Sklep
Czy pracodawca przyjmując pracownika na okres próbny 3-miesięczny może zobowiązać pracownika do zapewnienia sobie odzieży roboczej we własnym zakresie?
Halina Góralska
Coraz więcej pracodawców wprowadza w swoich firmach odzież z logo firmy identyfikującą pracownika. Szczególnie zasadne jest to w przypadku firm usługowych, np. sklepów, czy firm kurierskich. W takim przypadku rodzi się jednak pytanie czy odzież ta (koszulka/ubranie), w której pracuje np. kasjer z logo sklepu, może być częściowo lub w całości finansowana przez pracownika? Dowiedź się jak finansować taką odzież.
Anna Słowińska Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Z tego tekstu dowiesz się:
W Twojej firmie pracownikom wypłacany jest ekwiwalent za użytkowanie własnej odzieży roboczej? Przyznajęcie w firmie pracownikom na rok z góry określoną kwotę na zakup odzieży roboczej? Jak w takim przypadku rozliczyć pracownika, który pobrał taki ekwiwalent na rok z góry, a popracował 3 m-ce i odszedł? Czy powinien oddać część z tej kwoty za nieprzepracowane miesiące? Oto, kilka wskazówek, które należy mieć na uwadze w takich przypadkach.
Anna SłowińskaPrawnik;Vox Poland Pomoc Prawna
W wielu zakładach pracy, stosowana jest odzież robocza ale i odzież służbowa. Jednak w większości zakładów ustalona zostaje zryczałtowana, wypłacana miesięcznie lub kwartalnie, kwota na pranie odzieży roboczej, jaką otrzymują pracownicy, zatrudnieni na określonych stanowiskach. Rodzi się zatem pytanie, kiedy pracodawca zobowiązany jest do oskładkowania wypłacanego ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej?
Firma zatrudnia około 1500 pracowników. w ramach swojego obowiązku pracodawca dostarcza pracownikom nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informuje pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami. Ponieważ pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te pozostają wykonywane przez pracownika. Pracownikowi z ramach wykonywania tych czynności pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu wypłacanego przez pracodawcę pracownikowi jest w każdym miesiącu taka sama niezależnie od przepracowanej liczby dni. W przypadku nieobecności pracownika w pracy trwającej dłużej niż 30 dni pracownik nie otrzymuje ekwiwalentu za pranie odzieży. Czy istnieje przesłanka, aby uznać wypłacany przez pracodawcę ekwiwalent jako ryczał ze względu na stałą miesięczną kwotę i w związku z tym oskładkować i opodatkować? Czy istnieje obowiązek naliczenia ekwiwalentu wprost proporcjonalnie do ilości przepracowanych dni?
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku administracyjno-biurowym należy się ekwiwalent za pranie odzieży?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone