Wyjazdy na listopadowe weekendy – przypomnij pracownikom, jakie obowiązki i odpowiedzialność spoczywają na kierowcach?

W tym roku układ listopadowych świąt przełoży się na aż dwa długie weekendy, a co się z tym wiąże jeszcze większe zainteresowanie wyjazdami wśród Polaków. Tradycyjnie już od 31 października w ramach Akcji Znicz policja poprzez wzmożone kontrole będzie dążyła do zminimalizowania zagrożeń na drogach, jednak to po stronie kierowców nadal spoczywa największa odpowiedzialność. Co musimy wiedzieć, zanim ruszymy w trasę?
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
-
Przekażesz pracownikom najważniejsze informacje o bezpieczeństwie na drodze.
-
Poprawisz świadomość pracowników na temat bezpieczeństwa kierowania pojazdami.
-
Przypomnisz pracownikom o bezpiecznych zrachowaniach na drodze, szczególnie w czasie wzmożonego ruchu drogowego.
Czytaj także: Edukujmy kierowców aut służbowych – zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze>>>
Tylko w trakcie ubiegłorocznej Akcji Znicz, trwającej od 28 października do 2 listopada, doszło w sumie do 271 wypadków, w których życie straciło 17 osób, a 301 zostało rannych. Co najbardziej szokujące, policjanci zatrzymali 1265 pijanych kierowców. W ramach akcji wzmocniona obsada patroli drogowych znacznie uważniej obserwuje zachowania kierowców pod kątem dwóch aspektów: prędkości jazdy oraz trzeźwości kierujących.
Inwestując w edukację kierowców samochodów służbowych dbamy nie tylko o ich zdrowie i życie.>>>
Jak wynika z raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2023 roku” Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, to właśnie czynnik ludzki odgrywał kluczową rolę w 91% wypadków komunikacyjnych, które miały miejsce w ubiegłym roku. Dla porównania, wypadki z winy pieszych stanowiły 4,8%, a powstałe w konsekwencji niesprawności technicznej pojazdu jedynie 0,2%.
- Wspomniany raport precyzyjnie wskazuje również, jakie zachowania kierowców najczęściej doprowadzają do wypadków drogowych: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (24%), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego (22,1%) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (12,8%). Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości, że za bezpieczeństwo rodziny, która z nami podróżuje, ale również nas samych, jesteśmy w największym stopniu odpowiedzialni właśnie my – kierowcy. Skoro zabezpieczamy niebezpieczne elementy w naszych mieszkaniach, aby dzieciom nie stała się krzywda i skoro mobilizujemy naszych bliskich do regularnych badań w trosce o ich zdrowie, to dlaczego wciąż tak niska jest świadomość w momencie prowadzenia samochodu – pyta Joanna Misiun, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy w logistyce W&W Consulting.
Kierowca samochodu osobowego może być narażony na szkodliwe czynniki chemiczne i biologiczne>>>
Warto więc, w przeddzień wzmożonych wyjazdów rodzinnych, przypomnieć elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, których każdy kierowca powinien przestrzegać. Należy m.in.:
-
dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze;
-
nie przekraczać prędkości obowiązującej na danym odcinku drogi;
-
zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe – szczególnie w rejonach cmentarzy, gdzie mogą pojawić się nowe oznaczenia bądź zmiana organizacji ruchu;
-
utrzymywać bezpieczny odstęp pomiędzy pojazdami;
-
używać świateł mijania;
-
stosować pasy bezpieczeństwa oraz urządzenia do przewozu dzieci – foteliki, siedziska;
-
zadbać o stan techniczny pojazdu, szczególnie przed dłuższą podróżą, np. sprawdzić ciśnienie w ogumieniu, poziom płynów eksploatacyjnych, aby uniknąć ewentualnych problemów na trasie.
- Jeśli wizja narażania zdrowia i życia najbliższych nie jest wystarczającym argumentem za przestrzeganiem przez kierowców wymienionych zasad bezpieczeństwa, należy im uświadomić, że jeśli doprowadzą do wypadku, w wyniku którego osoba poszkodowana poniesie śmierć lub dozna trwającego dłużej niż 7 dni ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to zgodnie z obowiązującymi przepisami taki czyn uważa się za przestępstwo komunikacyjne i skutkuje odpowiedzialnością z art. 177 Kodeksu karnego. Co istotne, odpowiedzialność może mieć charakter nieumyślny lub umyślny, jeśli świadomie naruszyliśmy zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. prowadząc auto w stanie nietrzeźwym, jadąc bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przekraczając dozwolone prędkości, jak również prowadząc pojazd bez stosownych uprawnień. Jak wskazuje wspomniany artykuł Kodeksu karnego, zarówno nieumyślne, jak i umyślne spowodowanie wypadku zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli w następstwie wypadku osoba biorąca w nim udział doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – podsumowuje Joanna Misiun, Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy w logistyce W&W Consulting.
W&W Consulting
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.