Sklep
W zeszłym tygodniu w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się 40. posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Wśród tematów spotkania znalazła się również kwestia stanu bezpieczeństwa w polskim górnictwie w 2016 r. oraz w pierwszej połowie roku bieżącego. Omówiony został również temat nieprawidłowości stwierdzonych w zakresie realizacji szkoleń załóg górniczych.
„Bezpieczne i higieniczne warunki pracy mają nie tylko aspekt ochrony życia i zdrowia pracownika, ponadto podnoszą komfort pracy, ale stanowią również wymierną wartość ekonomiczną, dlatego wydatki w tym obszarze traktuję jako inwestycję.” – mówi w wywiadzie dla Portalu BHP Józef Dąbek Prezes Kopalni Wapienia "Morawica" S.A. – laureat konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom”.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Polska Grupa Górnicza sp. z o.o. Odział KWK ROW Ruch Jankowice przodownikiem wśród polskich kopalni pod względem bezpieczeństwa. Od 14 lat nie było tam ani jednego wypadku śmiertelnego! Nie dziwi więc że, już po raz czwarty z rzędu, zajęła pierwsze miejsce w Konkursie „Bezpieczna Kopalnia” 2016.
W ubiegłym roku aż 94 zgłoszenia górników o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu zakładów odebrał telefon interwencyjny oraz skrzynka mailowa WUG. 23 (25 %) zgłoszenia okazały się zasadne. Takie zgłoszenie uruchamia szybką ścieżką przeprowadzania kontroli w niepokojących sytuacjach. Jak podkreśla sam WUG jest to najlepsza forma prewencji wypadkowej. Oznacz to jeszcze jedno, świadomość górników o wymaganiach w zakresie warunków pracy jest coraz wyższa.
W Katowickim Holdingu Węglowym na 264 aparaty ucieczkowe KA-60 (rocznik 2011 i 2012) aż 138 sztuk okazało się niesprawnych. Dlatego też Zarząd KHW podjął decyzję o ich wycofaniu z uwagi na bezpieczeństwo załogi. Od 17 października br. rozpoczęło się testowanie aparatów ucieczkowych produkcji ukraińskiej. Dotychczas aparaty tej produkcji nie spełniały Polskich standardów.
Dzięki działaniom i współpracy WUG z ZUS w górnictwie sukcesywnie zmniejsza się liczba wypadków przy pracy, którego główną przyczyną był czynnik ludzki – czyli błąd człowieka. Jeszcze kilka lat temu 90 proc. wszystkich wypadków w górnictwie spowodowanych było błędem człowieka. W 2015 roku było to już tylko 76 proc. Zobacz, jak można zmienić zachowanie człowieka.
Jak wynika z najnowszego raportu WUG maleje liczba wypadków w polskim górnictwie. Niemniej jednak wypadki się zdarzają, a ich przyczyny leżą zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Świadczy o tym 1 329 wniosków wystawionych przez organy nadzoru do przedsiębiorców o zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego, a także ukaranie 1 211 osób mandatami karnymi na łączną kwotę 504 550 zł.
Kinga Grodzicka-Lisek
Wyższy Urząd Górniczy odnotował w 2015 r. zmniejszenie o 50 % liczby wypadków w polskim górnictwie we wszystkich kategoriach w porównaniu do roku 2014. Ponadto, patrząc na statystyki wypadkowości w górnictwie, rok 2015 pod względem bezpieczeństwa i wypadków był jednym z najlepszych w całym półwieczu - twierdzą przedstawiciele WUG. Zobacz jak znacznie poprawiły się statystyki bezpieczeństwa polskiego górnictwa.
4 listopada 2015 r. prezes WUG skierował do zarządów wszystkich firm wydobywających węgiel kamienny pisma zobowiązujące ich do przeprowadzenia w podległych im kopalniach kontroli ucieczkowych aparatów regeneracyjnych typu KA – 60, których termin używania kończy się w 2015 roku. Wyniki kontroli należy dostarczyć do 15 grudnia 2015 r. w WUG.
2 274 wypadki ogółem, w tym 30 wypadków śmiertelnych i 29 wypadków ciężkich – takie są dane Wyższego Urzędu Górniczego przedstawione w sprawozdaniu dotyczącym stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie. A zatem, jak wygląda stan wypadkowości w polskim górnictwie, w tym główne przyczyny i okoliczności wypadków przy pracy? Poznaj najnowsze dane.
Wyższy Urząd Górniczy od kilku lat stawia na popularyzację dobrych praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa, wyróżniając innowacyjne rozwiązania wprowadzone w polskich zakładach wydobywczych dla poprawy bezpieczeństwa pracy. Teraz ogłasza konkurs, który ma promować nowinki w tym zakresie.
Marcin Śpiewakowski
21 czerwca 2011 r. w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się spotkanie Kierownictwa WUG z przedstawicielami zarządów spółek węglowych i stroną związkową w sprawie poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w kopalniach węgla kamiennego.
Marcin PapierzRedaktorPortalbhp.pl
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone