Sklep
Pracownicy umówili się, że będą w 4 osoby dojeżdżali do pracy jednym samochodem prywatnym, w czasie epidemii korkonawirusa. W pracy pracują razem na jednym obiekcie (zewnętrznym). Czy mogą tak zrobić, czy mogą jechać w 4 jednym samochodem? Czy może popełniają wykroczenie mając na uwadze ograniczenia związane z koronawirusem?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa prac oraz kontroli jego przestrzegania
Przedstawiciel firmy porusza się samochodem osobowym. Samochód ma do dyspozycji 24 h. W jaki sposób określić drogę z domu do pracy i odwrotnie takiej osoby? Czy to jest tylko droga z domu do samochodu? Czy gdy wsiądzie do samochodu jest już w pracy?
Mariusz Foremniak
Główny specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy jako wypadek w drodze do pracy z domu można zaliczyć inne miejsca niż adres zameldowania? Np. droga z hotelu, od domu dziewczyny, czy z miejsca zamieszkania tymczasowego (wynajem domu/mieszkania)?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Droga z pracy do domu rozpoczyna się po przekroczeniu bramy firmy i wiedzie do progu domu pracownika. Natomiast przemieszczanie się pracownika do wyjścia z zakładu pracy, po zakończeniu wykonywania obowiązków, pozostaje w związku miejscowym, czasowym i funkcjonalnym z wykonywaniem przez niego zwykłych czynności pracowniczych – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 20 listopada 2014 r. (sygn. akt I UK 120/14).
Kinga Grodzicka-Lisek
Okresy noclegów w miejscach zakwaterowania pracownika w czasie podróży służbowej nie przerywają jego ochrony ubezpieczeniowej. Przez cały czas wykonywania podróży służbowej, a więc do momentu powrotu do miejscowości stałego miejsca pracy lub miejscowości zamieszkania, pracownik nie wraca z pracy do domu, tylko do wskazanego przez pracodawcę lub samodzielnie wybranego miejsca (lub kolejnych miejsc) zakwaterowania, wobec czego jego zachowania po pracy pozostają nadal w związku z odbywaną podróżą służbową – orzekł Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze.
Aneta Mościcka
Ochrona ubezpieczeniowa wynikająca z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych obejmuje zdarzenia mające miejsce na terenie zakładu pracy, także przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Użyte w ustawie wypadkowej pojęcie „zwykłych czynności” należy rozumieć bardzo szeroko – chodzi tu zarówno o czynności należące do samego procesu pracy, jak i związane z przygotowaniem oraz zakończeniem pracy, które pośrednio służą wypełnieniu obowiązków pracowniczych (np. przebranie się w ubiór roboczy, ochronny, pozostawienie ubrań w szatni, spożycie posiłku, udanie się do biura celem załatwienia spraw administracyjnych itp.) – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka, dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone