Sklep
4 lutego br. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) opublikowała raport na temat nowotworów związanych z pracą zawodową. „W raporcie znalazły się praktyczne zalecenia dotyczące dalszego poszerzania naszej wiedzy na temat nowotworów zawodowych” – powiedział dr Christa Sedlatschek dyrektor EU-OSHA. Raport ma pomóc w walce z tą chorobą dzięki ocenie obecnych metod diagnostycznych.
Obowiązujące regulacje prawne wskazują katalog chorób zawodowych, ale w żadnym przypadku nie stanowią, że ocena stanu zdrowia pracownika pod kątem stwierdzenia istnienia jednej z tych chorób wyłącza możliwość prowadzenia postępowania o stwierdzenie wystąpienia innej choroby zawodowej u tego samego pracownika.
Anna Błażejczyk
1 lipca 2014 r. to data wejścia w życie nowych przepisów dotyczących ustalania uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Jednym z obowiązków pracodawcy w razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej pracodawca jest niezwłoczne usunięcie czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosowanie innych niezbędnych środków zapobiegawczych.
Jan M. Pióro
W maju sanepid wszczął postępowanie w sprawie rozpoznania 3 chorób zawodowych u pracownika. Do chwili obecnej nie ma żadnej decyzji o uznaniu czy nie uznaniu choroby, a sanepid ponownie wszczyna postępowanie u tego samego pracownika na inną chorobę zawodową. Moje pytanie brzmi ile razy, bądź czy w ogóle sanepid może wszcząć postępowanie w sprawie podejrzenia rozpoznania choroby zawodowej u jednego pracownika, skoro nie zakończono postępowania wcześniejszego.
Decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kwestii istnienia lub nieistnienia choroby zawodowej podlega zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd powszechny rozpoznający sprawę o świadczenia z tytułu choroby zawodowej nie jest związany decyzją inspektora sanitarnego w zakresie istnienia lub nieistnienia choroby zawodowej – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Aneta Mościcka
dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy
Związki zawodowe na całym świecie obchodzą 28 kwietnia jako dzień poświęcony pracownikom, którzy zginęli, ulegli wypadkom przy pracy lub zapadli na choroby zawodowe. Warto wykorzystać ten moment, by przyjrzeć się raportowi za rok 2012 r., opracowanemu przez Główny Urząd Statystyczny.
Marcin Śpiewakowski
Co do zasady, członkowie rodziny osoby ubezpieczonej, która zmarła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej mają prawo do jednorazowego odszkodowania. Jeżeli jednak choroba zawodowa nie była co najmniej współprzyczyną śmierci pracownika, członkowie jego rodziny takiego odszkodowania nie otrzymają.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik,specjalista w zakresie prawa pracy
U pracownicy zatrudnionej na stanowisku sprzątaczki, przebywającej dłuższy czas na zwolnieniu, lekarze zdiagnozowali gruźlicę. Pracownica ta dość zdecydowanie "sugeruje" uruchomienie przez pracodawcę procedury dot. choroby zawodowej. Pracownica posiada aktualne badania profilaktyczne, bez przeciwwskazań do wykonywania pracy. Na chwilę obecną, z racji wykonywanych przez tą pracownicę czynności sprzątających (wcale nie w zakładach przemysłowych), z użyciem m.in. handlowych środków czyszczących, pracodawca ze swojej strony nie przewiduje wdrożenia procedur dotyczących choroby zawodowej. Czy stanowisko pracodawcy jest prawidłowe, czy też musi uruchomić procedurę dot. choroby zawodowej? Co musi zrobić pracodawca w stosunku do swoich pozostałych pracowników, (w tym mających styczność z tą pracownicą) w związku z wykryciem gruźlicy u jednej z pracownic?
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie informacje muszą znaleźć się w rejestrze zachorowań na choroby zawodowe i podejrzeń o takie choroby ?
Anna BłażejczykSpecjalista w Ministerstwie Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone