Sklep
Cykliczność ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych to podstawa zarówno w przypadku ochrony przez transmisją COVID-19, jak i ewakuacji. Jednak jak w dobie epidemii zadbać o bezpieczeństwo pożarowe, jak przeprowadzić próbną ewakuację? Poznaj rozwiązania w zakresie ochrony ppoż. w dobie pandemii stosowane na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Skąd czerpać wiedzę na temat zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarem w firmie?
Jerzy Żurek starszy brygadier pożarnictwa w stanie spoczynku, wieloletni pracownik Warszawskiej Straży Pożarnej, były naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem o kubaturze strefy pożarowej przekraczającej 1000 m3 oraz w strefach zagrożonych wybuchem powinny być wyposażone w wyłączniki przeciwpożarowe. Jednak jak i gdzie do zainstalować, aby spełnione zostały wymagania ochrony przeciwpożarowej?
inż. Michał Świerżewski
specjalista w zakresie instalacji elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym; biegły sądowy ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego instalacji elektrycznych.
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci sprawdzić prawidłowe:
zainstalowanie wyłącznika przeciwpożarowego;
działanie wyłącznika przeciwpożarowego,
umiejscowienie i oznaczenie wyłącznika przeciwpożarowego
Kiedy możemy mówić o pracach niebezpiecznych pożarowo i czy wówczas każdorazowo dla wykonywania takich prac trzeba wystawiać pisemne zezwolenie na wykonywanie takich prac?
Norbert Szymkiewicz
specjalista ds. BHP i PPOŻ.
Kto powinien wydać zezwolenie na prowadzenie prac pożarowo niebezpiecznych, jeżeli takie prace wykonuje firma zewnętrzna na terenie innej firmy? Czy jest obowiązek wydawania takiego zezwolenie przez właściciela obiektu, czy obowiązek ten spoczywa na firmie wykonującej takie prace?
st. inspektor ds. BHP i PPOŻ
Czy w obiektach, które nie są obecnie użytkowane (budynki/pomieszczenia stoją puste, brak pracowników) należy aktualizować Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego? Czy na takich obiektach powinno się też robić coroczny przegląd gaśnic i hydrantów? Czy można poczekać z takimi czynnościami do czasu ponownego użytkowania obiektu?
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były Naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Czy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego obiektu może zawierać wiążący dla najemcy zapis, mówiący o obowiązku sporządzenia przez najemcę dodatkowej, własnej IBP dla części obiektu, który jest przez niego wynajmowany?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Od 16 stycznia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 stycznia 2016 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 56).
Kinga Grodzicka-Lisek
Chciałam zapytać o obowiązek opracowania "Dokumentu zabezpieczenia stanowisk pracy przed wybuchem", który wynika z rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa. Na terenie firmy mamy zbiornik z paliwem fuel master oraz kosz z butlami z gazem propan-butan (około 40 sztuk), więc moim zdaniem strefa zagrożenia wybuchem występuje. W instrukcji ppoż. nie zostały wyznaczone strefy zagrożenia wybuchem. Instrukcja ppoż. była tworzona przez administratora budynku i nie była konsultowana z firmą jako użytkownikiem. Czy w takiej sytuacji muszę tworzyć taki dokument? Czy należy też wnioskować o zmiany w instrukcji ppoż.?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy IQS wynika, że Polacy bardzo nisko oceniają swój poziom wiedzy na temat postępowania w przypadku pożaru – jedynie 7% ocenia go jako bardzo dobry, 29% respondentów uważa, że ich poziom wiedzy jest co najmniej dobry. Poznaj wyniki badania i dowiedź się czy Polacy mają wystarczającą wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego?
Podczas każdego szkolenia okresowego w jego programie powinien znaleźć się panel dotyczący problematyki ochrony przeciwpożarowej i postępowania w razie pożaru. Taki temat powinien zostać również omówiony również podczas szkolenia wstępnego ogólnego. Po jego omówieniu lub też w podsumowaniu całego szkolenia bhp, dobrze jest sprawdzić wiedzę uczestników szkolenia. Czy szkolenie było skuteczne, czy jego uczestnicy wiedzą co robić w przypadku pożaru? Z cała pomocą pomoże Wam w tym przegotowany test raz z kluczem odpowiedzi.
Proszę o podanie podstawy prawnej, gdzie zawarta jest informacja odnośnie szaty graficznej w instrukcjach (medyczne, przeciwpożarowe, bhp).
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy dla budynku biurowo-magazynowego, który nie ma dokumentacji budowy (pochodzi z XIX wieku), pozwolenia na użytkowanie, podstawowych urządzeń ochrony ppoż., można napisać instrukcję bezpieczeństwa pożarowego? Czy wcześniej muszą być uzupełnione wszelkie braki, zgodnie z prawem?
Czy są określone terminy aktualizacji bądź zmiany instrukcji bezpieczeństwa pożarowego? Co nowego powinna zawierać taka instrukcja lub jakie spełniać nowe wymagania organizacyjne? Czy są inne niż wskazane w rozporządzeniu przepisy bądź zalecenia odnośnie opracowania i treści takiej instrukcji?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone