Niespójne przepisy BHP przy narażeniu na pola elektromagnetyczne w środowisku pracy - rozważania Rady Ochrony Pracy i plany PIP

Bezpieczeństwo pracowników świadczących pracę w narażeniu na pola elektromagnetyczne uregulowane jest przepisami rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. W ostatnim czasie problematyka wspomnianego promieniowania w kontekście bezpieczeństwa była przedmiotem rozważań na forum Rady Ochrony Pracy, która to rada nadzoruje działalność Państwowej Inspekcji Pracy. Przy okazji podczas posiedzenia ROP zostało ujawnione nowe przedsięwzięcie kontrolne PIP, które będzie koncentrowało się na polach elektromagnetycznych w środowisku pracy.
Co regulują przepisy rozporządzenie ministra rodziny pracy i polityki społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne?
Bezpieczeństwo i higiena pracy, w ogólnym zakresie, są uregulowane w przepisach podstawowego źródła prawa pracy jakim jest Kodeks pracy. Kodeks z uwagi na swoją ogólność zawiera jednak delegację, na podstawie której poszczególni ministrowie mogą wydawać przepisy wykonawcze, które w sposób znacznie bardziej szczegółowy będą normowały poszczególne problemy z zakresu bezpieczeństwa pracy.
Czytaj także: Zadbaj o bhp pracujących w polu elektromagnetycznym i uniknij konsekwencji związanych z ekspozycją na to promieniowanie.>>>
Przykładem takiego aktu szczegółowego jest rozporządzenie ministra rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne.
Przywołany wyżej akt prawny określa wymagania dotyczące:
- rozpoznawania obiektów technicznych emitujących pole elektromagnetyczne mające wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy,
- miar oraz oceny narażenia na pole elektromagnetyczne,
- miar i limitów oraz oceny bezpośredniego oddziaływania pola elektromagnetycznego na organizm człowieka,
- ochrony przed szkodliwymi dla zdrowia, niebezpiecznymi lub uciążliwymi skutkami bezpośredniego lub pośredniego
- oddziaływania pola elektromagnetycznego,
- środków ochronnych stosowanych w celu zapobiegania zagrożeniom elektromagnetycznym.
Regulacje zawarte w rozporządzeniu nie mają zastosowania do ochrony przed porażeniem przez prąd elektryczny na skutek kontaktu z przewodami zasilającymi lub elementami obiektów technicznych pod napięciem.
Definicja pola elektromagnetycznego.
Pole elektromagnetyczne definiowane jest jako czynnik fizyczny w środowisku pracy, z częstotliwościami od 0 Hz do 300 GHz, składający się z pola elektrycznego oraz pola magnetycznego. Do źródeł pól elektromagnetycznych w środowisku pracy należą między innymi:
- elektryczny sprzęt powszechnego użytku,
- systemy elektroenergetyczne,
- telefony komórkowe i urządzenia bezprzewodowe,
- stacje bazowe telefonii komórkowej,
- urządzenia medyczne, takie jak skanery rezonansu magnetycznego,
- przemysłowe i wojskowe urządzenia generujące pole-EM.
Brak spójności w przepisach BHP przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne w środowisku pracy , co rodzi trudności dla pracodawcy, jak i PIP.
Problematyka pola elektromagnetycznego była w ostatnim czasie przedmiotem rozważań Rady Ochrony Pracy. Jest to organ powołany w celu sprawowania nadzoru w sprawach dotyczących przestrzegania prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, a także legalności zatrudnienia oraz działalności Państwowej Inspekcji Pracy.
Podczas rozważań na forum ROP zauważono, że obowiązujące regulacje dotyczące pomiarów pól elektromagnetycznych w środowisku pracy są niespójne. Stwarza to trudności zarówno dla pracodawców, jak i służb kontrolnych. Wymogi dotyczące częstotliwości pomiarów różnią się w zależności od rozporządzenia. Obowiązujące przepisy zawierają też różne podejścia do definiowania i klasyfikowania stref ochronnych. Zwrócono uwagę, że narażenie na pole-EM może prowadzić do skutków zdrowotnych, takich jak:
- wzrost temperatury tkanek,
- zakłócenia procesów fizjologicznych,
- elektrostymulacje nerwów.
Obecne regulacje nie definiują jednak chorób zawodowych związanych z narażeniem na ekspozycję w przestrzeni pracy na pola-EM, co wymaga dalszej analizy.
Uczestniczący w posiedzeniu ROP przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy poinformowali, że w 2026 roku planowane jest uruchomienie pilotażowego tematu kontrolnego skoncentrowanego na polach elektromagnetycznych w przestrzeni pracy. Ponadto planowane są dalsze szczegółowe szkolenia inspektorów pracy z metodyki przeprowadzania kontroli w zakresie narażenia pracowników na promieniowanie pola elektromagnetycznego w miejscu pracy.
W żadnym razie nie oznacza to, że problematyka pola elektromagnetycznego, w kontekście przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, nie jest lub nie będzie kontrolowana. Jest sprawdzana na przykład w ramach kontroli kompleksowych.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznegopole elektromagnetycznepromieniowanie elektromagnetyczne
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.