Sklep
Czy ratownik medyczny zatrudniony na izbie przyjęć (nie jest to oddział ratunkowy) w szpitalu psychiatrycznym wykonuje pracę o szczególnym charakterze? Czy, w tym przypadku to pracodawca powinien o tym zdecydować?
Anna Słowińska
Prawnik
Sąd Najwyższy wydał negatywną opinię w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i ustawy o emeryturach pomostowych. Zdaniem Sądu projektowane przez resort pracy zmiany są niezgodne z Konstytucją RP. PIP nie może być organem rozstrzygającym spory między pracownikiem a pracodawcą w sprawach wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Kinga Grodzicka-Lisek
Rada Ministrów przyjęła 14 kwietnia 2015 r. proponowane przez resort pracy zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawie o emeryturach pomostowych. Zmiany te rozszerzają katalog uprawnień kontrolnych PIP w zakresie prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Główna Inspektor Pracy w swojej opinii do projektu zmian ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych podkreśliła, że samo zwiększenie uprawnień PIP nie ułatwi pracownikom dochodzenia prawa do emerytury pomostowej. To ZUS nadal weryfikuje rodzaj prac uprawniających do tego typu emerytury.Natomiast prezydium KK NSZZ "Solidarność" zaopiniowało pozytywnie projekt zmian.
Czy pracownik służby bhp może skorzystać z emerytury pomostowej?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone