Sklep
Wśród podmiotów kontrolowanych przez PIP są m.in. przedsiębiorcy. W ich przypadku, aby inspektor mógł przeprowadzić kontrolę niezbędna jest nie tylko legitymacja służbowa, ale również upoważnienie do przeprowadzenia kontroli u przedsiębiorcy. Od lat podejmowane są próby zniesienia obowiązku stosowania upoważnień. Dyskusja na ten temat wróciła w ostatnim czasie.
Sebastian Kryczka,prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W okresie epidemii COVID-19 nie zostały wprowadzone żadne przepisy w ustawie o PIP zmieniające zasad kontroli. Uzupełnieniem stały się natomiast opracowane na poziomie GIP zasady kontroli zdalnych oraz hybrydowych. Kilka tygodni temu zniknęły one z oficjalnej strony internetowej urzędu. Mogło to nasuwać podejrzenia w zakresie ich obowiązywania. Szczególnie w odniesieniu do zaplanowanych kontroli PIP w 2022 r.. Jednak dziś wytyczne znów są dostępne. Warto jednak sprawdzić, czy nie zawierają nowych, istotnych dla podmiotów kontrolowanych, postanowień.
Sebastian Kryczka
Niebawem do procesu legislacji powinien trafić projekt zmian do ustawy o PIP przygotowany przez samą inspekcję. W dużej mierze zmiany dotyczą funkcjonowania i uprawnień kontrolnych PIP, przekształcania umów, szkoleń młodocianych do prac szczególnie niebezpiecznych. Szczególne rozwiązania są projektowane wobec branży budowlanej.
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Poznasz najnowsze propozycje zmian w ustawie o PIP.
Dowiesz się, jak mogą zmienić się uprawnienia kontrolne PIP w przyszłości.
Będziesz przygotowany na nadchodzące zmiany.
Do konsultacji trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo przedsiębiorców. Projektowane przepisy przyzwalają na przeprowadzenie kontroli PIP bez uprzedzenia u przedsiębiorców. Dotychczas kwestia tego, czy Państwowa Inspekcja Pracy powinna zawiadamiać o kontroli czy też nie, była dyskusyjna.
Państwowej Inspekcji Pracy nie wolno wykonywać kontroli w tym samym zakresie przedmiotowym i czasowym jedna po drugiej u tego samego pracodawcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach 25 stycznia 2021 r. (sygn. akt III SA/Gl 791/20).
Michał Culepa
Państwowa Inspekcja Pracy włącza się w prowadzenie kontroli punktowych, w 19 powiatach, w których minister zdrowia przywrócił ostatnio obostrzenia sanitarne – powiedział GIP Wiesław Łyszczek na konferencji prasowej 11 sierpnia 2020 r.
Czy dopuszczalne jest prowadzenie kontroli przez dwa organy nadzoru, w tym samym czasie, u przedsiębiorcy? Przy czym, jedna kontrola jest z PIP-u w biurze spółki na południu Polski, a druga z PIS na północy Polski, w innym biurze firmy. W kontrolach uczestniczą dwie różne osoby (BHP i HR), więc nie wchodzimy w swoje zakresy. Kontrole dotyczą dwóch różnych oddziałów firmy w Polsce i innej tematyki.
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Stowarzyszenie Inspektorów Pracy Rzeczypospolitej Polskiej starało się wyłączyć ograniczenia Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie kontroli u przedsiębiorców. Działania Stowarzyszenia związane są z procesem uchwalania ustawy – Prawo przedsiębiorców. Ustawa ta zakłada bowiem utrzymanie obecnie obowiązujących ograniczeń kontrolnych wobec działalności gospodarczej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone