Zapewnienie klimatyzacji pracownikom a obowiązek dostarczenia pracownikom wody zdatnej do picia

Zapewnienie pracownikom wody zdatnej do picia jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Natomiast w określonych przypadkach pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje – odpowiednio zimne lub gorące. Jednocześnie są pracodawcy, którzy wyposażają stanowiska pracy w klimatyzację. Wówczas może powstać pytanie, czy zapewnienie pracownikom klimatyzacji zwalnia pracodawcę z obowiązku dostarczenia pracownikom wody zdatnej do picia? A co w takim przypadku z zapewnianiem napojów chłodzących pracownikom?
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą:
-
pracodawcy prawidłowo wywiązać się z letnich obowiązków;
-
zmniejszyć wydatki związane z zapewnianiem napojów;
-
zapewnić pracownikom komfort pracy latem.
Czytaj także: Klimatyzacja w pracy nieobowiązkowa, ale jej serwis już tak.>>>
Obowiązek zapewnienia wody zdatnej do picia wynika z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp. Natomiast o obowiązku zapewnienia pracownikom napojów zimnych, w określonych warunkach, mówi rozporządzenia w sprawie posiłków profilaktycznych i napojów. Żaden przepis nie nakazuje natomiast pracodawcy wprost zapewniania pracownikom klimatyzacji. Jednak przy odpowiednim funkcjonowaniu klimatyzacji, jeżeli temperatura w pomieszczeniach pracy nie będzie przekraczała 28°C, nie będzie podstaw do wydawania pracownikom napojów chłodzących. Natomiast obowiązek zapewnienia pracownikom wody zdatnej do picia nie zostanie w ten sposób zniesiony.
Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje?
Pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje, których rodzaj i temperaturę należy dostosować do warunków wykonywanej pracy oraz potrzeb fizjologicznych pracowników. Napoje zimne lub gorące (w zależności od warunków wykonywanej pracy), zgodnie z postanowieniami rozporządzenia w sprawie posiłków profilaktycznych i napojów, trzeba zapewnić pracownikom zatrudnionym:
-
w warunkach gorącego mikroklimatu (czyli w pomieszczeniach, miejscach wykonywania pracy, w których panuje wysoka temperatura) charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,
-
w warunkach zimnego mikroklimatu (gdzie panuje niska temperatura) charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
-
przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C lub powyżej 25°C,
-
przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu 1 zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
-
na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.
Pracodawca zapewniając klimatyzację, umożliwia pracownikom regulację temperatury w pomieszczeniach pracy.
W wyniku prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji, temperatura w pomieszczeniach pracy nie będzie przekraczała 28°C, a co za tym idzie, nie będzie podstaw do wydawania pracownikom napojów chłodzących.
Jednocześnie warto zauważyć, że wykorzystując w zakładzie klimatyzację i poddając te urządzenia przewidzianym przez producenta przeglądom i konserwacjom, pracodawca prawidłowo realizuje swoje obowiązki dotyczące ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Jedynie w przypadku awarii klimatyzacji, pracodawca byłby zobligowany do wydawania pracownikom napoi chłodzących w sytuacji, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekroczy 28°C.
Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnienia wody zdatnej do picia?
Natomiast obowiązek zapewnienia pracownikom wody zdatnej do picia wynika z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp. Przepis ten obliguje pracodawcę do zapewnienia wody zdatnej do picia lub innych napojów, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych, zapewnić oprócz wody inne napoje. Zazwyczaj wodą zdatną do picia jest woda z wodociągu miejskiego, zdatna do picia po przegotowaniu i wykorzystywana przez pracowników do sporządzenia herbaty lub kawy.
Obowiązek zapewnienia pracownikom wody zdatnej do picia jest niezależny od pory roku.
-
art. 207; art. 232 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023r., poz. 1465),
-
§ 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. nr 60, poz. 279),
-
§ 13 i §112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Halina Góralska
Słowa kluczowe:
klimatyzacjanapoje dla pracownikówwentylacja i klimatyzacjawoda dla pracownikówwoda zdatna do picia
mgr administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Działu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciwpożarowej w Poczcie Polskiej S.A., główny specjalista d/s BHP, wykładowca akademicki przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Laureat konkursu PIP "Najaktywniejszy Pracownik Służby BHP" w 2013r. Wieloletni pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie kieruje zespołem pracowników służby BHP i Ochrony Przeciwpożarowej na terenie województwa pomorskiego. Współuczestniczy w projektowaniu kierunków polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.