Zwolnienie gości z noszenia maseczek w zakładzie pracy

Szczepienia przeciwko COVID-19 w naszym kraju nie idą zbyt dobrze. Jednak odsetek w pełni zaszczepionych na koronawirusa stanowi 44,95% całego społeczeństwa. Zastanówmy się zatem, czy pracodawca może, na podstawie obowiązujących przepisów, wprowadzić zasadę, że zaszczepieni na COVID-19 goście i klienci mogą nie nosić maseczek terenie zakładu?
Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:
- Na jakiej podstawie pracodawca może pozwolić na nie noszenie maseczek w pracy?
- Czy zaszczepieni na COVID-19 pracownicy lub goście mogą być, z tego tytułu, zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek?
- Jakie argumenty przytoczyć przed organami kontroli za zwolnieniem gości z noszenia maseczek na terenie zakładu pracy?
W praktyce pracodawca może się zastanawiać czy dopuszczalne jest pozwolenie na nie noszenie maseczek na terenie zakładu pracy przez osoby z zewnątrz, które wykażą fakt zaszczepienia się.
Na jakiej podstawie pracodawca może zdecydować o nienoszeniu maseczki?
Odnosząc się do powyższego dylematu, należy odwołać się do przepisów rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z tym rozporządzeniem obowiązek zakrywania ust i nosa – do końca września 2021 r. – dotyczy w szczególności miejsc ogólnodostępnych.
Czytaj także: Maseczki i osłony z plexi na stanowiskach pracy a obowiązki pracodawcy>>>
Obowiązek ten odnosi się również do zakładów pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba – chyba że pracodawca postanowi inaczej. Przepisy te nie wskazują jednak, czy zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek może dotyczyć tylko pracowników, czy również osób z zewnątrz.
Żaden przepis dotyczący zakładów pracy nie przewiduje wprowadzenia zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek wyłącznie osób zaszczepionych – zarówno pracowników, jak i osób z zewnątrz. Nawet jeżeli osoby te wykażą fakt zaszczepienia się.
Jakie decyzje może podjąć pracodawca w związku z noszeniem maseczek w zakładzie pracy? (ŚródtytuŁ)
Uwzględniając powyższe, wydaje się, że dopuszczalne są dwa rozwiązania:
- kontynuowanie obowiązku noszenia maseczek przez wszystkie osoby znajdujące się na terenie zakładu pracy,
- wydanie postanowienia przez pracodawcę o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek, niezależnie od liczby przebywających w pomieszczeniu osób, obejmujące osoby z zewnątrz, bez odwoływania się do kwestii dobrowolnego szczepienia przeciwko COVID-19.
Jak argumentować zwolnienie gości z noszenia maseczek w zakładzie pracy?
Warto zauważyć, że przepis, który jest podstawą postanowienia pracodawcy o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczek, nie wskazuje w sposób wyraźny, że chodzi wyłącznie o pracowników, których liczba przekracza więcej niż jeden w pomieszczeniu. Wydaje się zatem, że dopuszczalną praktyką będzie wyłączenie obowiązku noszenia maseczek również przez osoby z zewnątrz. Trudno jednak przewidzieć, jaki będzie sposób interpretowania przepisów oraz oceny konkretnego przypadku przez organy kontroli i nadzoru, np. PIP czy PIS. Uwzględniając dość problematyczną konstrukcję przepisów, w tym możliwe sytuacje kolizyjne, wydaje się, że istnieje podstawa do ewentualnej polemiki.
Czytaj także: Co zrobić gdy pracownik dostarcza zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki?>>>
Sebastian Kryczka

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.