Sklep
Bezpieczeństwo pracowników świadczących pracę w narażeniu na pola elektromagnetyczne uregulowane jest przepisami rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. W ostatnim czasie problematyka wspomnianego promieniowania w kontekście bezpieczeństwa była przedmiotem rozważań na forum Rady Ochrony Pracy, która to rada nadzoruje działalność Państwowej Inspekcji Pracy. Przy okazji podczas posiedzenia ROP zostało ujawnione nowe przedsięwzięcie kontrolne PIP, które będzie koncentrowało się na polach elektromagnetycznych w środowisku pracy.
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki w polu elektromagnetycznym, powinni znajdować się pod szczególną ochroną pracodawcy. To zadanie często spada na pracowników służby bhp. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę jeżeli w Twojej firmie występuje narażenie na pole elektromagnetyczne. Zobacz, jak uchronić personel przed negatywnymi skutkami tego narażenia, a siebie i pracodawcę przed konsekwencjami niewywiązania się z obowiązków.
Magdalena Pokrzycka – Walczak
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
30 czerwca 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 28 czerwca 2017 r. ponownie zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne.
Resort pracy opracował propozycję rozwiązania problemu uprawnień laboratoriów badawczych do realizacji pomiaru pola-EM w środowisku pracy. Przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. Zbliża się bowiem koniec okresu przejściowego, wprowadzony w grudniu 2016 r., i trzeba określić zasady pozwalające laboratoriom na dokonywanie pomiarów pola-EM.
1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 23 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne (Dz.U. z 2016 r. poz. 2284).
Kinga Grodzicka-Lisek
Ministerstwo Pracy wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. Chodzi o wydłużenie czasu na zaktualizowanie akredytacji dla labolatoriów badawczych dokonujących pomiarów pola elektromagnetycznego. A wszystko w związku z brakiem opracowania wymagań dla metod badawczych.
1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. Nakłada ono dodatkowe obowiązki na pracodawcę, który użytkuje źródła pola-EM lub przestrzeń pracy, w której występuje pole-EM emitowane, m.in. w zakresie: badań lekarskich pracowników, czy wprowadzenia programu stosowania środków ochronnych.
1 lipca 2016 r. wchodzi w życie zmiana do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Zmieniają się limity ekspozycji na pola i promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu częstotliwości 0 Hz – 300 GHz.
Dwie nowe wyodrębnione miary oddziaływania pola elektromagnetycznego (pola – EM) powodują zmianę przepisów i wprowadzenie nowego rozporządzenia. Sprawdź, co zmieni się w rozporządzeniu w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i co regulować będzie rozporządzanie w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne.
Czy praca na stanowisku fizjoterapeuty obsługującego urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne w latach od 1990 r. do 2001 r. może być uznana za pracę w szczególnych warunkach?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy istnieją przepisy mówiące o uprawnieniach osób obsługujących maszyny lub urządzenia, na których występuje pole elektromagnetyczne? Czy osoby te powinny posiadać jakieś specjalne kwalifikacje lub przejść odpowiednie szkolenia?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W jakiej Polskiej Normie zapisana jest definicja pola elektromagnetycznego? Jak są charakteryzowane pola i promieniowanie elektromagnetyczne na stanowiskach pracy? Jakie jest oznakowanie tych pól? Kto wykonuje pomiary i jak często?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone