Obsługa kserokopiarki przez pracownicę w ciąży

Czy pracownica w ciąży na stanowisku sekretarka medyczna w placówce służbie zdrowia może obsługiwać kserokopiarkę przez około 3 godz. na zmianę pracy i do 4 godz. obsługa komputera? Pracownica niema bezpośredniego kontaktu z krwią ale ma kontakt z pacjentem ponieważ porusza się po oddziale i szpitalu.
Przepisy dopuszczają możliwość zatrudniania pracownicy w ciąży przy pracach związanych z obsługą kserokopiarki do 3 godz. na zmianę pracy i obsługą komputera do 4 godz. z uwzględnieniem 5 minutowych przerw w pracy po każdej godzinie obsługi komputera.
Proszę mieć na uwadze, że przerwy w pracy nie są konieczne w przypadku wykonywania przemiennie pracy związanej z obsługą monitora ekranowego i innych rodzajów prac nie obciążających narządu wzroku i wykonywanych w innych pozycjach ciała.
Powyższe wynika z uregulowań zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, zawierającym expressis verbis zakaz zatrudniania kobiet w ciąży przy:
-
pracach w pozycji stojącej w łącznym wymiarze ponad 3 godziny w ciągu zmiany roboczej;
-
obsłudze monitorów ekranowych – powyżej 4 godzin na dobę;
Zakaz zatrudniania kobiet na stanowiskach pracy objętych wykazami ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że pracodawca nie może zatrudniać pracownic na stanowiskach objętych wykazami, nawet za ich zgodą wyrażoną w umowie o pracę.
Jan Pióro
specjalista w zakresie prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Słowa kluczowe:
pracownica w ciążywykaz prac zakazanych dla kobiet w ciąży i karmiącychzatrudnienie kobiety w ciąży
Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.