Uważaj na oszustów – nie daj się naciągnąć

Coraz więcej oszustów chce zarobić na bhp. Po fikcyjnych szkoleniach bhp, teraz naciągacze próbują sprzedawać pod szyldem ministerstwa pracy obowiązkowe alkomaty do firm. Jak widać powołując się na bhp naciągacze próbują zarobić na każdym kroku, wykorzystując niewiedze pracodawców. Dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł. Zobacz, jak i kogo chcą teraz naciągnąć przestępcy.
Okazuje się, że na kwestiach bhp rozkręcił się w kraju przestępczy proceder. Niedawno informowaliśmy o wydanym przez PIP komunikacie o fałszywych zawiadomieniach o planowanej kontroli. Maile zostały rozesłane z adresu podobnego do adresu Państwowej Inspekcji Pracy:[email protected].
Państwowa Inspekcja Pracy nie powiadamia nikogo za pośrednictwem mejla o planowanej kontroli.
Państwowa Inspekcja Pracy przestrzegała również przed zgłaszającymi się do firm fałszywymi inspektorami pracy, przedstawiającymi odpłatne oferty szkoleniowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oszuści straszyli przedsiębiorców karami za brak szkoleń bhp i proponowali odpłatne certyfikowane szkolenia bhp pod szyldem PIP umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej.
Państwowa Inspekcja Pracy nie prowadzi odpłatnych szkoleń dla pracodawców, jak również nie wydaje za opłatą certyfikatów ukończenia kursów czy szkoleń.
W Krakowie na szkolenia bhp próbują naciągnąć dentystów i lekarzy
Teraz komunikat o próbie oszustwa i fałszywych szkoleniach bhp wydała Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Do lekarzy oraz dentystów zgłaszają się, najczęściej telefonicznie, oszuści oferujący rzekomo obowiązujące ich i odpłatnych szkoleń bhp. Izby zaczęły napływać
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, w postaci praktyki lekarskiej czy praktyki dentystycznej, jeżeli nie zatrudnia się pracowników, nie ma obowiązku odbywania szkoleń bhp.
Izba lekarska przypomina w swoim komunikacie, że lekarze, dentyści prowadzący swoje praktyki lekarskie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej nie muszą inwestować w płatne szkolenie, oceniać ryzyka zawodowego związanego z prowadzoną działalnością, robić okresowych badań lekarskich, sporządzać instrukcji stanowiskowych itp.
Sytuacja ulega zmianie jeśli lekarz czy lekarz dentysta zatrudni pracownika na podstawie umowy o pracę. W tym przypadku lekarz/dentysta staje się pracodawcą i wówczas zaczynają obowiązywać go przepisy Kodeksu pracy, w tym te dotyczące bhp. Zatem zatrudniając pracownika lekarz/dentysta musi przejść szkolenia bhp dla pracodawców, musi zapewnić takie szkolenia bhp również pracownikowi. Pracodawca musi także zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy pracownikowi, czyli m.in. oceniać ryzyka zawodowego, skierować go na okresowe badania lekarskie, sporządzać instrukcje stanowiskowe.
Oszuści oferują alkomaty w atrakcyjnych cenach pod szyldem akcji ministerstwa pracy
Kolejny sygnał o oszustach pochodzi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym przypadku oszuści kontaktują się z pracodawcami w ramach rzekomej akcji resortu dotyczącą przeciwdziałaniu uzależnieniom w pracy. Oferują wówczas pracodawcom, urzędom gmin, miast czy ośrodkom pomocy społecznej alkomaty w atrakcyjnych cenach.
Ministerstwo pracy podkreśla, ze żadnej akcji w której ofiarowałoby odpłatnie alkomaty nie prowadzi. Nie prowadzi też sprzedaży żadnych produktów
Zarówno PIP, ministerstwo pracy, jak i OIL w Krakowie proszą o zgłaszanie na policję wszelkich prób wyłudzania, czy oszustwa. Zatem, jeśli skontaktuje się z Wami osoba podająca się za pracownika resortu rodziny, inspektoratu pracy czy izby lekarskiej oferująca odpłatne szkolenie bhp z certyfikatem czy zakup alkomatu należy sprawę jak najszybciej zgłosić policji.
Okres wakacji to moment rozluźnienia, wjazdy, naszą głowę zaprzątają często rzeczy niezwiązane z pracą. Wracając po urlopie do pracy, czasem może się nam wydawać, że coś nam umknęło. Może podczas naszego urlopu zmieniły się przepisy? Utratę czujności, wykorzystują oszuści, próbując wmówić nam ze teraz właśnie potrzebujemy szkolenia bhp, bo będą kontrole. Nie dajmy się oszukać zawsze sprawdzajmy takie informacje. Można skontaktować się z okręgowym inspektoratem pracy czy okręgową izbą lekarską, aby zweryfikować otrzymane informacje.
Nie oddzwaniamy na numery podane nam przez osobę dzwoniącą z ofertą szkolenia, dzwonimy na ogólnodostępny numer bezpośrednio do inspekcji czy izby. Oszuści podają często numery telefonów, które sami potem odbierają i utwierdzają nas w błędzie.
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.