Sklep
9 stycznia 2015 r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 34).
Od 1 grudnia 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki z 27 listopada 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz. U. z 2014 r., poz. 1675).
30 listopada 2014 r. tracą moc przepisy dotyczące opłat pobieranych z tytułu wykonywania dozoru technicznego.
28 października 2014 r. opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Transportu z 20 października 2006 r.w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, naprawy i modernizacji specjalistycznych urządzeń ciśnieniowych (Dz.U. z 2014 r. poz.1465).
W fazie rejestracji urządzenia NO przedkładana jest Transportowemu Dozorowi Technicznemu (TDT) dokumentacja rejestracyjna w co najmniej 2 egzemplarzach. Przypominamy, że urządzenia NO to urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych ograniczonych z jednej strony zaworem odcinającym od instalacji technologicznej lub przesyłowej, a z drugiej elementem łączącym z napełnianym lub opróżnianym zbiornikiem transportowym.
24 stycznia 2014 r. zostało uroczyście podpisane porozumienie w sprawie zasad współpracy pomiędzy Urzędem Dozoru Technicznego a Transportowym Dozorem Technicznym i Wojskowym Dozorem Technicznym. Celem podjęcia wspólnych działań opisanych w porozumieniu jest efektywniejsza realizacja ustawowych zadań dozoru technicznego oraz wprowadzenie w życie rozwiązań korzystnych dla polskich przedsiębiorców i pomyślnego rozwoju gospodarki.
Od 6 lutego 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające rodzaje urządzeń technicznych lub urządzeń mogących stwarzać, inne niż określone ustawy o dozorze technicznym, zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska, podlegające dozorowi technicznemu w elektrowni jądrowej.
W biurowcu o powierzchni ok.950m2 istnieje kotłownia CO na paliwo gazowe. Dwa połączone ze sobą piece o wydajności cieplnej 65 kW każdy ogrzewają budynek oraz zasobnik z wodą. Czy urządzenia stanowiące wyposażenie takiej kotłowni podlegają kontroli DT?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Od 8 października 2011 r. obowiązuje zmiana w rozporządzeniu Ministra Transportu z 20 września 2006 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych (Dz.U. nr 181, poz. 1335 z późn. zm.) wprowadzona przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 23 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych (Dz.U. nr 208, poz. 1242).
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
Proszę o wyjaśnienie kwestii dozoru technicznego dla stałego zbiornika ciśnieniowego w agregacie sprężarkowym. Jakie parametry należy brać pod uwagę i jak je obliczać? Jaki rodzaj dozoru stosuje się w danej sytuacji?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bhp
Czy załadunek do wózków (prędkość podnoszenia wózka wynosi 8,7 m/min) podlega przepisom UDT?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone