Sklep
Według danych KRUS najwięcej wypadków w rolnictwie spowodowanych jest upadkiem oraz pochwyceniem i uderzeniem przez ruchome części maszyn i urządzeń. Aby móc chronić pracowników i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym przed wypadkami przy pracy musimy wiedzieć gdzie czyha niebezpieczeństwo. Pracownicy zaś muszą zdawać sobie sprawę z zagrożeń, na które mogą być narażeni w pracy. Oto wskazówki, które pomogą Wam zidentyfikować źródła zagrożeń w gospodarstwach rodnych.
Norbert Szymkiewicz
Inspektor ds. BHP i ochrony środowiska
Ten tekst pozwoli Ci:
6 marca 2018 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 4 sierpnia 2017 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich (Dz.U. z 2017 r., poz.1692). Jego przepisy zastąpią dotychczasowe rozwiązania prawne zawarte w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 28 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Nowe przepisy idą z duchem postępu i rozwojem technologii produkcji.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy
Będzie nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Jego projekt trafił właśnie do konsultacji. Swoim zakresem będzie obejmowało dotychczas nie uwzględnioną w przepisach hodowlę zwierzęta futerkowych, jeleniowatych oraz strusi. Ureguluje też kwestie bezpieczeństwa pracowników obsługujących zwierzęta wewnątrz zagród oraz zwierzęta uznane za niebezpieczne.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący w prawie pracy i bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone