Sklep
Nowa norma EN ISO 20347:2022 (dla obuwia zawodowego) zastąpiła wcześniejszą wersję PN-EN ISO 20347:2012. Choć wprowadzono 5-letni okres przejściowy, pracodawcy i specjaliści ds. BHP powinni dostosować swoje zamówienia do aktualnych wymogów. Jakie są kluczowe różnice i jak skutecznie wdrożyć nowe standardy w firmie?
Karolina Walas
Obuwie ochronne ma konkretne i jasne zadania: ma chronić stopy. Zagrożenia przed którymi chroni są zróżnicowane w zależności od środowiska pracy. Jest to m.in. ochrona przed ostrymi czy ciężkimi przedmiotami, wyciekami chemikaliów, ekstremalnymi temperaturami oraz przed poślizgiem. Te zadania od dziesięcioleci są takie same. Co się zmienia? Poziom znajomości biomechaniki ludzkiego ciała, materiały, z których produkuje się obuwie, a także potrzeby użytkowników – te niezwiązane bezpośrednio z bezpieczeństwem.
Środki ochrony indywidualnej niejednokrotnie stanowią jedyną możliwą formę ochrony pracownika przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w jego środowisku pracy. Każda ochrona powinna zapewniać wysoką skuteczność, a tym samym powinna stanowić możliwie jak najmniejsze źródło uciążliwości dla pracownika. Dotyczy to szczególnie obuwia, które oprócz określonych właściwości ochronnych powinno zapewniać prawidłowe funkcjonowanie stopy człowieka.
Odpowiednio dobrane buty to jeden z kluczowych czynników zapewnienia bezpieczeństwa i ograniczenia ryzyka wypadków w miejscu pracy. Ważne, aby wybrany przez nas model odpowiadał warunkom panującym w miejscu pracy, a jednocześnie zapewniał maksymalny komfort.
Jakie dokumenty, w aspekcie bhp, pracodawca musi obowiązkowo przechowywać jeżeli kupuje pracownikom obuwie ochronne?
Kodeks pracy nakazuje pracodawcy dostarczyć pracownikom nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz poinformować pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Pracodawca musi dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w ustawie o systemach oceny zgodności.
Halina Góralska
Czy jest w przepisach, zasadach, normach ujęty wymóg jak należy chronić kostki stóp? Czy istnieje wymóg noszenia trzewików ochronnych o konstrukcji, która zakrywa i usztywnia kostkę przed skręceniem stopy? Czy wymienione są prace przy których wymagane jest noszenie trzewików ochronnych a nie półbutów ochronnych?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracownik otrzymuje odzież roboczą, otrzymał od lekarza zaświadczenie na buty – wkładki ortopedyczne. Czy należy mu się zwrot kosztów za poniesiony wydatek pieniężny?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Wreszcie na rynku pojawiło się obuwie ochronne dedykowane kobietom. Firma Honeywell wprowadziła nową linię obuwia o zwiększonym bezpieczeństwie i właściwościach ergonomicznych przeznaczoną dla kobiet pracujących w trudnych warunkach. Obuwie jest idealnym rozwiązaniem dla pracownic zatrudnionych w branży logistycznej, produkcyjnej oraz zarządzania budynkami.
Czy operatora wózka widłowego należy wyposażyć w obuwie ochronne za kostkę?
Środki ochrony indywidualnej, w które wyposaża pracodawca personel, sprawiają, że wykonywana praca staje siᶒ prostsza i bezpieczniejsza. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę firma MEWA, poszerzając swoją ofertę o artykuły ochronne tj. rękawice, czy buty ochronne dla pracowników. Asortyment firmy ma zastosowanie w warsztatach samochodowych, drukarniach, zakładach rzemieślniczych i przemysłowych.
Na rynku dostępny jest już, opracowane w nowej technologii, obuwie dedykowane do pracy w szczególnie trudnych i wymagających warunkach, zwłaszcza w sektorze związanym z gospodarką odpadami. Obuwie ochronne Wildcard Mid. nieprzemakalne i inspirowane obuwiem sportowym dostarcza niezrównaną ochronę przeciwko przemakaniu, wpływa to na komfort i jakość pracy.
Firma Honeywell poszerza swoją linię antypoślizgowego obuwia ochronnego Otter Premium Protect. Jest to obuwie dedykowane dla pracowników zatrudnionych w przemyśle naftowym, budowlanym, mechanicznym, sektorze publicznym oraz transporcie produktów elektronicznych i logistyce. Rozszerzenie gamy obejmuje dwa nowe, zaprojektowane specjalnie dla kobiet modele oraz mniejsze rozmiary dotychczasowej kolekcji.
Zgodnie z Polskimi Normami, obuwie dzieli się na 3 podstawowe grupy, czyli na bezpieczne, ochronne i zawodowe. Podstawową różnicą pomiędzy wymienionymi typami obuwia jest zastosowanie w ich konstrukcji ochron palców stopy, czyli tzw. podnosków.
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach elektryków, monterów w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej otrzymują obuwie ochronne, które ma podwyższoną cholewkę w celu zabezpieczenia kostki przed urazami. Ostatni pracownicy zaczęli domagać się aby ich zaopatrzyć w letnie, lżejsze obuwie bez cholewki bo jest im za gorąco. Pracownicy przemieszczają się po schodach i myślę, że obuwie które mają obecnie jest ok, ale, że w upały jest w nim gorąco to też fakt. Proszę o udzielenie odpowiedz, czy ich roszczenie jest uzasadnione.
Lesław Zieliński
Obuwie ochronne poza swoją kluczowa rolą, czyli zabezpieczeniem stóp i innych części kończyn dolnych przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi, powinno charakteryzować się odpowiednimi właściwościami użytkowymi i higienicznymi.
Emilia Irzmańska - CIOP-PIB, Warszawa Zakład Ochron Osobistych, Pracownia Ochron Rąk i Nóg, Łódź
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone