pracodawców

„W procesie konsultacji wiele pytań i wątpliwości dotyczyło terminów użytych w rozporządzeniu, np. „tempa metabolizmu” – mówi dr hab. n.med. Joanna Bugajska, prof. CIOP-PIB. „Choć termin ten może brzmieć specjalistycznie, jest od dawna stosowany w przepisach dotyczących bezpieczeństwa pracy w aspekcie określenia obciążenia cieplnego pracownika. Tempo metabolizmu uwzględnia norma PN-EN ISO 7243, która określa, jak mierzyć obciążenie cieplne organizmu w miejscu pracy w mikroklimacie gorącym. Przepisy dotyczące najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia również nawiązują do tego zagadnienia. Dla pracownika służby bhp określenie tempa metabolizmu nie jest czynnością problematyczną, a jego wartość można oszacować bazując na wartości wydatku energetycznego. Ułatwi to specjalna aplikacja, która będzie bezpłatnie udostępniona m.in. w portalu internetowym CIOP-PIB.”

W efekcie dalszych pracy zespołu eksperckiego powstaną wspierające pracodawców materiały informacyjne, dotyczące m.in. przykładowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które mogą być stosowane przy podwyższonej temperaturze pracy wykonywanej w pomieszczeniu i wykonywanej na otwartej przestrzeni.

Źródło:

https://www.ciop.pl