Sklep
W tym roku układ listopadowych świąt przełoży się na aż dwa długie weekendy, a co się z tym wiąże jeszcze większe zainteresowanie wyjazdami wśród Polaków. Tradycyjnie już od 31 października w ramach Akcji Znicz policja poprzez wzmożone kontrole będzie dążyła do zminimalizowania zagrożeń na drogach, jednak to po stronie kierowców nadal spoczywa największa odpowiedzialność. Co musimy wiedzieć, zanim ruszymy w trasę?
Dzień Bezpiecznego Kierowcy (25 lipca) przypomina o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. W czerwcu weszły w życie przepisy, które dają bezwzględne pierwszeństwo pieszemu na pasach. Rząd planuje dalsze zmiany w Kodeksie drogowym, wzrosną m. in. kary za przekraczanie dozwolonej prędkości. To dobry czas na edukację pracowników, którzy do wykonywania swoich obowiązków służbowych wykorzystują auta.
Ze statystyk polskiej policji wynika, że w okresie od 18 czerwca do 1 września w wypadkach drogowych zginęły 582 osoby. Oznacza to, że codziennie na polskich drogach ginęło średnio prawie 8 osób. Firmy szkoląc swoich pracowników użytkujących auta służbowe mogą nie tylko zadbać o życie i zdrowie zatrudnionych kierowców zawodowych ale również wpłynąć na zmniejszenie wypadków na polskich drogach.
Obecnie samochód służbowy to często narzędzie pracy. Po polskich drogach jeździ takich aut już około 6,5 mln. Niestety 9 na 10 kierowców tych samochodów przekracza prędkość w terenie zabudowanym – wynika z raportu Cartrack. Dlatego tak ważna jest edukacja pracowników z zakresu bezpiecznej jazdy i choć nie jest to obowiązek pracodawcy, coraz częściej decydują się oni na takie szkolenia. Poznaj przykłady dobrych praktyki, które mają przypomnieć kierowcom o bezpieczeństwie na drodze.
Na jakie zagrożenia chemiczne i biologiczne narażony jest kierowcy służbowego samochodu osobowego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie uprawnienia, poza prawem jazdy i orzeczeniem lekarza Medycyny Pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku pracy, musi posiadać pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy, aby mógł przewozić autem inne osoby?
Jakie pomiary środowiska pracy powinny być wykonywane na stanowisku pracy Kierowca-dostawca i magazynier? Czy muszą być wykonywane pomiary wibracji i hałasu nawet jeżeli pojazdy mają homologację?
Lesław Zieliński
Ocena ryzyka zawodowego dotycząca ratowników medycznych oraz kierowców karetek pogotowia ratunkowego jest stosunkowo trudna. Wpływ na to ma przede wszystkim duże prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia, na które nie może mieć wpływu zarówno pracodawca, bezpośredni przełożony, jak i sam pracownik.
Kierowca zatrudniony w dziale administracyjnym rozwoził korespondencję oraz przewoził ludzi i towary. Został on jednak przeniesiony do innego działu, gdzie ma przewozić osoby niepełnosprawne. Czy musi odbyć instruktaż stanowiskowy w nowym dziale?
Jakie zagadnienia powinno obejmować szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowcy?
Mariusz Foremniakstarszy specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jakie przepisy określają zasady badań lekarskich kierowców i kandydatów na kierowców?
Czy kierowca zatrudniony przez przedsiębiorcę, wykonując przewozy na potrzeby własne, powinien posiadać zaświadczenie (wystawione przez przedsiębiorcę) poświadczające zatrudnienie kierowcy i spełnianie przez niego wymagań określonych w Ustawie o transporcie drogowym?
Czy kierowca samochodu ciężarowego obsługującego zbiornik do przewozu materiałów sypkich (w tym przypadku cementonaczepę) powinien posiadać uprawnienia dozoru technicznego (TDT), czy wystarczy przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego na obsługę w/w zbiornika?
Czy praca kierowcy zawodowego wymaga wymuszonej pozycji ciała? Czy jest to zgodne z przepisami?
Pracownicy wykonują czynności służbowe w terenie m.in.: przeprowadzają kontrole czy inne czynności inspekcyjne w granicach administracyjnych miasta, w tym celu szybkiego dotarcia wykorzystują samochód prywatny. Pracodawca zawarł umowę z pracownikiem na korzystanie z samochodu prywatnego w granicach administracyjnych miasta, przyznał ilość km i wypłaca ryczałt. Umowa zawierana jest na rok. Czy pracodawca powinien również skierować tych pracowników na badania dla kierowców ? Co wpisać na takim skierowaniu?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone