Od 1 listopada legitymacje PIP będą miały nowy wzór
1 listopada 2015 r. wchodzi w życie zarządzenie nr 18 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 28 września 2015 r. w sprawie ustalenia wzoru legitymacji służbowej pracownika Państwowej Inspekcji Pracy wykonującego lub nadzorującego czynności kontrolne. Poznaj nowy wzór i nie daj się zwieść oszustom.
Od 1 listopada 2015 r. nowo wydane legitymacje służbowe pracowników Państwowej Inspekcji Pracy będą miały nowy wygląd. Wzór nowych legitymacji służbowych pracowników PIP wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne został określony w załączniku do z zarządzenia nr 18 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 28 września 2015 r. w sprawie ustalenia wzoru legitymacji służbowej pracownika Państwowej Inspekcji Pracy wykonującego lub nadzorującego czynności kontrolne (M.P z 2015 r. poz. 1012).
Legitymacje służbowe wydane przed dniem wejścia w życie zarządzenia – czyli przed 1 listopada 2015 r. – zachowują ważność przez okres 7 lat od daty ich wydania.
Jednocześnie traci moc zarządzenie nr 18 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 3 grudnia 2007 r. w sprawie ustalenia wzoru legitymacji służbowej pracowników Państwowej Inspekcji Pracy wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne (M.P. nr 92, poz. 1007).
Od 1 listopada 2015 r. część wewnętrzna legitymacji służbowej pracowników Państwowej Inspekcji Pracy będzie wyglądać według następującego wzoru:
Część wewnętrzna legitymacji:
- tło giloszowe koloru niebieskiego i jasnozielonego,
- 3/4 powierzchni prawej części pokryta konturem godła koloru jasnozielonego,
- składana wzdłuż krótszego boku na dwie równe części.
Lewa część legitymacji zawiera:
- z lewej strony zdjęcie w ramce wykropkowanej na czarno,
- z prawej strony zdjęcia numerowany hologram,
- wykropkowane na czarno miejsce na podpis właściciela legitymacji opisane napisem w kolorze czarnym: „podpis właściciela legitymacji”,
- napis w kolorze czarnym: „Uprawnia do wstępu i przeprowadzania bez uprzedzenia, o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 640 i 1240)”,
- napis w kolorze czarnym: „Ważna na rok wystawienia oraz na:”,
- miejsce na rok i pieczęć, ujęte w ramkę z mikrodruku koloru czarnego podzieloną na trzy pola, opisane napisami w kolorze czarnym: „20..... r.” oraz „mp.”.
Prawa część legitymacji zawiera:
- godło w kolorze czarnym,
- napisy w kolorze czarnym: „PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY”, „Legitymacja służbowa nr ....”,
- wykropkowane na czarno miejsca do wypełnienia, opisane napisami w kolorze czarnym: „(nazwisko)”, „(imię - imiona)”, „(stanowisko - tytuł służbowy)”,
- napisy w kolorze czarnym z wykropkowanymi na czarno miejscami do wypełnienia: „działający na terenie ...”, „Warszawa, dnia ....”,
- miejsce na pieczęć opisane napisem w kolorze czarnym: „(pieczęć)”,
- miejsce na podpis wystawcy opisane napisem w kolorze czarnym: „(podpis wystawcy)”,
- miejsce na rok i pieczęć, ujęte w ramkę z mikrodruku koloru czarnego podzieloną na trzy pola, opisane napisami w kolorze czarnym: „20 .... r.”, „mp.”.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.