Sklep
Jakie są normy przenoszenia dla kobiet w ciąży przy pracy dorywczej? W rozporządzeniu nie jest to wyszczególnione (nie ma rozbicia na pracę stałą i dorywczą).
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy kobieta w ciąży i kobieta karmiąca dziecko piersią zatrudniona na stanowisku pracownik socjalny może wykonywać pracę w środowisku, gdzie w wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego stwierdzono możliwość kontaktu ze czynnikiem biologicznym opisanym w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią, pkt. IV Prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, jeżeli w wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka z uwzględnieniem działań profilaktycznych ryzyko oszacowano na poziomie akceptowalnym?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Od 1 maja 2017 r. kobiety w ciąży będą mogły pracować przy obsłudze komputerów powyżej 4 godzin czasu pracy w ciągu doby. Według specjalistów dla kobiety w ciąży, dla ich układu mięśniowo-szkieletowego, bardziej korzystne jest wprowadzenie częstszych przerw niż skrócenie czasu pracy. Takie stanowisko zostało uwzględnione w nowym wykazie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawe pracy i bhp
Od 1-go maja 2017 r. zaczyna obowiązywać nowy wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Tego dnia bowiem wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. poz. 796). Jednocześnie z tym dniem przestaje obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. z 2016 r. poz. 2057).
Kinga Grodzicka-Lisek Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp
3 sierpnia 2016 r. wchodzą w życie zmiany w kodeksie pracy dotyczące doprecyzowania zakazu zatrudniania kobiet (w ciąży i karmiących piersią) przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy pracownica w ciąży na stanowisku sekretarka medyczna w placówce służbie zdrowia może obsługiwać kserokopiarkę przez około 3 godz. na zmianę pracy i do 4 godz. obsługa komputera? Pracownica niema bezpośredniego kontaktu z krwią ale ma kontakt z pacjentem ponieważ porusza się po oddziale i szpitalu.
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Szykują się kolejne zmiany w zakresie przepisów bhp. Już niebawem wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, ma zostać zastąpiony nowym wykazem prac zakazanych dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Prace uciążliwe, niebezpieczne, szkodliwe dla zdrowa kobiet w ciąży i karmiących piersią dostaną ściśle określone i zebrane w nowym rozporządzeniu. Poznaj szczegóły.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone