Sklep
Czy rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy uzupełnia się za każdym razem po przeprowadzeniu badań środowiska pracy? Dla przykładu: na początku 2018 r. przeprowadzono pomiar czynników chemicznych na stanowisku pracy. Z uwagi na zawartość substancji rakotwórczych po pół roku badania zostały powtórzone. Czy za każdym razem należy uzupełnić ww. rejestr, jeżeli rodzaje substancji chemicznych się nie zmieniły? Czy wypełniam ten rejestr jeśli substancje nie przekroczył dopuszczalnych wartości?
Norbert Szymkiewicz
st. inspektor ds. BHP i PPOŻ.
Czy badania środowiskowe wykonuje się dla stanowiska pracy czy miejsca wykonywania pracy? Jakie kryteria zastosować, czym się kierować przy wyborze rodzaju badań i ich zakresu?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Proszę o podanie obowiązkowych rodzajów i terminów (czasokresów) przeprowadzania okresowych kontroli urządzeń i instalacji elektrycznych oraz badań przewodów kominowych - opalanie gazem, węglem.
Czy pracodawca może odstąpić od wykonywania badań i pomiarów pół elektromagnetycznych, jeżeli w ciągu 2 lat nie stwierdzono występowania stref ochronnych w miejscu wykonywania pracy?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W zakładzie, w którym pracuję (zakład szwalniczy) robione są badania i pomiary czynników szkodliwych hałas, drgania, pyły i oświetlenie. Wyniki są dobre ponieważ mieszczą się w normach, nie ma przekroczeń. W związku z tym czy mogę uznać, że w zakładzie nie występują czynniki szkodliwe (osoby pracujące w zakładzie nie pracują w czynnikach szkodliwych)?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w związku z montażem na hali produkcyjnej dwóch urządzeń generujących poziom hałasu 73,5 dB - każdy , istnieje konieczność przeprowadzenia ponownego pomiaru hałasu? Ponadto na owej hali występują niewielkie przekroczenia poziomu hałasu. Zważywszy na ten fakt dobrano ochronniki słuchu zapewniające taki poziom ochrony indywidualnej, że rzeczywisty poziom narażenia na hałas po uwzględnieniu tłumienia w wyniku stosowania środków ochrony indywidualnej nie przekracza 80dB. Czy w opisanej sytuacji, po zainstalowanie dwóch urządzeń generujących hałas, powinno się przeprowadzić stosowne badania hałasu, na jaki narażeni są pracownicy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Mimo, że od 3 marca 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33 poz.166) nie wszystko w nim jest faktyczną nowością. Niektóre zawarte w nim regulacje prawne zostały „zaciągnięte” z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 73 poz. 645 ze zm.). Czyli występuje ciągłość w niektórych rozwiązaniach prawnych regulujących problematykę badań i pomiarów czynników szkodliwych. Oto, jakie kwestie kontynułuje nowe rozporządzenie.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Od 3 marca 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33 poz.166). Jednocześnie z tym dniem przestaje obowiązywać dotychczasowa regulacja prawna w tym zakresie, czyli rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 73 poz. 645 ze zm.).
Od 3 marca 2011 r. nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33 poz.166) wprowadza nowy wzór rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy.
Wśród nowości wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 33 poz.166), które obowiązuje od 3 marca 2011 r. jest m.in. wykonywanie badań i pomiarów „nowych” czynników szkodliwych dla zdrowia.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone