Sklep
Zasadą wynikającą z ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy jest, że w toku czynności kontrolnych należy, w miarę możliwości, zapewnić oddzielne pomieszczenie dla inspektora pracy, z odpowiednim wyposażeniem. Powyższe uprawnienie inspektora pracy nabiera szczególnego charakteru w czasie epidemii – w odniesieniu do kontroli hybrydowych oraz przeprowadzonych w pełni bezpośrednio w siedzibie podmiotu kontrolowanego.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Komunikat Głównego Inspektora Pracy dotyczący znacznego ograniczenia działalności kontrolnej nie oznacza zawieszenia przestrzegania przepisów i zasad bhp. Wraz z ustaniem stanu epidemii inspektorzy wrócą do kontroli i zweryfikują zarówno skargi pracowników, które regularnie napływają w czasie epidemii, jak również sprawdzą czy wydane w toku wcześniejszych kontroli środki prawne zostały zrealizowane.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym bhp, m.in. poprzez kontrole, coraz bardziej ogranicza swoją ustawową działalność w czasie koronawirusa. Najnowsze rozwiązania PIP przewidują kontrolne tylko wprzypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników, oraz w sytuacji śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy.
Pracodawca podlegający kontroli wykonywanej przez organ władzy publicznej zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom tego organu, wykonującym czynności kontrolne, odpowiednich środków ochronnych, przewidzianych w przepisach bhp. Brak takich środków nie uzasadnia odmowy poddania się czynnościom kontrolnym i może prowadzić do nałożenia na pracodawcę kar porządkowych – orzekł NSA w wyroku z 18 lipca 2018 r.; sygn. akt I FSK 874/18.
Michał Culepa Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Inspektor pracy kieruje się zasadą szybkości i prostoty postępowania kontrolnego, przy zachowaniu niezbędnych wymogów formalnych wynikających z przepisów ustawy o PIP. Sprawne przeprowadzenie kontroli zarówno w zakresie prawnej ochrony pracy, jak i w kwestiach technicznego bezpieczeństwa leży w interesie kontrolującego oraz pracodawcy. Niezbędny jest właściwy poziom współpracy z inspektorem – w przeciwnym razie podmiot kontrolowany naraża się na zarzut utrudniania czynności kontrolnych, który może zakończyć się odpowiedzialnością z tytułu popełnionego wykroczenia.
1 listopada 2015 r. wchodzi w życie zarządzenie nr 18 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 28 września 2015 r. w sprawie ustalenia wzoru legitymacji służbowej pracownika Państwowej Inspekcji Pracy wykonującego lub nadzorującego czynności kontrolne. Poznaj nowy wzór i nie daj się zwieść oszustom.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone