Dostępność instrukcji bhp
Czy w zakładach pracy, w których wykonuje się pracę biurową, pracownicy muszą mieć dostęp do instrukcji bhp dotyczących m.in. obsługi kserokopiarki, drukarki czy czajnika bezprzewodowego? Jeśli tak, to czy mogą być one umieszczone na tablicy informacyjnej umieszczonej w pokoju socjalnym, w którym wszyscy pracownicy przygotowują sobie napoje i posiłki?
Tak, w zakładach pracy, w których wykonuje się pracę biurową należy udostępnić pracownikom do stałego korzystania aktualne instrukcje bhp, dotyczące obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych.
Obowiązkiem pracodawcy jest udostępnienie pracownikom instrukcji bhp dotyczących:
- stosowanych w zakładzie procesów technologicznych i wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
- obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
- postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi,
- udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Stały dostęp do instrukcji bhp
Instrukcje bhp powinny być dostępne dla pracowników do stałego korzystania, a pracodawca ma obowiązek zapoznać każdego pracownika z przepisami i zasadami bhp na jego stanowisku pracy. A zatem umieszczenie ich na tablicy informacyjnej w pokoju socjalnym, do którego każdy pracownik ma dostęp jest dobrym pomysłem. Można również zamieścić je na tablicach, czy w gablotach (np. antyramach) bezpośrednio przy urządzeniach, których dotyczą lub w ich otoczeniu.
Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na stanowiskach pracy. Z cała pewnością kserokopiarki, drukarki , niszczarki są urządzeniami znajdującymi się bezpośrednio na stanowiskach pracy. Natomiast z uwagi na obowiązek pracodawcy dbania o bezpieczeństwo pracowników należy również wywiesić w pokoju socjalnym instrukcje bezpiecznej obsługi czajnika, czy mikrofali. Wpłynie to zapewne na bezpieczny sposób obsługi tych urządzeń przez pracowników i pozwoli na uniknięcie wypadku przy pracy oraz ponoszenia
w związku z tym kosztów przez pracodawcę.
Jakie informacje powinny znaleźć się w instrukcji?
Instrukcje bhp powinny odpowiednio określać:
- czynności do wykonania przed rozpoczęciem danej pracy,
- zasady i sposoby bezpiecznego jej wykonywania,
- czynności do wykonania po zakończeniu tej pracy,
- zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych, stwarzających zagrożenie życia lub zdrowia pracowników.
Pamiętać również należy, że instrukcje bhp wywieszone do stałego korzystania powinny być aktualne. Oznacza to obowiązek ich uaktualniania w każdym przypadku zmiany urządzenia np. kupujemy nową drukarkę, kserokopiarkę albo niszczarkę do dokumentów, czy też nową kuchenkę mikrofalową.
§ 41 ust. 1, § 41 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)
art. 2374 § 1, art. 2374 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalista z zakresu
prawa pracy i bhp

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Inne artykuły w kategorii Warunki pracy
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.